• 1
  • 2
  • 3

Sjezd v roce 2005

V roce 2005 bude rozšířeno závodění ve sjezdu na divoké vodě o několik nových soutěží.  Vznikne Český pohár žáků ve sjezdu - s možností startu i pro žáky mladší. Nově se rozjede projekt s názvem Water Challenge cup. Nový seriál závodů, které budou pořádány po celý rok na zavedených terénech, ale i na terénech nových. Cílem všech změn je rozšíření členské základny, popularizace kanoistiky a sjezdu zvláště, a rozšíření závodů na nové řeky.

Český pohár žáků aneb Water Challenge cup

 

Představujeme Vám projekt, jehož hlavní myšlenkou je rozvoj mládežnického sjezdu na divoké vodě v ČR.

Při pohledu na termínové listiny let minulých se závodník ve sjezdu na divoké vodě asi moc nepotěšil. Většina závodů se odehrávala v době, kdy teploty jak vody, tak vzduchu byly jen těsně nad bodem mrazu. Ve chvíli, kdy pak již počasí přálo sjezdování více, se sjezdař odebral k nucenému letnímu spánku. Z něj ho vytrhlo pouze Lipno a pak postupně přešel do spánku zimního. A tak vznikl projekt, který má snahu udělat ze sjezdu na divoké vodě záležitost celoroční – tzn. od dubna do září.

Další myšlenkou je rozšíření sjezdu na nové vodní terény. To se pro příští rok snad podaří – sice jen částečně, ale přece jenom. A neposlední věc je pokus rozšířit množství lidí, kteří se jednotlivých závodů budou účastnit. A to jak stávajících členů ČSK,  tak pokusem získat další lidi pro kanoistiku i mimo ČSK.

Cílů je mnoho. I proto projekt vznikal po relativně dlouhou dobu – od červnového závodu Světového poháru v Karlových Varech a v podstatě teprve 9.12. 2004 získal svoji konečnou podobu pro rok 2005:

V roce 2005 vznikne zcela nová soutěž – Water Challenge Cup. Garantem celého projektu se pro rok 2005 stal Robert Knebel. V termínovce je pro tento projekt zařazeno 12 závodů, tj. 6 víkendů, od dubna do září 2005.

 

Mezi závody zařazené do Water Challenge cupu jsou:

Vír -  9.-10.4. pořadatel bude KK Brno,

Chrudimka 21. – 22.5. pořadatel Obal Pardubice,

Hanácký maratón a sprint v Olomouci 4.-5.6. pořadatel SK UP Olomouc,

sprinty v Tróji 9.-10.7. pořadatel Obal Pardubice,

dva dlouhé sjezdy na Salze ve dnech 13.-14.8. pořadatel SK UP Olomouc a

 Žimrovice 10.-11.9. pořadatel KK Opava.

 

 Kromě závodů v Tróji a na Salze půjde vždy o jeden sprint a jeden dlouhý závod. Každý závod bude v termínovce zařazen jako veřejný postupový závod – přičemž body budou zařazeny do jednotlivých oblastních žebříčků dle pořadatele. Tzn. že závody na Chrudimce budou zařazeny do žebříčku České oblasti a například závody na Salze budou zařazeny do žebříčku Moravské oblasti. Součástí těchto závodů je i Český pohár žáků ve sjezdu na divoké vodě. Do poháru žáků se bude započítávat 14 závodů – 12 z Water Challenge cupu a dva budou Mistrovství ČR žáků ve sjezdu. Další velkou změnou pro žáky bude od příštího roku rozšíření sjezdování i na mladší žáky.

 

Jelikož rozšířením termínové listiny vzniknou oddílům větší finanční výdaje, pořadatelé budou přispívat na účast závodníků na závodech Water Challenge cupu a to takto – oddíl dostane za každého závodníka žákovského věku příspěvek na dopravu ve výši cca 150 Kč. Výše příspěvku je pouze orientační a bude vyplacena pouze za závodníky, kteří vystartovali do obou závodů během jednoho víkendu (v sobotu i v neděli). Příspěvek bude vyplacen po skončení nedělního vyhlášení výsledků toho kterého závodu. 

Snaha o rozšíření počtu účastníků jednotlivých závodů projektu bude probíhat dvěma způsoby:

  1. pořadatelská úroveň – během každého závodu bude snaha o kvalitní zázemí pro závodníky – občerstvení, ozvučení závodiště, moderátor, kvalitní ceny pro vítěze.
  2. závody pro příchozí – každý závod bude otevřen pro příchozí, kteří budou moci absolvovat stejnou trať jako sjezdaři. Startovat  v závodě pro příchozí se bude moci na jakékoliv lodi. Snaha bude zajímavé vodní terény představit široké vodácké populaci.
  3. motivace pro oddíly – každý závod Water Challenge cupu bude započítáván do tzv. Oddílového žebříčku – ten bude vyhodnocen při posledním závodě v Žimrovicích a nejlepší tři oddíly si mezi sebe rozdělí finanční prémie.

Všechno to jsou „revoluční“ změny, které doufejme přispějí k rozvoji kanoistiky a sjezdu na divoké vodě. Jelikož je to problematika, která se dotkne mnoha oddílů, chtěl bych oslovit zástupce oddílů a nebo přímo jednotlivé závodníky, aby využili prostor webových stránek a do 15. ledna vyjádřili své názory formou komentářů k tomuto článku. Jelikož Valná hromada bude počátkem února je možné nějaké zcela zásadní problémy do Valné hromady doladit či vyřešit. Vzhledem k možnosti něco změnit nebude brán zřetel na nepodepsané příspěvky, či příspěvky psané pod pseudonymy. Je možné také své názory zaslat emailem přímo na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..  Za Vaše připomínky a náměty Vám děkuje

 

                                                                                                                      Robert Knebel

                                                                                                                      garant projektu

 


Partneři sjezdu na divoké vodě

LitovelGRMGalasportHikoAirMarineAlpinePRO

 

 

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00