• 1
  • 2
  • 3

Vodní slalomáři začali zimní přípravu: v teple i na běžkách

Už podruhé slalomářům začala zimní příprava na důležitou olympijskou sezónu. Tentokrát si ji však kvůli covidové pandemii nemůžou naplánovat tak, jak jsou zvyklí. Vypadá to totiž, že oblíbené slalomářské destinace – Austrálie a Nový Zéland zůstanou uzavřené. Slalomáři proto hledají alternativy. Jedna část začala zimním soustředěním na běžkách v Livignu (Itálie), další odjeli otestovat novou destinaci – slalomovou dráhu na francouzském ostrově Réunion. 

Prskavec KudejovaOtestovat novou destinaci, která by mohla v letošní sezóně nahradit Austrálii či Nový Zéland odjeli vyzkoušet mistři Evropy Jiří Prskavec s Kateřinou Kudějovou. 

„Potřebovali jsme otestovat novou destinaci na zimní přípravu, a proto jsme takto netradičně vyrazili do tepla ještě před Vánoci. Nechtěli jsme riskovat přípravu na OH bez znalosti destinace,“ vysvětluje kajakář Jiří Prskavec.

„Na Nový Zéland ani do Austrálie nás letos nepustí a nechtěli jsme sem jen tak vyrazit na hlavní přípravu a doufat, že to bude dobré,“ potvrzuje slova svého tréninkového parťáka Kudějová. „Hlavně si užívám to, že jsem v teple a nemusím pádlovat doma v zimě. Snažíme se hodně trénovat, ale je to relativně náročné. Sice tu není příliš velká změna času, ale teplota je kolem 30 stupňů a obrovská vlhkost k tomu. Trať je fyzicky náročná, takže je potřeba se hned nezahltit,“doplňuje česká kajakářka, úřadující mistryně Evropy.

Reunion zavodPrskavec s Kudějovou si tak téměř po roce vyzkoušeli, jaké to je v dnešní době cestovat letadlem. Z počátku měli obavu, zda mají všechny potřebné dokumenty pro vstup do země, nakonec však všechno dopadlo dobře a kromě tréninku si můžou užívat i čerstvá manga na zahradě nebo ve volných dnech oceán.  

Ostatní vodní slalomáři se vydali naopak za sněhem do italského Livigna. Na soustředění na běžkách kombinovaných se skialpami.

Fiserova Livigno„Přes zimu jezdíme na běžky, co to jde, protože je to nejlepší doplněk fyzičky,“ popisuje kanoistka Tereza Fišerová. „Cestování je zvláštní, ale zároveň je to takový útěk od této doby. Testy před a i po už bereme jako samozřejmost,“ říká Fišerová, vice mistryně Evropy 2020. 

Čeští závodníci a závodnice se vydali do Livigna právě v den, kdy začalo hodně sněžit a kdy se během několika hodin uzavřela cesta k italským hranicím ve Švýcarsku. Někteří projet ještě stihli, někteří museli na cestě zůstat o něco déle, než plánovali. 

Fiserova tym„Museli jsme odjezd posunout o den a i tak jsme vyčkávali na zprávu o znovuotevření příjezdové cesty směrem na Livigno. Naštěstí vše dobře dopadlo a nakonec jsme dorazili do nádherně zasněženého údolí,“ říká kanoista Lukáš Rohan. „Máme za sebou první dny a musím říct, že se cítím, jako bych měl za sebou měsíc tréninku na běžkách. Místní podmínky jsou hodně náročné. Hodně jsem se na běžky těšil a asi jsem na začátek trochu přecenil svoje síly,“ vypráví Rohan, vice mistr Evropy 2020.

V italském Livignu nyní trénují téměř všichni slalomáři a slalomářky včetně Víta Přindiše, Vavřince Hradilka, Gabriely Satkové nebo Vojtěcha Hegera.

Během ledna a února se ale za teplem vydají téměř všichni. Kromě Réunionu přichází v úvahu ještě slalomová dráha ve Spojených arabských emirátech nebo v Portugalsku. 

Tagy: press, slalom, vodní slalom, top


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidGalasportHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00