• 1

  • Úvod
  • Vodní slalom
  • Články
  • Začíná opožděná světová sezóna vodních slalomářů: 1. světový pohár proběhne o víkendu v Tacenu

Začíná opožděná světová sezóna vodních slalomářů: 1. světový pohár proběhne o víkendu v Tacenu

Vodní slalomáři a slalomářky budou 16.–18. 10. bojovat o letošní první medaile světového poháru, který se uskuteční ve slovinském Tacenu. Netradičně „až“ na podzim tak začíná jejich světová sezóna 2020. Protože se někteří čeští závodníci rozhodli dát přednost regeneraci, na startu se objeví omlazený český tým, který bude především sbírat zkušenosti.

Rohan Tacen Hladik„Rozhodl jsem se startovat kvůli tomu, že ještě mám chuť závodit, protože letošní mezinárodní sezóna v podstatě neproběhla – kromě ME jsme žádný závod neměli. Takže mám chuť se ještě aspoň trochu s ostatními porovnat,“popisuje vice mistr Evropy Lukáš Rohan, který si letos zajistil svou olympijskou místenku do Tokia. 

Mezi Rohanovy největší soupeře na kanoi budou patřit Slovinci – aktuální mistr Evropy Benjamin Savsek a loňský bronzový medailista z MS Luka Bozic, kteří znají místní trať víc než dobře. O medaile bude chtít určitě zabojovat i náš Vojtěch Heger, který před 2 týdny vypádloval titul mistra Evropy do 23 let v polském Krakově. 

Světový pohár ve slovinském Tacenu je první letošní soutěží se světovým zastoupením. I když v této době většinou slalomářská sezóna končí, závodníci jsou rádi, že se alespoň nějaký závod uskuteční. 

Z ostatních kategorií se na startu objeví např. dvojnásobný mistr světa, stříbrný olympijský medailista a aktuální vice mistr Evropy Slovinec Peter Kauzer, aktuální mistryně světa na kajaku Slovinka Eva Tercejl, dvojnásobná kajakářská mistryně světa Rakušanka Corinna Kuhnle nebo bronzová olympijská medailistka Brazilka Ana Satila. 

Závod světového poháru začíná v pátek kvalifikačními jízdami všech kategorií. Změnou oproti loňskému programu je sobotní kajakový a nedělní kanoistický den. V sobotu je na programu semifinále a finále kajakářů a kajakářek, v neděli pak semifinále a finále kanoistů a kanoistek.

Satkova Tacen Homolka„Ráda bych si vyjela finále, ale na zbytek už nemyslím a spíš se snažím předvést dobrý výkon, což bude víceméně složité, protože jsem na této trati neabsolvovala moc tréninků. Rozhodla jsem se tady startovat převážně kvůli tomu, že se tady příští rok jede MS do 23 let, ale také abych nasbírala další zkušenosti,“ říká aktuální mistryně Evropy Gabriela Satková, která bude startovat mezi kajakářkami i kanoistkami. 

Po dlouhé – i když ne moc závodní – sezóně se někteří čeští slalomáři a slalomářky rozhodli dát přednost regeneraci. Český tým tak dal šanci mladým závodníkům, kteří právě v Tacenu budou sbírat zkušenosti. Třeba na juniorské MS a MS do 23 let, které zde proběhne v příštím roce. 

Rudorfer Tacen Dolezel„Znamená to pro mě hodně nových zkušeností,“ popisuje mladý kajakář Martin Rudorfer, který před dvěma týdny na juniorském ME v Krakově získal stříbro. „Je to skvělá příležitost potkat se s těmi staršími a zkušenějšími závodníky ze světové špičky, takže se moc těším,“ dodává Rudorfer.

Mezi českými kajakáři se na start kromě Martina Rudorfera postaví Tomáš Zima (vice mistr Evropy do 23 let 2019) a Jakub Krejčí (juniorský vice mistr světa 2019, bronzový juniorský medailista z ME 2020), mezi kajakářkami ostřílená Veronika Vojtová, Kateřina Dušková (závodnice do 23 let), Gabriela Satková – ta se také jako jediná česká závodnice představí na kanoi. Mezi kanoisty se na start postaví již zmiňovaní Lukáš Rohan a Vojtěch Heger. 

Po roce se bude závodit také v Extreme Slalomu

Vojtova XLSCV sobotu po medailovém ceremoniálu slalomového programu přichází na řadu závod Extreme slalomu, kde bude závodit i aktuální mistryně světa z pražské Troji 2019 Veronika Vojtová. 

Extreme slalomExtreme slalom je nová disciplína, kde startují 4 lodě najednou a jedou „head to head“ do cíle. Startují z rampy, ze které skáčou do slalomové dráhy, musejí projet vytyčenou trať a udělat 1 eskymácký obrat. 

Odkazy: 

Tagy: press, slalom, Světový pohár, vodní slalom


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidGalasportHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00