• 1
  • 2
  • 3

Zima a vítr. Favorité ale první den nominačních závodů v Račicích hladce zvládli

Chladné počasí a studený vítr znepříjemňovaly rychlostním kanoistům první den nominačních závodů v Račicích. „Zima, vítr, žádné sluníčko,“ říkal kanoista Martin Fuksa, který vyhrál na singlu na kilometru i na deblu na pětistovce s mladším bratrem Petrem. „Studenej a chladnej, ztuhlej,“ hodnotil Daniel Havel vítězný závod na deblkajaku. Kajakář Josef Dostál se před rozhovorem po triumfu na kilometrové trati raději přioblékl. „Závod mi ukázal, že už docela umím závodit i na studené vodě. Dneska to bylo fakt strašný, tohle počasí mi vůbec nevyhovuje, člověk v tom rychleji ztuhne.“

Kajakáři na olympijském kilometru jeli rovnou finále a Dostál vyhrál s náskokem tří sekund před Jakubem Špicarem, třetí dojel Tomáš Sobíšek. „Celkový čas nebyl zase tak špatný,“ řekl Dostál o výkonu 3:35,475. „Byl to kontrolovaný závod na vítězství. Můj cíl byl ujet Kubovi co nejvíc, i proto jsem si v cíli i trochu ublížil, než abych jel jen na těsné předjetí,“ Podívat se můžete ZDE.

Stejně jako Martin Fuksa závodil poprvé od loňského srpnového mistrovství republiky. „Ale jinak závodím každý den tady s klukama na schodech nebo na cílové bójky. Jsem takový magor, že závodím skoro všude a ve všem, kromě auta,“ líčil.

S přehledem zvítězil i Martin Fuksa, za nímž se přetahovali jeho mladší bratr a Filip Dvořák, který byl nakonec druhý. „Jsem rád, že se mi už nějaký desátý rok za sebou podařilo vyhrát nominační závod. Rok od roku je to těžší na moji psychiku a furt jsem nervóznější, říkám si, kdy už vyjede někdo, kdo by mi konkuroval. Byl jsem hodně nervózní, potřeboval jsem závodit a ještě mě toho hodně čeká,“ řekl Fuksa.

Pětistovku mezi kajakářkami vyhrála Anežka Paloudová před Štěpánkou Sobíškovou a Barborou Galádovou. „Ukázalo mi to, že zase můžu být konkurenceschopná a závodit. Jsem ráda. Bylo to hodně náročné a měla jsem strašný strach. Ještě pořád mám.“ Na začátku prosince si totiž natrhla biceps a dva měsíce nesportovala. „V únoru jsem začala od nuly, nemohla jsem do posilovny, chodila jsem se projíždět na vodu. Na soustředění jsem s holkama odtrénovala týden a pak jsem musela sama, protože jsem jim nestačila, bolela mě u všeho ruka.“ I po návratu do ostřejšího tréninku jí týmové kolegyně z USK ujížděly. „Až poslední dva týdny jsem dokázala jezdit s nimi, takže jsem se startu tady opravdu bála.“ V závodě deblkajaků na kilometru skončila Paloudová druhá s Kateřinou Zárubovou, vyhrála posádka Sobíšková, Galádová.

Těsný byl souboj kanoistek na dvoustovce, kde Denisa Řáhová ve finiši předčila Janu Zetek. U výsledků se rozzářila. „Jé, já mám rekord!“ Poprvé zajela čas pod 50 sekund. „Na tuhle sezonu jsme hodně trénovali s Karlem Kožíškem a Martinou Malíkovou, měli jsme hodně soustředění, byla to nejnáročnější příprava. Chtěla bych zajet s Janou Zetek hodně dobře na deblu na Světovém poháru, když se tam dostaneme.“

Jasné vítězství si na deblkajaku na kilometru připsali Jakub Špicar s Danielem Havlem. „Byla to jízda z povinnosti,“ řekl Havel. Závod totiž vynechali Josef Dostál s Radkem Šloufem, které loni porazili. „Těšili jsme se, že si s nimi po loňské republice pořádně zazávodíme. Takhle jsme jeli, abychom splnili nominaci, kdybychom měli zájem startovat na mistrovství Evropy nebo jiném závodě,“ vysvětlil Havel.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, nominace, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00