• 1
  • 2
  • 3

37. ročník závodu České Budějovice – Praha 2019

KolnaO uplynulém víkendu proběhl další ročník tradičního kanoistického závodu. Součástí rozrůstající se akce byl nejen 175 km dlouhý závod, ale i maraton na 30 km ze Slap do Prahy, závod dětí a dračích lodí z Vraného, a dále nedělní stand up boardový závod ze Zbraslavi do Prahy. Organizace se tentokrát společně s Kajak Centrem chopil oddíl KVS Praha, pro které byl závodní víkend a vodácký večírek jednou z akcí oslav letošního 95. výročí vzniku.

Prvním startem v sobotu 3.8. byl ve 4:00 v Českém Vrbném zahájen dlouhý závod. Na startovní čáře bylo 6 lodí, které za ranní tmy vyrazili vstříc celému dni plnému pádlovaní a zážitků. Každého závodníka doprovázel vlastní podpůrný tým, a organizátoři měli přichystanou občerstvovací stanici na hrázi Orlíku. Záhy po startu se pole rozdělilo na skupinky, ve které každý pádloval svým zvoleným tempem tak, aby vydržel pokračovat ještě dalších 20 hodin. Na kontrolní bod na Orlíku první dorazila dvojice Petr Synek z pražské Slavie a zahraniční borec Joachim Moritz z KRV Schnecke Linz. Zhruba o hodinu za nimi přijela jedna z ikon novodobého závodu – Vojta Mareš – jedoucí na rychlostní kánoi. Tento pardubický borec je natolik zkušeným a odolným závodníkem, že zvládne non-stop jízdu z Budějovic vkleče na jednom koleni. Na čtvrté pozici se pohybovala deblkanoe Ouředník – Herzán, oba také tradiční účastníci. Robert Ouředník je jediným borcem, který se zúčastnil dosud všech novodobých ročníků „Budějovic“. Na konci pole se pohybovali Josef a Vlastimil Čermákovi, kteří svůj boj s tratí ukončili na Orlíku. I tak upádlovali úctyhodných 90km, a třeba jim to vyjde do Prahy v následujících letech.

Mezitím se na špici pole od půli Slapské přehrady osamostatnil ve vedení Petr Synek a svůj náskok navýšil ještě při přeběhu Kolny. Tento legendární přeběh ze Slapské přehrady do Štěchovic běželi ještě Joachim a Vojta. V tomto pořadí také dorazili borci do cíle, první Petr Synek za 16hodin 22minut, druhý Joachim Morizt za 16h 45 minut a třetí Vojtěch Mareš za 18h 17 minut. První tři borci ještě ve Štěchovicích nasedali za světla a do Prahy přijížděli v narůstající tmě. To na 4. místě jedoucí posádka C2 bojovala kromě tmy ještě s hustou mlhou, zejména při pádlování v hlubokém údolí bývalých Svatojánských proudů. Herzán a Ouředník dorazili do Podolí chvíli po půlnoci za aplausu diváků čekajících na své hrdiny. Dlouhý závod byl zakončen v neděli na společné snídani a při vyhlášení výsledků.

Závod Slapy – Praha přinesl tradičně velmi závodní atmosféru, okořeněnou skutečností, že byl zároveň Českým pohárem veteránů. Dalším zpestřením byla vydatná čtvrthodinová přeprška těsně před startem. Po bojovném výkonu nejlepší formu na vodě ukázal na kajaku jedoucí Michal Voronič z RK Jablonec, který zvítězil v čase 2:29:15. Na druhém místě přijel kajakář Martin Kucián z USK a třetí byl Pavel Šára z Loko Braník, který zvítězil v kategorii veteránů do 50ti let. V kategorii nad 50let byl nejrychlejším kajakářem Petr Souček z Loko Braník v čase 2:44:10. V singl kanoích byl nejrychlejší maratónský reprezentant Jan Dlouhý z Jiskry Týn nad Vltavou v čase 2:43:55. Nejrychlejší ženou byla taktéž reprezentantka Kateřina Mílová z Hradce Králové s časem 2:46:14, která byla 16. v celkovém pořadí.

Z Vraného do Prahy letos dojel nejrychleji Martin Hájek z KVS Praha, vítězem byl vyhlášen ještě žákovský borec Jan Kopanica z AC Sparta Praha.

V neděli se odehrál závod stand- up boardistů startovaný na Zbraslavi u loděnice tamního oddílu, který také poskytnul zázemí pro přípravu. Po 11 hodině vyrazilo 30 pádlerů směrem Žluté lázně, kde byl nedělní cíl. Borce čekalo bezmála 10km pádlování zpestřených v polovině průjezdem retardéry na Modřanském jezu. Zde se několik borců nedobrovolně osvěžilo po pádu z prkna plavbou skrz retardér, která naštěstí zůstala bez úhon. Jelikož byl tento závod také Českým pohárem v SUP na dlouhé tratě, přilákal velmi kvalitní pole. Vítězem v kategorii Elita na pevných boardech se stal Ondřej Petrák s časem 53:11, před Jaroslavem Soukupem a Davidem Raabem. V kategorii Elite žen zvítězila Lenka Tůmová. V kategorii Sport pro nafukovací prkna byli nejrychlejšími Štěpán Šulc, který porazil řadu Elite pádlerů, a Agáta Radvanská.

Celý víkend provázela pohodová atmosféra, kterou nenarušilo ani počasí střídající ostré slunce s prudkými dešťovými přeháňkami, a všichni se již těšíme na další ročník.