• 1

Labe pro všechny?

Se zájmem jsem si přečetl výzvu a upozornění pořadatelů k letošním závodům na Labi . Poslání policie k pokutování vodáků bez čísel je dost silná káva .  .... 

Se zájmem jsem si přečetl výzvu a upozornění pořadatelů k letošním závodům na Labi . Poslání policie k pokutování vodáků bez čísel je dost silná káva . Zřejmě je to ale pro pořadatele letos jediné schůdné řešení, protože KRNAP opravdu čeká na záminku k omezení závodů . Navíc chápu pořadatele v tom , že kdokoliv , kdo se při závodech plete bez čísel , znamená narušení regulérnosti závodů . Nechápu ale snahu o represi na úkor prevence. Celý problém by podle mě byl vyřešen , kdyby se ČSK DV v tomto případě nestaral pouze o závodníky , ale o všechny členy svazu a takto i vystupoval . 

V sekci turistiky není málo členů ani oddílů , abychom byli z organizovaného ježdění vynecháváni . Tak , jak je nastaven současný řád KRNAPU  , tak je to diskrimace pro oddíly , které jsou organizovány v ČSK DV v sekci turistiky . Podle řádu se tam jindy , nežli v době závodů nesmí pořádat organizovaná akce sportovního , nebo turistického charakteru . Podle vyjádření správy KRNAPU se za tohle počítá i organizovaný oddílový zájezd. Takže , milí ostatní vodáci , buď si tam jeďte auty s rizikem , že se trefíte zrovna do velkého počtu povolenek , nebo se náhle změní průtok vody a budete mít smůlu a jeďte jinam. Běda ale , jestli tam pojedete jako oddíl , protože tím porušujete jak řád KRNAPU , tak i zákon o ochraně přírody . Vzhledem k tomu , že náš oddíl  VT Bohemians na horním Labi pořádal už před 25 lety VTJZ od Labské přehrady na Kukačku , tak si dovolím tvrdit , že to bylo v době , kdy někteří dnešní vodáci , kteří teď upozorňují na policii , KRNAP a dávají nám možnost plout po Labi až do Hamburku , že v této době o vodě ani nevěděli.

Domnívám se , že tento problém nevyřeší ani policie , ani zákazy, ale to , že se vedení našeho svazu bude schopno při jednání se státními orgány postarat i nás tak, aby i naše požadavky na ježdění na Labi ( podotýkám , horním Labi ) , byly  nějakým způsobem ošetřeny . Domnívám se , že při postačujícím průtoku 15m3 , který se za poslední roky v období dubna až poloviny května objevoval v 9 - 20 dnech , by se víkend pro splouvající vodáky dal některým z oddílů sekce turistiky zorganizovat . Předpokládám , že takto by bylo možné stáhnout 90% "vodácké veřejnosti" . Jenže k tomu potřebujeme i odpovídající podporu výboru svazu. Zatím jsme z možnosti zorganizovat akci na Labi ustanoveními od KRNAPU, manipulačním řádem Labské přehrady vynecháni. Jsem přesvědčen , že jedině dostatečná nabídka , a tím provedená prevence je účinná. Navíc , pokud by byl znám termín , kdy je možné jet na Labe mimo závody , tak tam určitě přijedou i cestovky , které jinak mohou udělat problémy při závodech. Jsem přesvědčen , že si členové sekce turistiky zaslouží od vedení svazu pozornost stejně jako sekce slalomu a sjezdu.  Doufám , že se vodáci jednou konečně přestanou rozdělovat na raftaře , sjezdaře , slalomáře , kyblíkáře a bůhví co ještě . Vždyť na tu vodu jezdíme ze stejných důvodů - máme ji rádi. Tak si pojďme na vodě vycházet vstříc , a neškodit si vzájemně . Proč se máme hádat mezi
sebou , když by pro nás všechny byla lepší spolupráce ? Nešlo by náhodou při pořádání závodů počítat s tím , že se " vodácká veřejnost " bohužel při závodech objeví? Nešlo by na závodech zajistit vodu třeba o 2 hodiny déle , a nechat si zaplatit za splutí? Takovou splouvající loď lze označit samolepkou , kterou si bude muset splouvající koupit.

Na druhou stranu jsem přesvědčen , že pořadatel závodu vzhledem k vynaložené práci a finančním nákladům by měl být ten , kdo určuje kdo a kdy a za kolik může jet . Navíc , jak je možné , že když se jedou závody na silnici , tak je možné prostě silnici uzavřít , a na vodě to nejde , protože řeka je veřejná vodní cesta? Domnívám se , že je tu dost problémů ke konstruktivnímu řešení . Na tom by měli mít zájem jak pořadatelé, tak svaz , tak všichni jeho členové. My , lidi bez čísel bychom měli respektovat požadavky pořadatelů , a my , pořadatelé (děláme Hamerák) bychom měli počítat taky s ostatními , protože nejsme na řece sami.  Myslíte , že to dokážeme?

Pavel Šálek - Ešus
předseda OVT TJ Bohemians
 

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00