• 2
  • 3

Vodáci bojovali o tituly v extrénmí vodě

Šampiony se stali kajakáři Kobes a Sadilová, kanoista Indruch a deblkanoisté Jiras - Máder.
Těžká přírodní trať, déšť a extrémní množství vody, které se valilo z lipenské přehrady. Takové bylo mistrovství České republiky vodních slalomářů. Branky míjeli i závodníci absolutní světové špičky. "Byl to letos nejtěžší závod," tvrdila Irena Pavelková i většina ostatních.

"Lipno je těžké samo o sobě. Když se navíc přiřítí víc vody, není o co stát," povídal vítězný Tomáš Indruch, který chce na mistrovství světa v australském Penrithu konečně protrhnout sérii čtvrtých a pátých míst. "Náznak formy tu je, ale v Austrálii bude úplně jiná voda," uvažoval.

Potřetí v řadě získala domácí titul Marcela Sadilová, loňské prvenství obhájili i Jiras-Máder. "Trénujeme víc a víc, ale už nejsme nejmladší, naše těla nás limitují. Hodně mě bolí úpon na lokti," říkal Máder.

Neuspěli Volf-Štěpánek, nejlepší deblkánoe Světového poháru. Před startem finále zlomil Volf o kámen pádlo a musel běžet do auta pro nové, pak nezvládli šestou branku a nabrali 50 trestných sekund. "Ale šli závod z plného tréninku, nejsem z toho nervózní," tvrdil jejich trenér Ondřej Mohout.

Z přehrady pustili 22 kubických metrů vody za sekundu namísto běžných osmnácti. Z 19 startujících deblkánoí jen pět zvládlo závod čistě, aniž by minuly branku. Ještě horší byla bilance v ženách: ze 27 lodí jen tři nenabraly "kuli" za minutí brány.

Irena Pavelková neprojela hned tři, skončila osmá. "Kdy se mi něco takového stalo naposledy? Snad v 15 letech v žácích," přemýšlela a trať zhodnotila slovy: Hrůza a velký boj. Jakmile nenajedete dobře, spláchne vás to dolů." Stěžovala si hlavně na válec před branou číslo 6: "To byl hnus."

Další kajakářka Alena Mašková závod komentovala: "Byl to boj o přežití."

Její bratr Jan Mašek, vítěz jarní nominační série kanoistů, skončil se třemi "zásahy" mimo bránu 33. a na finále se jen díval. Možná tak přijde o letenku na mistrovství světa. "Tak bych jel na surfy do Chorvatska," snažil se zlehčit situaci.

Na startu chyběla z české špičky pouze Štěpánka Hilgertová, která se již připravuje v Austrálii. republikový šampionát byl i dodatečnou kvalifikací na MS. Společně s výsledky jarní nominační série a dalšího nedělního závodu určí definitivní složení reprezentace.

Výsledky mistrovství ČR:
muži K1: 1. J. Kobes 203,49 (0), 2. T. Kobes 207,15 (0), 3. Raab 210,67 (2),... 20. Hilgert 371,65 (156). Vyřazeni v kvalifikaci: 34. Pišvejc 226,53 (108).
C1: 1. Indruch 223,24 (4), 2. Gebas 231,12 (2), 3. Ježek 231,13 (2). Vyřazeni v kvalifikaci: 26. Pinkava 238,02 (106), 33. Mašek 294,94 (152).
C2: 1. Jiras-Máder 233,61 (4), 2. Přinda-Vladař 258,55 (2), 3. Pospíšil-J. Pollert 268,48 (10),... 6. Volf-Štěpánek 298,33 (60).
Ženy K1: 1. Sadilová 236,31 (2), 2. Řihošková 280,69 (0), 3. Kašparová 314,32 (6),... 8. Pavelková 413,99 (152), 9. Štěpánková-Semerádová 418,70 (154).

Kdo pojede na MS?
Stav nominace na MS v australském Penrithu.
Muži K1 - jistá nominace: Kubričan. O další dvě místa ještě bojují Pišvejc, J. Kobes, T. Kobes a Raab.
C1 - jistá nominace: Indruch, Ježek. O třetí místo bojují Gebas, Pinkava a Mašek.
C2 - jistá nominace: Volf-Štěpánek, Jiras-Máder. O třetí místo bojují Pospíšil-Pollert a Přinda-Vladař.
Ženy K1 - jistá nominace: Hilgertová, Pavelková, Sadilová.

Skupina ČEZUniqaBIG SHOCK!Auto PodbabskáGalasportGRMHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePROČeská televizeRadiožurnál