• 1
  • 2
  • 3

Český pohár ve sjezdu na divoké vodě uzavřelo mistrovství České republiky pod Lipenskou přehradou

DSC 5089 Deset jednotlivých závodů Českého poháru roku 2019 bylo zakončeno tento víkend (24. – 25.8.) závodem pod Lipenskou přehradou. Do celkového součtu se počítaly tři nejlepší sprintové výsledky a stejný počet výsledků z dlouhého sjezdu – tedy šest nejvydařenějších závodů. V neděli se dokonce jednalo o Mistrovství České republiky v dlouhém sjezdu, které dokonale prověřilo zdatnosti všech špičkových závodníků.

Technická a náročná trať, měřící zhruba čtrnáct minut, obnáší mnoho obtížných pasáží. Startuje se hned pod hrází a závod končí u loučovické papírny.
Pro titul mistra republiky si dojel v kategorii singlkanoistů pardubický závodník Ondřej Rolenc, čímž potvrdil svou celoroční formu. Druhé místo obsadil Vladimír Slanina a pouhou sekundu za ním dojel Antonín Haleš. V celkovém hodnocení poháru Rolenc vítězí a dnešní stříbrný Slanina končí druhý. Třetí místo získává brněnský singlkanoista Marek Rygel.

Martina Satková si mezi děvčaty na kajaku vedla po celý rok nejlépe. Letošní sezónu zahájila vítězstvím na dlouhé trati na Kamenici a dnes ukončila Český pohár a MČR výhrou na Lipně. Titul vicemistryně republiky vybojovala Klárka Hricová a pro třetí místo si mezi ženami dojela Karolína Paloudová. Celkový pohár ovládla Martina Satková. Druhá, i po vynechání několika závodů, skončila českokrumlovská Anežka Paloudová a třetí příčku obsadila Klára Hricová.

DSC 6109 Další titul míří do rodiny Satkových, tentokrát zásluhou kajakáře Adama Stakeho. S osmnácti vteřinovým náskokem vítězí před Filipem Hricem a získává tak mistrovský trikot. Adam dominuje i v tabulkách celkového Českého poháru, druhý dnes dojíždí již zmiňovaný Filip Hric, čímž v celkovém hodnocení dosahuje rovněž na stříbrnou pozici. Třetí místo z MČR patří Kamilu Mrůzkovi, který v celkovém hodnocení za rok 2019 končí na páté příčce. Třetí místo z poháru si odváží Karel Slepica.

Singlkanoistky nejezdí na lipenské trati příliš dlouho. Je to teprve pár let zpět, kdy se první žena odhodlala sjet tuto náročnou trať. Letos poprvé jely ženy i přes slalomovou trať a dokázaly všem, že i ony umí na takto divoké vodě velmi slušně závodit. Své první vítězství na domácí půdě získala Petra Štěpánková, která si v dnešním dlouhém sjezdu dojela pro zlato. Karolína Paloudová přidala k bronzu z kajaku ještě stříbrnou medaili ze singlkanoe. Třetí místo v této kategorii vybojovala Marie Němcová. Celkový pohár zvítězila Martina Satková, jež se dnešního mistrovství na singlkanoi nezúčastnila. Druhé místo obsadila Marie Němcová a pouhé tři body za ní skončila Anežka Paloudová.

„S průběhem poháru jsem opravdu spokojena. V žádném závodě jsem neměla nějaké velké problémy a celý pohár bych určitě zhodnotila pozitivně. Přijde mi skvělé, jak se i do obtížnějších závodů zařazují singlířky. Každá zkušenost s divokou vodou mi dává opravdu hodně. Díky zdejší trati na Lipně, kde jsem jela přes slalomovou trať poprvé, jsem se posunula zase o něco dál. Momentálně odjíždím s českou reprezentací na soustředění do Španělského la Seu d’Urgell, kde se koncem září uskuteční mistrovský šampionát, což bude můj poslední velký závod sezóny,“ komentuje celý průběh letošních závodů Marie Němcová.

DSC 6509Ani Ondřeji Rolencovi dnes nestačil jeden titul z individuálního závodu. O hodinu později vystartoval na deblkanoi se svým parťákem Danielem Suchánkem. Tato posádka potvrdila roli favoritů a v cíli brala zlatou medaili. Vicemistry se stala dvojice Petr Veselý a Marek Rygel. Tyto dvě posádky jezdily po celý rok velmi vyrovnaně, čemuž odpovídá i výsledek z konečného poháru. Totožný počet bodů a stejný poměr vzájemných vítězství je řadí na dělené první místo. Třetí místo na MČR putuje do Českého Krumlova zásluhou Martina Nováka a Antonína Haleše. Kvůli vynechání většiny závodů končí tato posádka v poháru až na dvanáctém místě. Třetí příčku v konečném hodnocení bere Václav Kristek s Filipem Jelínkem.

Tímto je pohár ve sjezdu pro rok 2019 u konce. Dospělé závodníky teprve čeká vrchol sezóny, jímž je mistrovství světa ve sprintu ve španělském la Seu d´Urgell. Junioři mají pohár stále otevřený a jeho vyvrcholení přijde až za dva týdny mistrovstvím České republiky v Českých Budějovicích. Na programu je toho ještě opravdu spousty, proto podporujte český tým i nadále.