• 1
  • 2
  • 3

Nominace rychlostních kanoistů v Račicích je u konce, ladí se sestavy na MS, ME a MSU23

Druhé nominační závody reprezentace seniorů a závodníků do 23 let uzavřelo sedm nedělních finálových soubojů. Čeští reprezentanti změřili síly na kilometru (K1 muži, K1 ženy, K2 muži, K2 ženy), kanoistky absolvovaly pětistovku a deblkanoisté dvoustovku. Nejbližší akcí národního týmu bude vrchol sezony v podobě mistrovství světa v kanadském Halifaxu, které se uskuteční první týden v srpnu. Dva týdny poté se v Mnichově koná mistrovství Evropy a začátek září bude patřit mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let.

Zatímco u kanoistek a kanoistů je nominace prakticky na všechny mezinárodní akce hotová, zamotanější situace panuje u obsazení jednotlivých disciplín kajakářů a kajakářek, kde je olympijskou disciplínou navíc čtyřkajak. Možných kombinací disciplín na různých soutěžích je opravdu mnoho, obzvláště v silné domácí konkurenci kajakářů do 23 let. Navíc na každé z mezinárodních akcí se jedou jiné disciplíny. Spolu s Honzou Štěrbou dáváme dohromady složitou mozaiku nominací, aby šance na výsledky byla co největší, aby mohlo reprezentovat co nejvíce nadějných závodníků a zároveň byl také časový prostor na trénink mezi soutěžemi,“ popisuje šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar. „Finální sestava na mistrovství světa už je víceméně jasná, mistrovství světa závodníků do 23 let i mistrovství Evropy ještě musíme doladit, finální složení bude známé v nejbližších dnech,“ dodal Hottmar.

Nedělní finálové souboje v seniorské kategorii nabídly čtyři individuální závody a tři deblové. Jako první se na trať vydaly kanoistiky – z vítězství na 500metrové distanci se radovala Alžběta Veverková, druhá skončila Monika Vyoralová a třetí Viktorie Kočandrlová.  Následoval kilometrový závod kajakářek a kajakářů. V mužské kategorii si místa ze včerejší dvoustovky přehodili bratři Sobíškovi – tentokrát zvítězil mladší Tomáš a Martin skončil třetí, druhý nejrychlejší čas předvedl Vilém Kukačka. V závodě žen si v těsném finiši uhájila vítězství Anežka Paloudová před Adélou Házovou, Eliška Betlachová dokončila jako třetí.

Finále kanoistické dvoustovky ovládl Petr Fuksa, druhá příčka patřila Danu Drahokoupilovi a třetí Petru Tettingerovi. Dvousetmetrová trať následně nabídla dramatický finiš deblkanoistů – o 11 setin sekundy překonali bratři Tomáš a Filip Jandovi posádku Petr Bubanec, Dan Drahokoupil. Třetí místo připadlo Vojtěchu Nováčkovi s Josefem Havlíkem. Včerejší vítězové Jiří Zalubil s Antonínem Hrabalem do závodu nenastoupili.

Kilometrový závod deblkajakářek opanovaly Eliška Betlachová s Adélou Házovou, které dojely s více než 14vteřinovým náskokem na druhou Viktorii Telskou s Vlaďkou Pudilovou. Třetí skončila posádka Kateřina Vrbenská, Lucie Herzánová. Včerejší medailistky Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou a Štěpánka Sobíšková s Barborou Galádovou závod vynechaly. Poslední dospělé finále dne se odehrálo na kilometru K2 mužů. Závod ovládl Vilém Kukačka s Janem Vorlem, druhou příčku vybojovali Jakub Stejskal s Vladimírem Cermanem a třetí skončili Josef Záhora s Jiřím Humhalem.

Kompletní výsledky z nominačních závodů jsou k dispozici zde.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, nominace, top, reprezentace