• Úvod
  • zprávy
  • Krumlovský vodácký maraton zná své vítěze. Sedmnáctý ročník opět zaznamenal rekordní počet účastníků

72260202 2900007133360274 8512148632575672320 nV sobotu 11. října proběh na jihu Čech Krumlovský vodácký maraton. Již sedmnáctý ročník toho závodu opět hostil rekordní počet přihlášených závodníků. Vltava prověřila tisíc čtyři sta padesát účastníků v tomto obtížném závodě. Nejlepšího času dosáhla deblová posádka Jakub Zavřel – Petr Mojžíšek, která dojela do cíle v čase 2:01:05.

Závod byl rozdělen na tři jednotlivé starty. Tím nejdelším byla trať Vyšší Brod – Český Krumlov, která měří třicet sedm kilometrů. Skvěle rozjetý závod měla posádka z USK Praha. Jakub Zavřel s Petrem Mojžíšek nabírali během závodu slušný náskok, což se projevilo i na jejich výsledném čase. V cíli bral tento deblkajak zlato. Druhé místo obsadila posádka Adam Satke – Matyáš Zieris, která ztratila pouhých třicet osm vteřin na vítěze. Třetí místo patří loňským vítězům, Kamilu Mrůzkovi a Karlu Slepicovi.

„Řekli jsme si, že musíme mít dobrý start a na jezu být jako první loď. Taktika se povedla a my jsme vyjeli v čele závodu. Kvůli obtížnosti jezu, na kterém se převrátila asi polovina startovního pole, jsme zvolili jez raději přenést. Bylo to vcelku rychlé a my jsme se vyhnuli nehezkým kolizím. Nasedli jsme a vyjížděli jsme jako čtvrtá loď, tudíž jsme nenabrali nijak velkou ztrátu. Po pár minutách jsme se dostali do vedení a první pozici jsme udrželi až do cíle,“ dodává vítězná posádka.

72696034 2900452983315689 2999854074356039680 nPrvními ženami v cíli byla ženská deblová posádka Martina Satková s Anežkou Paloudovou. Dvojice žen dokonce obsadila celkové deváté místo, čímž se dostala před velkou většinu mužských posádek.
"S výsledkem jsme naprosto spokojené. Využily jsme znalostí domácí trati a jez ve Vyšším Brodě jsme vzaly přes korunu a netlačily jsme se do šlajsny. Měly jsme velmi dobře rozvržené tempo a vydržely jsme až do cíle. Oproti loňskému roku se nám nerozbilo kormidlo, tudíž byl závod o něco příjemnější. Nějaké ty puchýře od pádla samozřejmě máme, ale to jsou takové ty klasické suvenýry z maratonu. Letošní ročník se opět velice vydařil, takže obrovská spokojenost." hodnotí Martina s Anežkou v cíli.

Jednotlivce na kajaku suverénně ovládl rakouský závodník Tim Frait, který dojel v čase 2:11:45. Obsadil celkové osmé místo a do cíle dojel se čtyř minutovým náskokem na druhého Tobiho Kroenera. Mezi ženami také zvítězila zahraniční závodnice - Italka Mathilde Rosa.

„Každý rok se sem vracím rád se svými přáteli a svou rodinou. Krumlov je místo, které se mi opravdu líbí, a závod si vždy užívám. Letošní výsledek je pro mne naprostým překvapením. Specializuji se na trať na 1000m a na sjezdovou loď sednu jen párkrát do roka. Výhry si tudíž neskutečně cením!“ popisuje rakouský závodník Tim Frait.

thumb 72588365 2900326243328363 804437487526084608 nTrať z Rožmberku měří dvacet šest kilometrů a startují zde paddleboardy, rafty či pramice. Nejrychlejším závodníkem na této trati se stal Martin Novák. Paddleboardista z Českého Krumlova obhájil loňské vítězství a s časem 1:54:52 si dojel pro zlato. Druhým se stal Tomáš Vaněček a třetí místo obsadil Ondřej Petrák. Ženskou kategorii na paddleboardu ovládla Kristina Babiánková.

Třetím startovním místem byl přeběh na Pískárně, odkud je to jedenáct kilometrů do cíle a začíná zde „žákovský maraton“. Tento závod zvítězil olomoucký žák Matyáš Novák. Ženské vítězství mezi žačkami také míří do Olomouce, zásluhou Anny Retkové.

Největší maraton v Evropě je opět u konce. Velký dík patří organizátorům, kteří posouvají tento závod každým rokem o něco výše.

Tagy: sjezd, rychlostní kanoistika, marathon, paddleboarding