• 1
  • 2
  • 3

Patrice Estanguet a Lukáš Pollert pomohli roztlačit firmu, říká Vladislav Galuška

galuska lada2Vladislav Galuška je člověk renesanční. Úspěšný podnikatel, ale i srdcař, táta tří vodních slalomářek, fanoušek, fotograf... V jednom dni toho musí zakladatel firmy Galasport stihnout spoustu. Na soustředění v Austrálii vznikl tento rozhovor, ve kterém prozradí víc o své firmě, soukromí a i to, jak se mu vlastně s vodními slalomáři pracuje.

Jak byste se charakterizoval - podnikatel, otec, trenér, sportovec tělem i duší, fanoušek...
Člověk by se potřeboval občas rozdvojit, roztrojit. Nestíhá pořádně jednu věc a musí řešit druhou, třetí. Naštěstí mám kolem sebe v práci dobrý tým, manželka mě stále kupodivu toleruje a díky tomu mi to stále nějak prochází. Současně být otcem a trenérem svých dcer to nejde popsat, to se musí zažít. Mám tři holky. lipno 2017 50Někdy jsou zlaté, někdy nemilosrdné. Pořád je s nimi co řešit.

Jak dlouho se už věnujete s firmou pádlům a lodím?
Asi od roku 1990. Taťka mi koupil za celou svoji výplatu v Německu pádlo. Už první den mně na asi pěti místech popraskala žerď a výrobce mi ho nevyměnil. Peníze už nebyly a tak jediné řešení bylo vyrobit si nové pádlo sám. To se povedlo, kamarádi ho vyzkoušeli a chtěli taky takové. Lodě a doplňky pro vodácký sport se k tomu tak nějak nabalily automaticky.

Co všechno jako firma vyrábíte, zabezpečujete?
Nosným program jsou pádla a slalomové lodě. Děláme trochu i do canoe póla. Dříve jsme vyráběli i sjezdové lodě, rodeo lodě, turistické lodě i lodě na moře. Dokonce i desetimetrové karbonové plachetnice či přes dva metry dlouhé karbonové kormidla jsme vyráběli. Ale kdybychom pokračovali v tak širokém záběru, asi bara galuskova2bych se z toho zbláznil. Méně znamená někdy více. My jsme chtěli hlavně zůstat ve špičce vodního slalomu. To je můj životní sport. Tak jsme výrobu ořezali. Člověk nemůže stíhat všechno.

S kým jste spolupracovali? Byl nějaký speciální požadavek, co vás překvapil, nebo rozesmál?
Patrice Estanguet a Lukáš Pollert byli první závodníci a dizajnéři, díky kterým se vyrobila loď se jménem| Pyrog, o které se dlouho mluvilo. Tahle loď naši firmu roztlačila. A pak přišla dlouhá řada mnoha medailistů ze světových soutěží i olympiád. Například trojnásobný vítěz OH, Tony Estanguet. Ale nejde je všechny vyjmenovat. Za prvé bych určitě na někoho zapomněl a pak by zaplnili podstatnou část tohoto článku.

Jak se pracuje s vodními slalomáři? Je to těžká práce?
Já myslím, že vodní slalomáři jsou většinou relativně chytří lidé. Kanoistiku nedělají pro peníze, ale protože je baví. Většina z nich ví, že se pádlováním neuživí a tak při sportu studují, nebo se jinak zajišťují, aby po konci své sportovní kariéry se měli čím uživit. Např. Lukáš Pollert je teď úspěšný lékař. Většina vodních aDSC 1130slalomářů prázdnou hlavu nemá a tak je jednání s většinou z nich často velmi příjemné.

Jaké je být otcem velmi talentovaných a úspěšných dcer?

Já nevím, po kom ten talent holky získaly. Já dělal jako malý kluk atletiku. V patnácti letech jsem sedl poprvé do kajaku, úplně jsem se do něj zbláznil. Mým vrcholem snažení byla nakonec mistrovská třída a chvilka v národním reprezentačním týmu seniorů. Manželka sedla do slalomové loďky, když mě poznala na ČVUT, bylo jí 22 let. Byla šikovná, vyjela si seniorské ČP, ale přednost dostaly naše holčičky.

Když srovnám, tak já jsem ve svých patnácti letech poprvé usedl do slalomové lodě, Kája v patnácti už byla na MS juniorů druhá. Tonička ve svých patnácti byla na MS třetí a o rok později se stala juniorskou mistryní světa. Možná jsem chtěl holkám dát lepší podmínky, než jsem měl já. Ale asi nejdůležitější pro rodiče je galuskovky3to, jak proplouvají pod kontrolou díky sportu pubertou.

Co je teď pro vás největší výzva ve sportu a rodině?
Každý správný král tři dcery má. Má třetí, jedenáctiletá dcera není zlatovláska, je to divoká Bára. A téhle výzvy trénovat mojí Báru se bojím skoro nejvíc. Tak teď řeším, jestli Barunka nezůstane raději hrát na piano, protože ona je šílenej živočich.

Kde teď trávíte zimu a jaké jsou plány na rok 2018?
Holky mě ukecaly a od 24. 12. jsme byli na 14 dní v Emirátech. Poté bylo 10 dní ve znamení školy a od 18. 1. jsme do konce února v Austrálii.

lipno 2017 06A plány?? Tak by bylo fajn, kdyby se letos dostaly zase do reprezentace. Ale já už nemám, co si více s holkami přát. Mně holky snad už všechno splnily. Já jsem nikdy nečekal, že toho v juniorech vyhrají tolik a nikdy jsem nečekal, že budu mít z jejich sportování tolik hezkých zážitků. Moje přání bylo vždy jen to, aby přežily pubertu. Jejich seniorský věk jsem nikdy neřešil. Hlavně aby všechny moje holky zůstaly zdravé. Pokud se nic špatného nestane, půjde to určitě dobrou cestou samo a ten, kdo jim fandí, se třeba ještě párkrát zaraduje.

Na co se těšíte?
Už dnes se těším, až budu za měsíc doma. Až budu doma, asi se budu zase těšit, že vyrazím s dětmi na vodu.

Foto: Archiv a Jan Homolka

Tagy: press, slalom, sjezd, junioři, U23


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidGalasportHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00