• 1
 • 2
 • 3

Rohan slaví senzační vítězství na SP, Fišerová v Troji bronzová

Skvělé výkony předvedli čeští singlkanoisté v nedělních finálových závodech Světového poháru ve vodním slalomu v Praze-Troji. Lukáš Rohan ovládl kategorii C1 mužů a poprvé v kariéře zvítězil v rámci série Světového poháru. Mezi ženami vybojovala bronz Tereza Fišerová. Světový pohár vyvrcholí odpoledními závody v extrémním slalomu. 

Soutěž singlířek zcela ovládla Australanka Jessica Foxová, která jako jediná z top desítky zajela čistou jízdu a zvítězila o téměř pět vteřin před Němkou Andreou Herzogovou. „Jsem neskutečně ráda za ty dvě medaile tento víkend. Je to moje první velká akce po velmi dlouhém čase. Bylo to hlavně o tom, abychom zjistili, jak na tom jsme, abychom se potkali s holkami na mezinárodním závodu. Bylo to dnes těžké. Jsem ráda hlavně za to, že se mi to dnes opravdu povedlo,“ řekla Foxová.

Z bronzu se nakonec radovala domácí závodnice Tereza Fišerová.                V cíli jsem si nemyslela, že to na medaili vyjde. Přece jen za mnou jela Mallory Franklinová, což je stejně dravá a vyrovnaná závodnice jako Jess, takže už jsem se smířila se čtvrtou pozicí. O to je ten pocit hezčí. Z trati jsem nervózní nebyla, těžké tratě mi vyhovují. Spíš jsem měla takové to klasické sevření žaludku před závodem. Ale snažím se na tom pracovat a myslím, že mi to vychází,“ zhodnotila Fišerová, která se do top desítky probojovala jako jediná Češka. 

Sestry Satkovy skončily před branami finále - starší Martině patřilo 22. místo, Gabriela zaznamenala 16. příčku. „Potvrzuji, že je trať opravdu náročná, ale taková by na Světovém poháru měla být, aby otestovala ty nejlepší a kdo na to opravdu má. Musím říct, že i mně samotnou to pořádně otestovalo. Ukázalo se, že mám na čem pracovat, některé nájezdy mohly být lepší. Ale to se holt stane, je to součástí procesu. Mrzí mě, že se to nepovedlo tak, jak jsem chtěla, tím spíš tady doma v Praze. O jednom šťouchu vím, o tom druhém vůbec. Ale jak je člověk v zápalu, tak si to ani nemusí uvědomit,“ okomentovala Gabriela. „Udělala jsem chybu hned v první pasáži, kde jsem chtěla jet bránu napřímo a nevyšlo mi to. Ale nebýt téhle části, trať se mi moc líbila - jenže když už člověk jednou zachybuje, těžko se to vrací," byla zklamaná Martina. „Jsme tu doma a myslím, že jsem měla na víc. Nebýt té chyby, asi bych zbytek dojela dobře. Každopádně se mi v těchto dnech i špatně soustředí, protože mám zítra ráno státnice," dodala česká reprezentantka. 

Dramatickou podívanou nabídlo finále mužské kánoe. Český reprezentant Lukáš Rohan se na start vydal jako třetí v pořadí a hned na první bráně zaznamenal šťouch. Ve spodní pasáži však dokázal zrychlit a v cíli mu patřilo průběžné první místo. Tou dobou netušil, že mu jeho výkon bude stačit na premiérové vítězství v seriálu Světového poháru.

Lukas zlatoJak jsem ťuknul první bránu, prolétlo mi hlavou, jaký jsem trouba," přiznal se zlatou medailí na krku český olympionik. „Naštěstí tam nebyl moc čas přemýšlet a jel jsem dál. Myslím, že mi to vlastně i pomohlo, že to ze mě spadlo. Ne, že by to nemohlo být horší, ale když začnete šťouchem na první bráně, tak je to fakt špatné a prostě jsem jel víc, než co jsem měl v plánu. Všechno mi to vycházelo, ani upřímně nevím jak, a díky tomu jsem předvedl tenhle neskutečný čas. Finálovou jízdu si vlastně moc nepamatuju, jel jsem ve velké euforii a zároveň i v lehkém naštvání z toho šťouchu. A jak mi to vycházelo, jelo se mi snadněji. Když jsem trať viděl prvně, říkal jsem si, že to bude hodně náročné. Včera to bylo ovlivněné tím, že některé branky byly hodně nízko, pro včerejší kategorie to bylo těžší. Nám je dneska trochu zvedly a díky tomu se většina těžkých kombinací dala zajet víc natěsno a tím pádem si to člověk zlehčil. Čistý čas 95 sekund je fantazie, je to 5 vteřin za Jirkou Prskavcem, to se mi mockrát nepovedlo. Je to jednoznačně můj největší úspěch kariéry. Navíc vyhrát se šťouchem je v našem sportu trochu neobvyklé a rozhodně to ukazuje, že ta jízda byla opravdu v něčem speciální," byl nadšený z fantastického výkonu Lukáš Rohan, kterého na podiu doplnil stříbrný David Florence z Velké Británie a Slovinec Benjamin Savšek.

Vojtěch Heger a Václav Chaloupka se bohužel do finále nepodívali. Heger rozjel závod výborně a držel skvělé mezičasy až do spodní pasáže, na brankách 22 a 24 se však nešťastně dotkl a do postupové desítky se nedostal. „Bohužel jsem to neudržel až do cíle, přišly dva hloupé šťouchy. S tím se finále nevyjíždí. Trať mi přitom ani tak těžká nepřišla. Jsou tam záludné pasáže, ale je hezká, klouzavá. Docela mi seděla. Škoda, že si jí už nezopakuju,“ řekl zklamaně po své jízdě Heger. Václav Chaloupka se nevešel do branky číslo 9 dle pravidel a vzápětí vyfasoval nemilosrdnou padesátivteřinovou penalizaci, která i pro něj znamenala konec nadějí na finále. „Už jak jsem tu bránu míjel, věděl jsem, že jsem tam byl špatně. Asi 10 cm mi chybělo, abych to projel ideálně. Trať je těžká, pro kanoisty obzvlášť. V některých místech nám chybí ten druhý list, ale o to je to zase hezčí, že se tím musíme vypořádat, jet přes ruku. Mně se trať určitě moc líbí. Byla to jen moje chyba, nikoliv tratě, že jsem to nezajel,“ uznal Chaloupka. 

Světový pohár v Troji vyvrcholí odpoledními závody v extrémním slalomu, kde nebude chybět sedm českých lodí. 

 

 

 

Tagy: press, Světový pohár, vodní slalom, top, reprezentace


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidGalasportHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00