• Vodní slalom
  • Reprezentace
  • MSJ a U23 Austrálie den čtvrtý: Deblíři opět zachránili čest české výpravy, Matějka a Větrovský jsou juniorskými mistry světa

logo MSJ Penrith

Češi si na MSJ a U23 v australském Penrithu připisují na svůj medailový účet další kovy a hned ty nejcennější. Juniorská posádka Michael Matějka a Jan Větrovský s přehledem vyhrála závod deblů a stala se mistry světa. Matějka s Větrovským navázali na úspěch svých týmových kolegů do 23 let z předešlého dne Jonáše Kašpara a Marka Šindlera. Češi opět potvrdili, že jsou deblířskou velmocí.  Zlaté medaile si domů vezou i juniorští kajakáři a kajakářky za hlídky.

MSJ-C2-Matejka-Vetrovsky-cil

„Vzhledem k tomu, že tu v deblech není taková konkurence, tak bych jako dobrý výsledek považoval jakoukoliv medaili," svěřil se ještě před svou finálovou jízdou Jan Větrovský, kdy ještě netušil, že jen za několik desítek minut si na pódium stoupne spolu s parťákem Michaelem Matějkou, a navíc že to bude rovnou na stupínek nejvyšší. Roli favoritů svou finálovou jízdou Češi potvrdili a vyhráli o téměř osm vteřin. „S jízdou jsem spokojený, třebaže malé chyby byly. Třeba štouchy byly zbytečné," zhodnotil vítěznou jízdu Matějka a dodal: „Naopak některé kombinace jsme zase zajeli tak, že jsme byli sami překvapení." Přestože čeští borci nejeli mistrovství světa poprvé, velké očekávání okolí se na nich podepsalo. „Moje nervy na startu byly nepopsatelné. Když jsem ale projel první bránou, nervozitu jsem hodil za hlavu a myslel jen na naší jízdu," popsal své pocity Větrovský. „Tlak jsem na sobě určitě cítil, k favoritům jsme totiž rozhodně patřili," říkal Větrovský v cíli, „ale vzhledem k tomu, že jsme mistři světa, tak si myslím, že jsme to ustáli dobře." A kdo českou posádku mohl v jejich cestě za titulem ohrozit? „Za největší soupeře jsme považovali Slovince, protože už loni měli medaili a také polskou posádku," prozradil Matějka. Poláci Adam Kozub a Jakub Brzezinski nakonec skončili třetí. Největším překvapením finále deblů byli zástupci Nového Zélandu. "Kiwíci", jak se všem Zélanďanům přezdívá, si svou čistou jízdou vybojovali stříbrnou medaili. „Kluků jsem si všiml už na tréninku, kde jezdili docela dobře. Rozhodně jsem ale nečekal, že by mohli útočit na medaile. Tu jim ale moc přeju, předvedli výbornou jízdu," řekl s uznáním Větrovský. Stříbrní deblíři závod stihli ještě značně zdramatizovat na posledních třech brankách trati. V závěrečné pasáži se převrhli, eskymáka naštěstí udělali rychle a závěrečnou kombinaci povod stihli úspěšně projet. Pro Nový Zéland je to historicky vůbec první medaile z mistrovství světa juniorů. Největší radost z úspěchu kiwíků měl ale jejich trenér, bývalý český reprezentant Martin Hammer. Když jeho svěřenci Daniel Munro a Luke Robinson projeli cílem, málem se neubránil slzám dojetí.

MSJ-C2-Matejka-Vetrovsky-vlajka

Ve  finále juniorských kajakářek byly hned dvě želízka na medaili. Sabina Foltysová všechny překvapila, když svou suverénní  čistou jízdou vyhrála semifinále. Ve finále pak startovala jako nejvíce nasazená, tedy z posledního místa. Roli favoritky ale bohužel neunesla a s dvěma trestnými doteky skončila na šesté příčce. Foltysovou dělil od druhého místa jen jeden ze dvou penalizací, kterých se během jízdy dopustila. Přesto se Foltysová může radovat z dosud nejlepšího umístění na nejvyšší juniorské soutěži. Druhou českou finalistkou byla Amálie Hilgertová. Několik podjetých protivod a zejména osm trestných vteřin jí odsunuly z medailových pozic. Titul z minulého roku se Hilgertové obhájit nepodařil, skončila místo za svou týmovou kolegyní Foltysovou na sedmém místě. Mistryní světa pro rok 2014 se stala olympionička z Londýna, Brazilka Ana Satila. Přestože se po dojetí kajakářek výsledky ještě několikrát změnily kvůli protestům, stříbrná medaile nakonec  zůstává na australském území díky Kate Eckhardtové. Bronzovou medaili si na Slovensko odveze Paulina Matulianová.

MSJ-K1W-S Foltysova

Přestože české kajakářky na medaile v individuálním závodě nakonec nedosáhly, z titulu se přesto radovat můžou. V závodě hlídek nedaly šanci žádným soupeřkám a na stupni vítězů se Sabina Foltysová, Amálie Hilgertová a Tereza Fišerová postavily na nejvyšší stupínek. Stříbrnou medaili vybojovaly Španělky, bronzovou Francouzky. Českou hymnu si poslechly také čeští juniorští kajakáři. V závodě hlídek se stali mistry světa Tomáš Rousek, Petr Šodek a Pavel Šupolík. Zlatými medailemi si tak junioři spravili zklamání z individuálního závodu, kdy se finále nepodařilo vybojovat ani jednomu z nich.

Neděle je posledním dnem Mistrovství svět juniorů a U23 2014. Rozdají se medaile v kanoistických kategoriích C1 muži a ženy, v juniorech i U23. Obhájit loňskou medaili se pokusí Martin Říha. „Poté co jsem viděl skvělé výsledky našich borců, tak už se moc těším, až do toho vlítneme i my," prozradil Říha, zároveň dodal, že na semifinále nikdy nečekal tak dlouho. Poprvé se totiž setkal s tím, že by jel semifinále až dva dny po kvalifikaci. Těšit se můžeme také na třiadvacítkovou singlířku Moniku Jančovou, která je bronzovou medailistkou z loňského Mistrovství Evropy U23 v Bourg Saint Maurice. V juniorkách se zase předvedou loňské medailistky ze světových soutěží Anna Koblencová a Jana Matulková.

MSJ-K1W-A Hilgertova

Výsledky 4. dne MSJ a U23 ve vodním slalomu v Penrithu:
Junioři:
K1: 1. Leitner (Rak.) 98,48 (0).
C2: 1. Matějka, Větrovský 122,90 (6), ...5. Mrázek, Rousek -63,24 (56), 10. A. Kašpar, Mrůzek (všichni ČR) -178,97 (162).
3xK1: 1. ČR (Rousek, Šodek, Šupolík) 115,25 (2).

Juniorky:
K1: 1. Satilaová (Braz.) 114,48 (2), ...6. Foltysová -8,84 (4), 7. A. Hilgertová (obě ČR) -15,20 (8).
3xK1: 1. ČR (Foltysová, Hilgertová, Fišerová) 139,54 (12).