• 1
  • 2
  • 3

Sjezdaři na měsíc ve Španělsku

sjezd 2018 roudnice 1České reprezentační družstvo sjezdařů vyjíždí každý rok na soustředění do španělské Empuria Bravy. Na přelomu února a března trénuje na kanálech, které protékají městem, přibližně čtyřicet českých vodáků.
Přesně před třinácti lety, kdy se poprvé uskutečnilo toto soustředění, bylo účastníků o pětinu méně.

Empuria Brava se nachází na jižním pobřeží Katalánska. Město je celé protkané uměle vybudovanými vodními kanály. Pro trénink na hladké vodě je toto místo naprosto ideálním.
Do Španělska se jelo na několik skupin. První skupinka byla velice malá, jelikož byl omezen počet míst. Na první týden jeli jen ti nejlepší. O sedm dní později dorazil zbytek družstva. Všichni senioři i junioři českého týmu.

Tréninky jsou zde založeny především na kvalitě, ale ani kvantita není vůbec malá. Cíl je jasný. Dostat se znovu do formy. Po zimním období může být tento cíl pro některé účastníky obtížný. Proto se vždy začíná technikou a postupně se zvyšuje intenzita.

Ve Španělsku se provádí klasické jarní testy. Nechybí zde test na tři kilometry a deset kilometrů na vodě, Cooperův test a posilovací testy. Každý rok je velkým cílem zajet rekord. Anežka Paloudová letos předvedla takový double v rekordech. Pokořila časy z minulých let na tří kilometrové i deseti kilometrové trati.

Po dvou či třech týdnech soustředění v Empurii končí. Pro někoho nastává odjezd domů, někdo pokračuje měsíční šňůru po Španělsku směrem na sever.
Město la Seu de Urgell je další tréninkovou lokalitou. Nachází se zde slalomový kanál, na němž se v polovině června pojede Evropský pohár ve sjezdu a vrcholem bude zářijové Mistrovství světa ve slalomu a sprintu na divoké vodě.

Najíždění stopy je tedy nezbytně nutné. Sjezdové závody zde neproběhly pár let. Všichni čeští účastníci měli tím pádem premiéru na tomto španělském kanále. Mezi nimi byl i Adam Satke. Společně s Vojtou Zapletalem a Karlem Slepicou podnikli jako jediní tuto měsíční výzvu ve Španělsku.

Čtyři týdny ve Španělsku zněly ze začátku jako pěkně dlouhé soustředění. Než jsem se stihl pořádně rozkoukat, byli jsme na cestě domů. Toto soustředění mám strašně rád, protože se na vodě sejdeme a pádlujeme, co to jde. Neustále se předháníme o tom, kdo najede více kilometrů a vlastně na každém tréninku společně soupeříme, což mne neskutečně baví! Klidně bych tam ještě jeden dva týdny vydržel, ale povinnosti volají,“ komentuje celý průběh soustředění Adam.

Vzápětí Adam navazuje na téma, tykající se nové závodní trati v Seu: „Kanál jsem si docela rychle oblíbil. Líbí se mi jednak jeho charakter, včetně zázemí, zadruhé je vážně super lokalita tohoto areálu. Nachází se téměř v centru města, což by mohlo skvěle dokreslit atmosféru nadcházejícího Mistrovství světa.

Nyní soustředění končí. Všichni jsou zpět v Čechách. Další reprezentační akce proběhne na domácí půdě. V Hanušovicích se uskuteční jedny z prvních závodů letošní sezóny a odstartují tak kolotoč závodů pro rok 2019.

Tagy: press, sjezd, nominace


Partneři sjezdu na divoké vodě

LitovelGRMGalasportHikoAirMarineAlpinePRO

 

 

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00