• 1

V Pau může překvapit Tunka, říká kajakář Ondřej Cvikl

trojakovafotky1Tento týden oslavil 25 let a příští rok se chce poprat o místo v reprezentaci. Kajakář Ondřej Cvikl patří mezi silnou generaci českých kajakářů, kteří mezi sebou soupeří o přední místa a místenky na globálních šampionátech. Jak vidí možnosti Jiřího Prskavce a Víta Přindiše na MS v Pau? A co dělá podle něj dobrého kajakáře?

Jak vidíš současnou situaci ve světovém a českém kajaku?

CviklMůžu říct, že poslední roky český kajak určuje situaci v tom světovém, protože to co začal Vávra Hradilek tak na něho navázali Jířa Prskavec s Vítkem Přindišem a Ondrou Tunkou. Tihle všichni se dostali do nejužší světové špičky. A já jsem hrozně rád, že mám možnost závodit s těmito borci a snažit se na ně dotáhnout a občas je i porazit. Tohle posouvá dál a dál i mne a taky i je, když mezi sebou musí pořád soupeřit.

Kdo může v Pau překvapit?

Pro mne je černým koněm mistrovství Ondra Tunka, protože největší tlak bude samozřejmě na Jířovi, který obhajuje titul a taky na Vítkovi, který letos ovládl světový pohár a nastupuje z pozice světové jedničky. Takže si myslím, že Tuňák by mohl z toho lehkého nezájmu vytěžit výborný výsledek. Dále pak si myslím, že můžou překvapit mladé střely, například Slovák Kubo Grigar.

Budou mít Francouzi výhodu a proč?

Samozřejmě budou patřit mezi největší favority, protože trať v Pau je hodně specifická a domácí ji mají neuvěřitelně najetou. Ale zároveň si myslím, že to nebude tak velká výhoda, jako když se tam koná závod SP, protože tím, že se tam letos pořádá mistrovství světa, tak tam všichni strávili daleko více tréninkového času. Takže si myslím, že se ta výhoda lehce zmenší.

Co je zásadní pro dobrého kajakáře?

Myslím si, že musí mít perfektně zvládnutý poměr mezi silovým a technickým pojetí jízdy. Měl by si umět dokonale naplánovat tempo celé jízdy a takzvaně zrychlovat od startu až do cíle. Taky by měl být schopný improvizovat a být hodně psychicky odolný.

Jak bys popsal techniku Jiřího Prskavce a Vítka Přindiše? Čím jsou charakterističtí a speciální?

Jířa má asi nejspecifičtější techniku ze všech, jezdí tu nejkratší dráhu a skoro celou jízdu to vypadá, že jede absolutní hranu a strašně riskuje. Ale myslím si, že i když to občas nevypadá, tak to má hodně pod kontrolou. Naopak Vítek jede trošku delší dráhu a veze se hodně s „vodou“ a zkrátí to jen v těch nejpotřebnějších momentech.

Na čem teď pracuješ v tréninku?

Nejvíce se teď v přípravném období budu zaměřovat na čistotu jízdy a lehké prodloužení dráhy mezi bránami, ale samozřejmě, aby to bylo co nejméně na úkor rychlosti (času).

Co tě na tomto sportu nejvíc baví?

Nejlepší je odlišnost a variabilita každého tréninku, máme možnost jezdit na mnoha odlišných terénech a každá slalomová trať je jiná. Dále pak máme mezi sebou výbornou partu kamarádů.

Vizitka - Ondřej Cvikl:

Datum a místo narození: 18. 9. 1992
Klub a trenér: USK Praha, Jiří Prskavec st.
Od kdy dělám slalom a proč: Vodní slalom dělám asi od roku 2005, kdy mě táta, který kdysi taky závodil, přivedl na loděnici v Karviné.
Idol, vzor: Jaromír Jágr,
Motto, rituál: Užívat si každého dne.
Největší úspěch (podle závodníka): 2. místo na MČR v Troji (2017)
Oblíbená činnost kromě sportu: karetní hry, vaření, jídlo, kamarádi
Cíl na další rok: Nominovat se do reprezentačního A teamu.

Foto: Adam Svoboda

Tagy: slalom, Mistrovství světa


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidGalasportHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00