• Úvod
  • zprávy
  • Vavřinec Hradilek zvítězil v anketě Kanoista a raftař roku 2010

Vavřinec Hradilek zvítězil v anketě Kanoista a raftař roku 2010

Kanoista Roku 2010 thumbČlánek z průběhu večera Kanoista a raftař roku 2010. Odkaz na výsledky jednotlivých kategorií a taky pár fotek a film CO ROK DAL odhalující pozadí hlavních domácích i světových událostí uplynulé sezóny.

V Olomouci se v sobotu večer slavilo. Už podesáté v řadě se tu sešli kanoisté na divoké vodě, aby vyhlásili ty nejlepší za uplynulou sezónu. Vítězství obhájil kajakář USK Praha Vavřinec Hradílek, kterého k triumfu vyneslo stříbro na slalomovém mistrovství světa ve slovinském Tacenu a bronz na evropském šampionátu v Bratislavě. „Je to super pocit a završení sezóny, která se mi opravdu povedla. Dvě individuální medaile, to je super výsledek, a kdyby mi to někdo řekl před sezónou, tak bych mu možná ani nevěřil.“ Vávrovi k triumfu pomohla i zimní příprava na Novém Zélandu a Austrálii. K protinožcům se třiadvacetiletý kajakář chystá i tuto zimu. „Teď mě hrozně baví jezdit na vodě a těším se na příští sezónu a uvidíme, jak to vyjde,“ svěřil se na závěr večera Kanoista a raftař roku 2010 Vavřinec Hradílek. Sympatický kajakář zažil skutečně výjimečný rok. Stříbro z Mistrovství světa ho společně s cyklistou Jaroslavem Kulhavým vyneslo na pozici druhého nejúspěšnějšího Čecha v letních olympijských sportech. O místa do Londýna se bude bojovat už příští rok na Mistrovství světa v Čunovu, kde letos získal Vávra bronz při srpnovém odloženém (v původním červnovém termínu Evropu zrušily povodně) evropském šampionátu.

Hradílek měl v boji o celkové prvenství největší konkurenci v osobě olomouckého kajakáře Tomáše Slováka. Třicetiletý sjezdař má stejně jako Hradílek za sebou nejlepší sezónu své kariéry, v níž získal dva tituly mistra světa v závodě hlídek a navíc bronz v individuálním sprintovém závodě. V červnu při světovém šampionátu ve španělském Sortu si Tomáš hodně věřil do dlouhého závodu, který otevíral program MS. V úvodním startu dojel olomoucký kajakář osmý a byl hodně zklamaný. „Celé poslední dva roky jsem směřoval svou přípravu k tomuto závodu a osmé místo bylo obrovským zklamáním. Na mistrovství mě ale čekaly ještě tři závody, a tak jsem si řekl, že to musím hodit za hlavu. Nakonec se to povedlo a byly z toho dvě zlata a hlavně ten individuální bronz ve sprintu.“ Připomněl průběh MS kajakář Slovák.

Na Kanoistovi roku se tradičně vyhlašují i dílčí kategorie. Vavřinec Hradílek si bez problémů udržel vítězství mezi slalomáři a Slovák získal nejvíce hlasů od odborníků, kteří hlasovali, mezi sjezdaři. Za vítězi se v obou disciplínách objevila velká jména české kanoistiky. Ve slalomu si druhou příčku podrželi deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem, stříbrní z letošní Evropy a mistři světa ze stejného závodu v hlídce. V Tacenu na světovém šampionátu přidali ještě stříbro v hlídce. Druhým nejlepším sjezdařem je podle mínění trenérů, funkcionářů ČSK a novinářů Kamil Mrůzek, který byl společně se Slovákem členem dvakrát zlaté kajakářské hlídky. Pro úspěšného kajakáře to byl v pořadí sedmý a osmý titul, což ho v historických statistikách vyneslo na post nejúspěšnějšího kajakáře všech dob.

Dalšími vyhlašovanými kategoriemi jsou mladí slalomáři a sjezdaři. Mezi juniory – slalomáři byl letos nejlepší kajakář Jiří Prskavec. Dvojnásobný mistr Evropy a stříbrný borec z premiérové olympiády mládeže v Singapuru. Mezi juniorskými sjezdaři se z vítězství raduje Vladimír Slanina, evropský šampión v singlovém dlouhém závodě jednotlivců i družstev. Slanina tak byl jediným kanoistou, který v anketě Kanoista a raftař roku 2010 narušil hegemonii kajakářů na prvních pozicích.

V Olomouci se také vzpomínalo. Do síně slávy Českého svazu kanoistů byli uvedeni další dva sportovci, kteří psali historii kanoistiky. Prvním byl historicky první český mistr světa ve sjezdu Zdeněk Košťál, který vyhrál při druhém MS v Drážďanech v roce 1961. V době, která ještě tolik nepřála specialistům, vybojoval Košťál také dvě medaile na mistrovství světa ve slalomové hlídce. Historický výsledek se v královské kategorii povedlo vyrovnat až Kamilovi Mrůzkovi v roce 2006, tedy 45 let po vítězství Zdeňka Košťála. Druhou sportovkyní, která se zařadila v síni slávy po bok Petra Sodomky, Vladimíra Jiráska a Ludmily Polesné, je kajakářka Renata Knýová. Renata Knýová je pětinásobnou (třikrát ve slalomu a dvakrát ve sjezdu) medailistkou z mistrovství světa v rozmezí let 1955 – 1965 a do historie naší kanoistiky se zapsala jako trenérka mládeže. Jejíma rukama prošly stovky a možná i tisíce mladých kanoistů, mezi nimiž byla mimo jiné také dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová.

Na večeru v Olomouci se představili také nejlepší raftaři. V kategorii R4 si pro ocenění došly raftařky Hanace rafters Neonky, což jsou absolutní mistryně Evropy z Italské Mezzany a v mužích zvítězila posádka Tomi Remont Cvok, která vybojovala slalomové zlato na premiérovém mistrovství světa čtyřmístných raftů v holandském Zoetermeeru. V šestkách si titul nejlepšího raftaře odnáší ženské vicemistryně Evropy Tomi Remont Teva a mezi muži kralovali letos téměř neporažení Tomi Remont WC.

Kanoista a raftař roku 2010 – Celkové výsledky
Vavřinec Hradílek 99 bodů
Tomáš Slovák 56 bodů
Jaroslav Volf – Ondřej Štěpánek 26 bodů

Celý vyhlašovací večer Kanoista a raftař roku 2010 se nesl v duchu volebního sjezdu České kanoistické strany. Stovky delegátů, kteří se do Olomouce sjeli, si s hrdostí připomenuly nejdůležitější okamžiky uplynulého roku z kanoistické perspektivy. Přítomní v sále SIDIA si také zvolili kandidáta na přímou prezidentskou volbu v roce 2013, který se rekrutoval z vítězů ankety Kanoista roku za uplynulou dekádu. V napínavém souboji mezi Michalou Mrůzkovou, Štěpánkou Hilgertovou, dvojicí Jaroslav Volf – Ondřej Štěpánek a Vavřincem Hradílkem si další z mnoha ocenění odnesl kajakář Hradílek.