• 1
  • 2
  • 3

Adam Satke vylovil z řeky Vezere stříbro na Světovém poháru ve sjezdu na divoké vodě

60349449 10205712011436216 8747911752663957504 nVe francouzském Treignacu odstartoval koloběh Světových pohárů ve sjezdu na divoké vodě. Český tým obohatili závodníci z řad juniorských a U23 kategorií. První den se závodilo na řece Vezere v dlouhém sjezdu a Čechům, zásluhou Adama Satkeho, připadla jedna stříbrná medaile.

Vezere protéká celou francouzskou oblastní Treignac. Přibližně kilometr nad závodní tratí se nachází přehrada, díky níž je možné zajistit dostatečný průtok pro závodění. Voda z nádrže se pouští pouze jednou do roka, proto jsou tyto závody známé po celé Francii. Od historicky prvního Mistrovství světa ve sjezdu, které se jelo v roce 1959, zde proběhl ještě mistrovský šampionát a to v roce 2000. Po devatenácti letech se závodníci opět vrací na tuto trať, tentokrát v rámci světového poháru.

thumb 60197729 1335402443284604 3397253078833954816 nJak už je zvykem, nejobsazenější kategorií byli K1 – muži. Stejně tak tomu bylo i v českém týmu. Na trať se vydalo šest českých kajakářů. Nejúspěšnějším závodníkem byl Adam Satke, jenž bral druhé místo. Jednoznačně nejlepší čas zajel francouzský kajakář Maxance Barouh. Z neznámého důvodu nestartoval mezi muži, ale pouze jako předjezdec, tudíž se jeho čas do výsledných bojů nepočítal. Kamil Mrůzek si dojel, paradoxně stejně jako před devatenácti lety, pro šesté místo. Třináctou příčku obsadil Matyáš Zieris. Především sbírat zkušenosti sem přijeli juniorští závodníci Filip Novák, David Kirchner a Matěj Hradec, kteří zde také dosáhli kvalitních výsledků.

„Jako tým jsme zde v Treignacu strávili opravdu hodně času studiem správné stopy. Trať dlouhého sjezdu je poměrně dlouhá a obsahuje mnoho technických pasáží, ale podrobné každodenní učení podle videí se vyplatilo. Pro mne platí takové pravidlo - čím je trať těžší, tím jsem spokojenější. Místní řeka mi tedy sedí a já jsem se svým výsledkem maximálně spokojený." hodnotí Adam Satke.

Mezi kajakářkami si dojela pro nepopulární čtvrté místo Karolína Paloudová. Skončila o pouhých 17 setin za francouzskou závodnicí Tarou Ince. Sedmou příčku obsadila Dominika Dvořáková. “Čtvrté místo je taková hranice mezi nadšením a zklamáním. Mým cílem bylo zajet jízdu, se kterou budu spokojena. Jedna desetina na devatenácti minutové trati zamrzí, ale každý si jednou musí dojet pro bramboru. Pro mě je čtvrté místo na mezinárodní scéně úžasným výsledkem a dodává mi motivaci do dalších závodů,“ komentuje Karolína Paloudová

Jediným singlkanoistou byl nadějný junior Filip Janů, jenž dojel osmý. Čeští deblkanoisté vybojovali páté místo, zásluhou mladé litovelské posádky Šmakal-Salaj, pro něž byl tento závod dokonce první mezinárodní akcí.

Světový pohár pokračuje hned zítra, závodem ve sprintu, kde se snad můžeme těšit na další úspěchy českého sjezdu.