Kanoe.cz

Medailisty z evropského šampionátu čeká vrchol sezony, kanoisté vyrážejí na mistrovství světa

logo ms moskva 14Sedmička medailistů z letošního mistrovství Evropy rychlostních kanoistů bude útočit na další úspěchy na světovém šampionátu v Moskvě. Na loňské stříbro se pokusí navázat čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. Dvě bronzové medaile před rokem v německém Duisburgu získali deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. A kanoista Martin Fuksa, který loni přišel o světový šampionát kvůli zdravotním problémům s kolenem, se bude snažit přidat další medaili do letošní sbírky čtyř triumfů ze šampionátů do 23 let i seniorského mistrovství Evropy.

„Medailové ambice mají posádky složené ze sedmi elitních závodníků. Kdyby to vyšlo všem najednou, bylo by to úžasné, ale bude to těžké, současná konkurence na mistrovství světa je opravdu velká. Věřím, že alespoň dvě medaile se podaří získat, ideálně v olympijských disciplínách," uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Neméně nás bude zajímat virtuální kvalifikace na olympijské hry v Riu de Janeiru, když výsledky z mistrovství světa v Moskvě porovnáme s tvrdými olympijskými kvalifikačními kritérii, která jsou na nás nachystána na světovém šampionátu 2015 v Miláně," dodal Hottmar.
Od čtvrtka do neděle bude v Moskvě s českým znakem na dresu závodit šestnáct mužů a pět žen, finálové bloky jsou v plánu v sobotu a v neděli. Šampionát hostí kanál, kde se konaly olympijské soutěže v roce 1980. Tam dojel na singlkanoii na 1000 metrů čtvrtý Libor Dvořák, trenér deblkanoistů Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka a otec druhého ze závodníků. Zážitky odsud mají ale i současní reprezentanti.
„Mně se v Moskvě líbilo, připadalo mi to tam jako velké Račice. Je to tam klasicky ruské, všechno je obrovské. Když jsem tam závodil, byl se tam podívat tehdejší prezident Medveděv, a tak měli ostřelovače na tribuně. Ale je to regulérní závodiště, ve vedru a v létě tam podle mě foukat nebude. Jen horka tam bývají," popisoval Daniel Havel.
Háček čtyřkajaku měl na úvod sezony zdravotní problémy s ramenem, proto posádka absolvovala před červencovým mistrovstvím Evropy jen omezené množství tréninků. Přesto Havel, Trefil, Dostál a Štěrba obhájili titul mistrů Evropy. „Povzbudilo nás, že jsme vyhráli, ačkoli jsme neměli ideální přípravu. Teď to budeme chtít v Rusku dovést k dokonalosti. Nechci říct, že vyhrajeme, ale máme na dobrý výsledek," soudil Lukáš Trefil.
Čtveřice kajakářů ladila souhru v Kadani na přehradě, kde měla nataženou i kilometrovou dráhu. Vedle trenéra Karla Leštiny tu závodníkům přidával sebevědomí i americký trenér polského původu Jerzy Dziadkowiec. „Je důležité mít respekt, může se stát cokoli, ale když mají ostatní posádky kluky v rozjížďce nebo v semifinále, je to pro ně špatná zpráva. Každý se jich bojí," řekl Dziadkowiec.
Posádka ve složení Havel, Trefil, Dostál a Štěrba nebyla na velkých závodech nikdy hůř než třetí. „Nemáme velké výkyvy, že bychom jednou zajeli skvěle a jednou propadli. Držíme si dobrý standard a to je vklad do budoucna. Snažíme se každý pracovat na své výkonnosti, aby posádka jezdila co nejlíp," řekl zadák Jan Štěrba. Čtyřkajak počítá s konkurencí Maďarů, Němců, Portugalců, Slováků, Australanů či domácích Rusů, kteří loni získali titul mistrů světa. „Ale když my předvedeme to nejlepší, uspějeme," dodal Štěrba.
Zatímco čtyřkajak byl v Kadani, na těžké vodě v Nymburce se vedle Martina Fuksy připravovali deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Bronzoví medailisté z olympijského kilometru z mistrovství Evropy se ve sportovním centru potkávali i s atlety a mohli si po perné přípravě dopřát i regeneraci ve vířivce a v sauně. Formu pro Moskvu ladili i zvýšeným odpočinkem. „Necháme se překvapit, důležité je mistrovství světa až za rok. Hlavně musíme zůstat v klidu," řekl Jaroslav Radoň.
S parťákem Dvořákem vynechává stejně jako členové čtyřkajaku mistrovství republiky, které probíhá od pátku do neděle v Račicích. Naopak Martin Fuksa má v plánu jet závody na 1000 i 500 metrů. V Račicích rovnou může nechat i loď, kterou do dějiště světového šampionátu doveze vlek, s kterým vyráží trenéři Petr Náprstek a Jan Souček už v sobotu, tedy v dostatečném předstihu k vyřešení nezbytných záležitostí na ruských hranicích a celnicích.

 

NOMINACE RYCHLOSTNÍCH KANOISTŮ NA MS V MOSKVĚ 2014 ZDE

PROGRAM MS ZDE

FOTO Z DĚJIŠTĚ MS ZDE

MEDAILOVÁ UMÍSTĚNÍ ČESKÝCH KANOISTŮ NA MS (OD ROKU 1993) ZDE


Odlety českého týmu: hlavní část výpravy včetně největších medailových nadějí odlétá v úterý 5. srpna v 9.35 (sraz 7.30 v terminálu 1), zbytek ve středu ve stejném čase.
Přílety českého týmu: větší část týmu se vrací již v neděli 10. srpna ve 23.15 (např. Martin Fuksa), menší část přiletí v pondělí 11. srpna v 15.05 (členové C2, K4).

 

Text: Barbora Žehanová, ilustrační foto Ivana Roháčková

k4 voda me14

 

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost