• 1

Druhý ročník Prague Riverside Cross

Riverside TZ1V polovině června se do Prahy opět sjede česká i světová vodácká elita. Nepůjde však o běžný závod, sportovci se zde zúčastní již druhého ročníku exhibičního slalomu na Vltavě, který bude netradičně spojený s biatlonovou střelbou. Této atraktivní podívané se zúčastní i její ambasador, mistr světa a olympijský stříbrný medailista Vavřinec Hradilek. Letošní Prague Riverside Cross se uskuteční v úterý 16. června od 15 hodin na pražské Náplavce u Rašínova nábřeží.

 

„Prague Riverside Cross je pro mne jedinečná akce. Vždy jsem chtěl ukázat slalom divákům v centru města a pobavit tak nejenom sebe, ale i ty, kteří do Troje na kanál cestu nenajdou. Náplavka je super místo a ve spojení se střelbou to bude ta správná legrace,“ těší se světový šampion na divoké vodě z roku 2013 a stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Celkem se divákům představí 16 kajakářů, 8 kajakářek a 8 kanoistů, kteří se o pár dní později představí v pražské Troji při závodech Světového poháru. Mezi těmi, kteří se nyní odvážně pustí na vodu, aby absolvovali slalom s pěti brankami s biatlonovou malorážkou v ruce, figurují ta nejzvučnější světová jména.

Prague Riverside Cross fotoV kategorii kajakářů se z domácích hvězd kromě Vavřince Hradilka představí několikanásobný mistr Evropy Jiří Prskavec, stříbrný medailista z ME 2014 Vít Přindiš nebo Ondřej Tunka, bronzový z ME juniorů 2008. Mezi singkanoisty nebude chybět Stanislav Ježek, mistr světa v hlídkách 2002 a několikanásobný bronzový medailista ze světových šampionátů, Michal Jáně, stříbrný na MS 2014 v závodu hlídek nebo talentovaný Tomáš Rak, bronzový z ME juniorů rovněž v závodu hlídek. České kajakářky budou mít zastoupení v podobě Kateřiny Kudějové, juniorské mistryně světa a bronzové medailistky z letošního ME, a Karolíny Galuškové, která v závodech Světového poháru v Augsburgu 2014 vybojovala třetí místo.

Také mezi zahraničními účastníky rozpoznají diváci ty největší hvězdy. Z kajakářů dorazí například Němec Alexander Grimm, olympijský vítěz z roku 2008, Slovinec Peter Kauzer, mistr světa roku 2011, Němec Sebastian Schubert, vítěz Světového poháru 2014, Slovák Jakub Grigar, juniorský mistr světa 2015, Novozélanďan Mike Dawson, dvojnásobný vítěz extrémního závodu Green River Narrows Race a účastník olympiády, Brit Joe Clark, bronzový z MS 2014 v hlídkách, Slovák Martin Halčin, mistr Evropy do 23 let z roku 2013, nebo Američan Rafal Smolen, bronzový medailista ze závodu Světového poháru 2014.

Mezi ženami na kajaku zazáří Australanka Jessica Foxová, olympijská vítězka z roku 2012 a trojnásobná mistryně světa Émilie Ferová z Francie, několikanásobná mistryně světa a stříbrná olympijská medailistka z roku 2012, trojnásobná mistryně světa Jana Dukátová ze Slovenska, nebo dvojnásobná mistryně světa Jasmin Schornbergová z Německa.

„Uspořádat takovouto akci před Světovým pohárem je skvělý nápad, speciálně pro mě to bude dobrá příprava. Ale přiznávám, že vůbec netuším, jak si poradím se střelbou. Biatlon jsem nikdy nezkoušela, u nás v Austrálii tento sport není tak rozšířený. Ale jsem od přírody hrozně soutěživá, takže věřím, že trefím alespoň nějaké terče,“ směje se Jessica Foxová.

Hvězdné zastoupení bude mít i kategorie singlkanoistů. Na start se postaví například Brit David Florence, dvojnásobný stříbrný olympijský medailista a dvojnásobný mistr světa, Slovák Alexander Slafkovský, vítěz celkového pořadí Světového poháru 2012 a mnohonásobný světový i evropský šampion zejména v závodě hlídek nebo Němec Sideris Tasiadis, mistr Evropy 2013 a stříbrný olympijský medailista z roku 2012.

„Závodníci budou nejprve seřazeni podle současného rankingu do kvalifikačních jízd. Následně již v duelovém souboji – battlu, budou postupovat ti nejlepší až do finále. O kolize a napínavé dění tak nebude nouze a věříme, že si diváci opravdu přijdou na své,“ přiblížil kvalifikační klíč Martin Kráčalík z pořadatelské agentury Seven Days Agency.  Samotným závodem vodáckých hvězd však akce zdaleka nekončí. Jízdu v lodi i následnou střelbu si užijí i sportovní osobnosti, které září jinde, než mezi vodními peřejemi.

Své umění a balanc na vodě tak předvedou například olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, alpský sjezdař Kryštof Krýzl, akrobatický lyžař Tomáš Kraus, judista Jaromír Ježek nebo horolezec Marek Holeček. Odpolední exhibici doplní ještě duel mezi softball Eagles a American football Cats. Exhibiční vystoupení si připravil i biketrialista Petr Kraus.

Prostor však dostanou také samotní návštěvníci Prague Riverside Cross, pro které bude připravena soutěž v jízdě na paddleboardu. Mezi soutěžní šestnáctku se může dostat každý, kdo se již nyní zapojí do soutěže na Facebooku. „Stačí jen na facebookový profil Prague Riverside Cross poslat zajímavé fotky na téma voda a připojit kontaktní email. Nominaci do závodu získají autoři, kteří obdrží nejvíc lajků. Vítěz se může těšit na paddleboard SUP Naish v ceně 27 000 korun,“ upřesnil Martin Kráčalík.

Během druhého ročníku Prague Riverside Cross bude také příležitost pomoci dobré věci. Na místě bude připraveno Oranžové kolo Nadace ČEZ, na kterém mohou zájemci "vyšlapat" finanční podporu dobročinným organizacím – Společnosti "E" z. s. a organizaci Země lidí o.p.s, která se orientuje na volnočasové aktivity dětí a mládeže s tělesným a kombinovaným postižením.

PROGRAM PRAGUE RIVERSIDE CROSS 2015

15:00                     povinné tréninkové jízdy a střelba
15:30                     start závodu - kvalifikace
16:00                     závod pro veřejnost na paddleboardu
16:30                     vyřazovací jízdy
17:45
                     závod osobností
18:15                     finále
18:30                    
battle softball Eagles vs. Americal fotball Cats
19:00                     vyhlášení výsledků

Akreditace pro média
V případě zájmu, prosíme zástupce médií o zaslání jednoduchého e-mailu „s žádostí o akreditaci“ na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Akreditace zajišťuje volný vstup na parník Vyšehrad a po domluvě i na malý novinářský člun, který pojede přímo ke střeleckému pontonu.

Kontakt pro média:
Eva Hromádková
tel.: 777 923 402
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Program PRS 2015

Tagy: press, slalom


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidGalasportHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00