• 1
  • 2
  • 3

Budějovice - Slapy - Praha 2020

37. ročník legendárního vodáckého závodu Budějovice-Praha se letos uskuteční poslední víkend v červnu. Trať dlouhou 180 km závodníci překonají ve třech etapách se startem v pátek 26.6. v  8:00 v areálu Vodáckého centra v Českém Vrbném (České Budějovice) a celkovým cílem na loděnici USK v Malé Chuchli (Praha) v neděli 28.6. od cca 13.00 hodiny. Závod se pojede v několika kategoriích. Nejvíce obsazená je kategorie mužských kajaků, ale nechybí ani kanoe, seakajaky, či turistické C2. Letos se přidá také desetičlenná posádka na dračí lodi a poprvé v historii závodu se přihlásil také závodník na paddleboardu.

První etapa České Vrbné - Sobědraž RS Husárna (nádrž Orlík) je 80 km dlouhá, druhá etapa RS Husárna - Autokemp Skalice (nádrž Slapy) měří 70 km. Poslední, 30 km dlouhá, etapa z Třebenic do Malé Chuchle bude tradičně spojena se startem krátkého závodu Slapy - Praha. Ten je pro svou délku oblíbenou tratí závodníků z vodáckých klubů napříč ČR. V neděli 28. června tak v 11:00 hodin pod hrází Slapské nádrže odstartuje cca 70 posádek.

Tento nejdelší říční závod v České republice, patří také k nejdelším v Evropě. Historie sahá až do dob první republiky, kdy se 13. srpna v roce 1922 na cestu od Sokolského ostrova v Českých Budějovicích vydalo 7 statečných posádek na 100kg vážících kánoích. Tenkrát nebyla na Vltavě jediná přehrada. Pořádání závodu bylo v minulosti několikrát přerušeno z důvodu války, pak výstavby přehrad, případně různých oprav na toku řeky Vltavy. Naposledy byl po více než 50 leté pauze obnoven v roce 2010. V historii nejrychlejší zaznamený čas je z roku 1956 11:05:42 posádky Plaňanský-Plaňanský, Jiskra Týn nad Vltavou na K2. V té době byla Vltava ještě většinově proudící řeka. V obnovené historii nejrychleji do cíle dorazila v roce 2017 posádka čtyřkajaku v čase 11:55:55, v obsazení Dufek-Zimčík J.-Škába-Diaz (Spartak Modřany). Na Vltavě musí závodníci v současnosti překonat 7 přehrad, což znamená nejen netekoucí vodu, ale také přenášení lodí přes hráze.

Závod je pořádán klubem rychlostní kanoistiky USK Praha. Hlavními partnery a sponzory závodu jsou Regulus, Hiko, Nadace Vodafone, Tescoma a časopis Pádler. Více informací a možnost přihlášek najdete na http://budejovicepraha.cz/

Tagy: rychlostní kanoistika


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00