• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Fuksa vybojoval na mistrovství světa stříbro, čtyřkajak přidal bronz

Kopl loď do cíle, ale ze sil se vydal tak, že už se v ní neudržel. Kanoista Martin Fuksa však proťal cílovou linii dle pravidel a popáté v kariéře získal na olympijské kilometrové trati na mistrovství světa v Kodani stříbro. Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf vybojoval bronzovou medaili. Kajakářka Anežka Paloudová byla na neolympijské kilometrové trati čtvrtá. Další posádky přidaly dvě šestá a osmé místo.

Kanoista Martin Fuksa si ve finále kilometrového závodu na mistrovství světa bedlivě hlídal, aby mu příliš neujel moldavský soupeř Sergej Tarnovský. Jak se blížil cíl, Moldavce udolal. Toužil po zlatu, dojel však stříbrný, v sedmé dráze ho o šest desetin sekundy porazil Němec Conrad Scheibner.

„Každá medaile je samozřejmě super, ale když jsem ve finiši šel přes Moldavce, říkal jsem si jediné: Mistr světa, mistr světa. Ale tak neskutečně jsem vytuhnul, že jsem cíl přitahoval očima. Pak jsem tam loď ještě nějak kopnul, ale neměl jsem vůbec sílu se v ní udržet, takže jsem spadnul do vody. Musím smeknout klobouk před Němcem, odjel dobrý závod,“ líčil v cíli zmáčený. V tu chvíli už bylo jasné, že cílem projel dle pravidel a diskvalifikace nehrozí. „Taky mi to proběhlo hlavou, cíl je tady takový zvláštní. Poslední bójky jsou ještě před ním, ale doufal jsem, že minimálně špička lodi v cíli byla.“

V průběhu závodu nevěděl, jak na tom je jeho německý soupeř Scheibner. „Jak jsem dojížděl Moldavce, říkal jsem si, že to je super. Ale pak jsem periferně viděl nějakou loď. Tak jsem si řekl: Tam někdo je, makej až do cíle. Ale strašně jsem vytuhnul, jak jsem to napálil a jel jsem s Moldavcem. Byl to těžký závod,“ řekl Fuksa, kterého v neděli čeká finále na pětistovce.

Čtyřkajak i s letošním olympijským medailistou znovu na stupních

MS K4Bronzovou medaili přidala posádka čtyřkajaku Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf. Bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf dal hned na hrách v Tokiu najevo, že by si chtěl protáhnout sezonu na mistrovství světa se čtyřkajakem, v němž získal bronz na mistrovství světa v Račicích 2017.

„Jsem moc spokojený, že jsme udělali medaili. Když jsem do toho šel, měl jsem sen vrátit čtyřkajak tak, kam patří, tedy na pódium. Moc děkuju klukům, že to vyšlo, ten měsíc přípravy pro mě byl hezký. Jsem rád, že jsem se nerozhodl pro volno,“ říkal Šlouf.

V těsném souboji na pětistovce vyhráli Ukrajinci, Češi dojeli třetí o desetinu za slovenskou posádkou, o dvě setiny pomalejší než oni pak byli Bělorusové. „Viděl jsem z lodi, že jsme určitě na medailové pozici a nejspíš na třetím místě, ale Bělorusy jsem neviděl,“ líčil Jakub Špicar. Dvojnásobný olympijský medailista Daniel Havel byl spokojený s průběhem závodu. „Celá jízda se nám povedla, sednul nám start, drželi jsme tak větší kontakt s ostatními než obvykle, ve finiši jsme šli svoje tempo a svou jízdu.“ Nováček v posádce Jan Vorel dodával: „Medaile je sladká. Byli jsme od ní v průběhu sezony kousek a konečně se nám to podařilo.“

Paloudová proměnila první singlový start ve čtvrté místo

Čtvrté místo na neolympijském kilometru přidala kajakářka Anežka Paloudová. „Finále se pro mě ze začátku nevyvíjelo až tak dobře, v polovině trati jsem byla na konci startovního pole. Pošetřila jsem nějaké síly do finiše. Když jsem se dostala do posledních čtyři sta metrů, řekla jsem si: Je to tvůj nejdůležitější závod dnešního dne, zkus do toho dát všechno a uvidíme, jak to půjde.“

Čtvrté místo ji potěšilo. „Říká se, že je nejhorší, ale já jsem z toho výsledku nadšená. Je to moje první singlové mistrovství světa a jestli se mi na něm ještě někdy poštěstí startovat, tak tohle je skvělý odrazový můstek. Potvrdila jsem si, že mám na to závodit s top závodnicemi ve světě. Jsem moc ráda, že to takhle vyšlo,“ řekla Paloudová, kterou v neděli čeká finále na pětistovce.

Šesté místo výborným závěrem jízdy vybojovali na deblkajaku na kilometru Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec. „Jelo se nám suprově. Jeli jsme takticky a nechali si síly do druhé půlky. Myslím, že se nám to povedlo, jak jen mohlo,“ řekl Tomáš Sobíšek. Jakub Brabec se trochu bál, že jeho parťák zvyšuje tempo příliš brzy. „Ale byla to ta správná chvíle. Přesně nám to vyšlo do samotného závěru a dokázali jsme předjet nějaké lodě a posunout se ještě o příčku výš.“

Naopak zklamání ze šestého místa panovalo u posádky čtyřkanoe Jiří Minařík, Filip Dvořák, Antonín Hrabal a Jiří Zalubil. „Nezvládli jsme jízdu technicky úplně tak, jak bychom si to představovali. Udělali jsme několik chyb, které nás stály druhou polovinu závodu, ve níž jsme zvyklí ostatní dojíždět a která nám jde mnohem lépe,“ řekl Jiří Minařík.

Osmé místo přidaly na dvoustovce na deblkajaku Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová. „Jsme moc spokojené, jelikož jsme ve finále byly nejmladší posádka. Sice mě trochu rozhodil opakovaný start, ale šly jsme do toho znovu, daly jsme do toho vše a bylo to fajn,“ řekl Barbora Galádová, jež byla s parťačkou čtvrtá ve finále B na pětistovce. „Bylo to pro nás ráno i rozjetí, ale bylo to těžké, jelikož foukalo a byla zima. Ale zvládly jsme to na výbornou.“

Vedle kajakáře Jakuba Zavřela na pětistovce postoupila ze semifinále do nedělního finále také posádka čtyřkajaku Kateřina Zárubová, Eliška Betlachová, Barbora Betlachová a Adéla Házová.

Startovní listiny a výsledky najdete ZDE. Livestreamy a další informace najdete ZDE.

Přehled českých finálových umístění

2. místo           

Martin Fuksa (C1 1000 m)

3. místo

Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf (K4 500 m)

4. místo

Anežka Paloudová (K1 1000 m)

6. místo

Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec (K2 1000 m)

Jiří Minařík, Filip Dvořák, Antonín Hrabal a Jiří Zalubil (C4 500 m)

8. místo

Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová (K2 200 m)

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00