• 1

Zpráva ze Školení - semináře záchrany 2016

Další „otevřený seminář“ se uskutečnil na kanále v Roudnici nad Labem 4.9.2016, zúčastnilo se 12 lidí pod vedením 3 instruktorů......

 

Stručně jsme probrali teorii vybavení, základní způsoby záchrany, ale hlavně si pořádně užili plavání.

Zkoušela se jízda na raftu a lovení plaváčka, jízda na Barace, plavání, odlovení plaváčka s použitím házečky, skok pro plaváčka a upoutaný zachránce, apod.

Školení se koná pravidelně 2 x ročně, takže nových poznatků není mnoho. Problémy se vyskytly jen výjimečně a vesměs jsme si potvrdili dřívější poznatky:

  • Při opakovaném hodu některá lana smyčkovala, což není bezpečné pro plaváčka! Kvalitní sbalená házečka je vždy přesnější a bezpečnější než rychle hozené „laso“.
  • Nedodržení polohy na zádech a povolení lana u upoutaného zachránce je riziko! Při napnutí lana není tah za popruh na zádech, ale lano může jít přes jinou část těla.
  • Totéž při otočení upoutaného zachránce v proudu - lano může omotat tělo!
  • Některé starší vesty s neupevněným popruhem neumožnily odepnutí v tahu, popruh se posunul a zasekl za přezku v poutkách nebo v tunelu v pase. Nešetřete na vestě.
  • Přezky fungovaly velmi různě, v závislosti na přesahu destičky a zapnutí popruhu. Dvakrát se rozepla v zátěži 2 lidí v proudu přezka, malý přesah a tím nedostatečné tření.
  • Hopšňůra a karabiny na vestě se / opět / neosvědčily, je to věc navíc a překáží.
  • Jedenkrát se roztrhl kroužek na zádech vesty.

Všichni účastníci si praktickou zkouškou doladili své vybavení a postupy záchrany.

Školení se zúčastnilo několik lidí z HZS, kteří byli dobře fyzicky připraveni a uvítali možnost praxe záchrany přímo ve vodě, jízdy v raftu na WW apod.. Hasiči skoro za 1.

Opět se potvrdilo, že zachraňovat se má jednoduše a bezpečně, s využitím vyzkoušených zásad a materiálu. Šedesátikilové děvče tak odloví stokilového muže.

Školení pořádal ČSK ve spolupráci s akreditovanou vodáckou školou Dronte, která zdarma poskytla 2 lektorky a část vybavení.

ČSK-VT hradila účastníkům kursovné, vodu, instruktory a pronájem kanálu.

Nikdo se nezranil, jen drobné oděrky a opotřebení materiálu od navigace.                                               Předpokládám další školení v termínu 05.2017. Přihlášky přijímáme od této chvíle….

Děkuji Renatě a Markétě za vzornou spolupráci, všem účastníkům děkuji za statečnost a disciplínu. 

Za výbor SVT 

Miloslav Svoboda – Kuře

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   +420 605 222 448

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00