• 1
  • 2
  • 3

Slalomáři odlétají lovit kovy do Austrálie

Všechno je v pořádku, hlásí z dějiště MS Štěpánka Hilgertová
P r a h a - Čeští vodní slalomáři v sobotu brzo ráno vyrazí na lov. Jeho dějištěm bude olympijský kanál v australském Penrithu. A úlovkem by mělo být co nejvíc medailí z mistrovství světa, které u protinožců proběhne na přelomu září a října. Vrátit se s prázdnou, to si česká výprava nepřipouští.

Už před pěti lety přinesl kanál v Penrithu českému vodnímu slalomu mimořádnou radost - kajakářka Štěpánka Hilgertová v něm na olympijských hrách v Sydney 2000 vylovila své druhé zlato pod pěti kruhy, deblkanoisté Marek Jiras - Tomáš Máder získali bronz.

V Penrithu nebudou chybět ani letos - navíc obě lodě nastoupí coby aktuální vicemistři Evropy. Jako šampioni starého kontinentu, a hned dvojnásobní, se do boje s peřejemi a soupeři vydají bronzoví medailisté z loňských olympijských her v Aténách Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek.

Medailové ambice české výpravy, která čítá dvanáct lodí, jsou přirozené. "Slalom je hodně proměnlivý sport, proto o tom nerad mluvím. Ale je to jasné: bez medaile to bude neúspěch," říká šéftrenér Jiří Pultera.

"Tři nebo pět medailí, to už je pak jedno," žertuje. "Před mistrovstvím světa mám jediné přání - aby všichni předvedli nejlepší výkony, jakých jsou schopni. Pak se o medaile neobávám."

U protinožců čekají na slalomáře teploty kolem 20 stupňů a větrné počasí. Plus dvě kolegyně z reprezentace - kajakářky Štěpánka Hilgertová a Marcela Sadilová. Obě zvolily dřívější odlet k protinožcům.

 
Kajakářka Štěpánka Hilgertová při tréninku v peřejích olympijského kanálu v Penrithu.
Autor: Luboš Hilgert

Hilgertová odjela do dějiště šampionátu už koncem srpna. "Kvůli aklimatizaci. Přivyknout si na časový posun osmi hodin prostě vyžaduje svůj čas a ten jsme naštěstí měli," pochvaluje si.

První dojmy z Penrithu má pozitivní. Letecká společnost ji přepravila kajak bez problémů, organizace tréninků před šampionátem je dokonalá. "Pořadatelé reagují pružně a všechno funguje," říká vítězka dvou ze tří letošních závodů Světového poháru.

V sedmatřiceti letech se vrátila na místo svého druhého olympijského triumfu. Trať se však výrazně liší od té před pěti lety.

"Nejedná se pouze o přesun některých přestavitelných překážek, ale i dobetónováni několika hrázek. Celkově se charakter tratí nezměnil, ale přibylo válců a zdá se mi být technicky i silově náročnější," tvrdí česká kajakářka.

Jezdění na členité trati Penrithu si zatím užívá. "Trať je pestrá, nabízí spoustu různých kombinací, navíc výtah na lodě šetří síly a zkvalitňuje trénink. Závod tu bude pravděpodobně těžký, uvidíme, co stavitelé vymyslí," dodává Štěpánka Hilgertová.

Na boje o cenné kovy si ještě několik dnů počká, kvalifikace začínají v Penrithu 29. září, finále je na programu první dva říjnové dny.

Česká nominace na MS 2005

Muži - K1: Lukáš Kubričan, Ivan Pišvejc, Ondřej Raab.

C1: Tomáš Indruch, Stanislav Ježek, Jan Mašek.

C2: Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek, Marek Jiras - Tomáš Máder, Jaroslav Pospíšil - Jaroslav Pollert.

Ženy - K1: Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková, Marcela Sadilová. 

 


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidGalasportHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00