• 1
  • 2
  • 3

35. ročník závodu Budějovice - Praha

V prodlouženém víkendu 27.-29.7. proběhl 35. ročník obnoveného legendárního závodu České Budějovice - Praha. Na páteční start při vodáckém kanále v Českém Vrbném seIMG 3496 postavilo deset lodí. Byli to převážně tradiční účastníci a k nim se přidali další, kteří si chtěli vyzkoušet tento vodácký ultra maraton. Motivace závodníků byla různá. Někteří přijeli bojovat o čelní umístění a dobré časy, jiní přijeli překonávat sami sebe. Na start se postavili i zahraniční účastníci, mladý německý maratonský reprezentant Matthias Schmidt a rakouský kajakář Joachim Moritz.

V pátek ihned po startu se na čele závodu udělala skupina dvou kajakářů, čtyřnásobný vítěz Petr Mojžíšek a s ním Matthias Schmidt. Druhý jmenovaný měl v závěru etapy více sil a přijel do cíle na Husárně s náskokem 4 minut. Třetí pak byl už se značným odstupem Petr Synek, který jel celou etapu sám. Do cíle dojeli všichni závodníci, avšak Michal Svoboda na C1 už do dalšího dne kvůli zdravotním problémům nenastoupil.

V sobotu závodníci postupně odstartovali směrem k hrázi VD Orlík, kterou překonali výtahem. Následovaly meandry Vltavy, jenž pouze nejrychlejší závodníci zkracují dlouhým přeběhem mezi Zvíroticemi a Musíkem. Právě zde se odehrál běžecký souboj vedoucí dvojice, který mohl zamíchat pořadím. Matthias Schmidt však neponechal nic náhodě. Ještě v pátek jel na přeběh a strávil tam pět hodin studiem jeho trati. V závodě pak Petru Mojžíškovi utekl asi o minutu, tomu se náskok povedlo smazat při nasedání v Musíku. Do cíle etapy v kempu na Skalici nakonec přijel první Matthias Schmidt o minutu před Petrem Mojžíškem.

V neděli byl start poslední etapy závodu Budějovice - Praha pod slapskou hrází. Poslední etapa byla rovněž vypsána jako samostatný závod Slapy - Praha, takže se k závodníkům z Budějovic přidalo na startovní linii více než padesát dalších lodí. A do třetice ve Vraném nad Vltavou se sešlo třicet vodáků na paddleboardech, kteří se rozhodli absolvovat tzv. mini závod Vrané - Praha.

Krátce po startu se na čele závodu ze Slap vytvořila skupinka třech kajakářů Pavel Davídek, Petr Mojžíšek a Matthias Schmidt, postupně si zvyšovala náskok na své pronásledovatele a v uvedeném pořadí s těsnými odstupy projela i cílovou čarou. Na celkovém pořadí dlouhého závodu se tak nic nezměnilo. 35. ročník Budějovice - Praha vyhrál Matthias Schmidt z Mnichova v rekordním čase 11:56:30, poprvé na K1 pod dvanáct hodin. Vítězem krátkého závodu se stal Pavel Davídek z Dukly Praha v čase 2:12:01. Mini závod z Vraného vyhrál na SUP Branislav Šrámek za 0:53:35.