• 1
  • 2
  • 3

TOBA KAYAK MARATON

PB240488Koncem listopadu se zúčastnila trojice kajakářů z ČR prvního ročníku maratonu na největším sopečném jezeře světa Lake Toba v Indonesii. Zajímavostí je, že tento maraton vznikl na základě informací, které od nás získal Charles Simson, který s námi poprvé v životě na tomto jezeře pádloval před necelými dvěma lety. Článek o této cestě vyšel v posledním čísle časopisu Pádler.

To co jako pořadatelé dokázali je až neuvěřitelné. Dopravili na místo startu kajaky pro všechny účastníky a to vzhledem k nedostatku kajaků v Indonesii je nadlidský výkon. Sportovní vybavení je v této zemi zatíženo clem 80%, takže cena se pak vyšplhá na neúměrnou výši. Kajaky se dopravovali z Jávy a Malajsie. Většina závodníků, byla odkázána na materiál, který byl k dispozici. Jako dobrý tah pro propagaci kanoistiky byl současný závod na tradičních kanoích a dlabankách na kterých domorodci stále denně vyjíždějí na lov ryb.

Vzhledem k rozmanitosti kajaků K1 a sledování pádlování soupeřů  se řada kajakářů přehlásila na kategorii K2 v domnění, že na price money v této kategorii nedosáhnou. Kategorie K2 měla všechny kajaky od jednoho výrobce, takže podmínky byly pro všechny stejné.

I my jsme se rozhodli, že pojedeme na K2 jelikož kajaky slušnější úrovně se na nás nedostali a lepší kajakáři si poslali na místo svoje. Takže to bude to bude premiéra.

V kategorii K1 za ČR nastoupil Vašek Kabrhel a stal se vítězem tohoto maratonu, kde první cena byla dotována částkou 7 000 000,- IDR.

PB260865Na K2  za ČR startovali o dvě generace starší veteráni než většina účastníků. Jiří Choroš Hron a Zdeněk Pašík Herzán. Po startu jsme se drželi na pěkném pátém místě, ale zkušenosti z maratonů nás postupně posunuli po velkém boji až na třetí místo s dotací 5 500 000,- IRD.

Náš úspěch byl i k velké radosti pořadatelů, protože několikrát byl při zahájení i vyhlašování zdůrazněn podíl na maratonu vodáků z Czech republic.

Jak bylo také řečeno, vodáci z ČR budou vždy v Indonésii vítáni.

Zúčastnili se závodníci, většinou rychlostní kanoistika, z Indonesie, Malajsie, ČR a jeden závodník za GB, ale žijící v Indonésii.

Další vodáckou akcí která následovala je White Water World festival na Asahan River, kde také startovala jedna posádka z ČR.

Lake Toba leží na rovníku v nadmořské výšce 904 m.n.m. a je dlouhé 100 km.
Maximální hloubka se uvádí 529 m.
Přesto je pádlování ve vedru a vlhku velmi náročné.

Obrázky z maratonu najdete na FB Jiří Choroš Hron alba,  2017 Toba kayak maraton.

 

Tagy: sjezd, marathon, veteráni


Partneři sjezdu na divoké vodě

LitovelGRMGalasportHikoAirMarineAlpinePRO

 

 

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00