• Úvod
  • Vodní slalom
  • Články
  • Tři zlaté a dva bronzové kovy. To je bilance medailí na úvod světového šampionátu vodních slalomářů

Mistrovský šampionát juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu odstartoval s velkým úspěchem pro český tým. Na úvod celosvětové soutěže vybojovalo družstvo hned pět cenných kovů - tři zlata a dva bronzy. Světový titul z loňského roku obhájily juniorské kajakářky i singlkanoistky. Po sedmi letech se do České republiky vrací mistrovský titul zásluhou singlkanoistů v kategorii do 23 let.

Od prvních okamžiků závodu bylo zřejmé, že je český tým připraven. Bilance tří zlatých dvou bronzových medailí je jasným důkazem skvělé formy českých závodníků, kteří se postavili na start šampionátu v Liptovském Mikuláši.

Titul z loňského roku obhájily juniorské kajakářky Bára Galušková, Markéta Hojdová a Klára Mrázková. “Nečekala jsem, že takhle zajedeme. Věřila jsem holkám i sobě. Pocity, které se ve mně teď odehrávají, jsou neskutečné,” pochvalovala si Markéta Hojdová, která svůj první start na mezinárodním šampionátu proměnila v mistrovský titul. “Trénujeme společně poměrně dlouho. Jsme dobré kamarádky a tahle souhra se podepsala i na konečném umístění,” řekla Klára Mrázková. “Všechno nám vyšlo úplně suprově. Taktika byla jasně dané a jsou místa, kde jsme mohly zrychlit, ale jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo,” dodala úřadující mistryně světa Bára Galušková, která na loňském šampionátu ovládla závod juniorských kajakářek.

Mistrovský titul míří do Čech zásluhou juniorských singlkanoistek. “Vůbec to nevstřebávám, je to fakt hustý. Atmosféru a nervozitu, která se zvyšovala, jsem cítila celý den. Nakonec to vyšlo na první místo a já jsem neskutečně ráda,” popsala pocity z prvního mistrovství světa Markéta Štěpánková. “V jízdě byl malý zádrhel, ale jako singlířky jsme ho vyřešily perfektně. Jsem na nás vážně pyšná,” řekla rozesmátá Valentýna Kočířová, kterou ve vítězné posádce doplnila Markéta Štěpánková a Natálie Erlová.

Nejcennější kov na krk pověsila i hlídka singlkanoistů do 23 let. “Dlouho let čekala Česká republika na návrat zlaté medaile. Stejně tak, bylo opravdu dlouhé čekání v cíli na výsledek poslední hlídky. Nakonec to dopadlo opravdu skvěle,” řekl usměvavý Adam Král, který s Martinem a Lukášem Kratochvílem vybojoval zlatý titul v této kategorii poprvé od roku 2017. “Na trati vyšlo více méně vše tak, jak jsme si řekli. Sice v jízdě vznikla jedna chybička, kterou ale bratr dobře vyřešil a neztratili jsme tam žádný čas. Nakonec to klaplo,” dodal starší ze sourozenců, Martin Kratochvíl.

Schopnost konkurovat na nejvyšší úrovni potvrdilo i bronzové družstvo kajakářek do 23 let. Na bronzový stupínek vystoupila i hlídka juniorských singlkanoistů Jonáš Heger, Jakub Voneš a Vojtěch Malý. “Dojely jsme třetí a za námi jela ještě jedna hlídka. Nikdy není příjemné, čekat v cíli na doufat, že to konkurence pokazí. Jsem ráda, že to nepadlo na nepopulární bramborovou medaili.” řekla debutantka družstva v kategorii do 23 let Klára Kneblová, která závodila s Kateřinou Bekovou a Lucií Nesnídalovou.

Smutný okamžik v cíli zažila hlídka singlkanoistek do 23 let, která obhajovala nejvyšší příčku. Gabriela Satková s Terezou a Klárou Kneblovou dojely do cíle v suverénně nejrychlejším čase, který by stačil na výhru. Češkám byla následně připsána 50 vteřinová penalizace na brance číslo 14, která je odsunula na desáté místo.

Bez medaile dnes skončili i kajakáři v obou věkových kategoriích. České trio do 23 let, Jakub Krejčí, Marek Bízek a Jan Heřmanský, odsunulo šest trestných vteřin na osmé místo. Nepopulární čtvrtou příčku obsadili junioři, Michal Kopeček, Jáchym Burger a Martin Panzer.

Čeští sportovci dominovali nad zbytkem světa a ukázali, že jsou připraveni bojovat o nejvyšší stupně. Úspěšný start na mistrovství světa juniorů přináší nejen radost a hrdost, ale také motivaci do dalších závodů. Nabitý program pokračuje kvalifikacemi K1 a C1 v kategorii do 23 let.

Neděle, 7. června

od 9:00        kajak kross - time trial (K1 juniorky, K1 junioři, K1W U23, K1M U23)