• 1
  • 2
  • 3

Kajakář Zavřel vyhrál na Světovém poháru pětistovku, Paloudová přidala stříbro

Kajakář Jakub Zavřel si při pohledu na startovní listinu pětistovky na Světovém poháru v sibiřském Barnaulu věřil na vítězství. A taky na něj dosáhl, soupeřům ujel o víc než sekundu. „Je to známka toho, že pětistovku pořád umím a mám na to s ostatními závodit. Za dva týdny je mistrovství Evropy, tak snad budu moct o medaili bojovat i tam,“ řekl Zavřel. Stříbro vybojovala na kilometrové trati, na kterou se přihlásila až na poslední chvíli, kajakářka Anežka Paloudová.

Mistr Evropy z pětistovky z roku 2017 Jakub Zavřel se poslední dva roky věnoval dvoustovce a pokoušel se na sprinterské trati probojovat na olympijské hry. To nevyšlo, z Barnaulu si však veze zlato ze Světového poháru z neolympijské disciplíny. Závod zvládl s přehledem.

„Věřil jsem, že mám na zlato. Pětistovka nebyla zase nějak extra obsazená. Ne, že by na ní nebyl nikdo, ale nebyla to úplná esa. Dřív bych si mohl závod v uvozovkách hlídat. Ale jak jsem teď trénoval na dvoustovku, tak jsem prostě úplně nevěděl, jak to pojedu. Pětistovku jsem v tréninku taky jezdil, ale někdy ji jedu super a někdy blbě,“ líčil Zavřel. V neděli jej ještě čeká mix na dvoustovce s Anežkou Paloudovou. „Na něj se těším, mám ho rád. Jezdily se jen na pouťákách, ale loni byl poprvé na Světovém poháru a jeli jsme s Áňou docela dobře,“ dodal Zavřel.

Paloudová má spoustu medailí ze sjezdu na divoké vodě, v rychlostní kanoistice se na mezinárodní scéně prosadila v kategorii do 23 let. Teď přidala první medaili ze Světového poháru. Na neolympijský kilometr ji trenér Tomáš Ježek přihlásil až v Barnaulu, protože se jelo rovnou finále a závod zapadl do dalšího programu.

„Přihlásila jsem se tady dost na poslední chvíli, bohužel jsem vůbec nebyla jediná. Z kilometru se stal těžký závod, protože nastoupilo plno holek, které jsou na pětistovce mnohem rychlejší než já. Tak jsem si říkala, co jsem to vymyslela za blbost,“ líčila Paloudová. Podobné myšlenky ji přepadaly i na startu, kde vítr zvedal velké vlny. „Sakra, já ani nevím, jak mám ten kilák jet,“ napadalo ji navíc.

Jenže soupeřky jí neujely. „Říkala jsem si, že nemůžu dojet čtvrtá. Měla jsem sílu na finiš. Podařilo se mi dojet na druhém místě. Jsem nadšená!“

Ale neměla moc času si vychutnat medaili. Ceremoniál se zpozdil, začal až ve 14:40 a v 15:00 už musela být na startu semifinále pětistovky. „Doběhla jsem na vyhlášení, kde už jsem na sobě měla věci na vodu. Pak jsme s trenérem doběhli pro loď. Sotva jsem dojela k blokům, už jsme startovaly pětistovku. Takže jsem teď dost mrtvá. Nejdřív mi plaval klacek v dráze, ale tomu jsem se vyhnula. Po 200 metrech mi vytuhla pravá ruka, takže mi přišlo, že jedu spíš na kanoi než na kajaku. Ale říkala jsme si: je to dobré, fouká zleva, mám silnější levačku. S tím jsem dojela pětistovku. A jsem ve finále,“ řekla Paloudová, kterou vedle mixu v neděli čeká ještě závod na 5000 metrů.

Kanoistka Denisa Řáhová byla ve finále dvoustovky devátá, v neděli ji čeká ještě finále pětistovky.

Startovní listiny a výsledky najdete ZDE. Závody je možné sledovat ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Světový pohár, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00