• 1
  • 2
  • 3

Kajakář Dostál vybojoval na Světovém poháru stříbro, kanoista Fuksa bronz

Z prvního a zároveň jediného předolympijského testu formy ve velké mezinárodní konkurenci si kajakář Josef Dostál i kanoista Martin Fuksa odnesli medaili i povzbuzení. „Jsem na jaře schopný konkurovat špičce, vrchol sezony by měl být dobrý. Forma je a na olympiádu snad bude ještě lepší,“ řekl stříbrný medailista Josef Dostál. Kanoista Martin Fuksa vybojoval v závodě Světového poháru v Szegedu bronz. „Chtěl jsem překonat sám sebe a odjet dobrý závod. To se mi povedlo na sto procent a je super, že je tam medaile. Myslím, že mě nakopne a uklidní pro zbytek přípravy.“

Dostál projel cílem na kilometrové trati 56 setin sekundy za Němcem Jacobem Schopfem, třetí skončil Portugalec Fernando Pimenta. „Závod to byl dobrý, ale jedna malá chybička tam byla. Měl jsem v posledních 250 metrech zvednout tempo dřív, abych porazil i Němce,“ řekl Dostál.

Jakmile projel cílem, začal přemýšlet o tom, co ještě zlepšit před olympijskými hrami v Tokiu. „Navrhnu trenérovi, aby parťák Vilda Kukačka, který se soustředí hlavně na pětistovku, závodil naplno a já vedle něj pojedu kilák, abych se naučil závody přepalovat a vydržet ve vytuhnutí. Docela se na to těším. Bude to bolet, ale myslím, že to je správná cesta do Tokia,“ řekl Dostál, který pojede po vítězství v semifinále o medaile i v neděli na deblkajaku s Radkem Šloufem.

Sedmý byl ve finále kajakářů Jakub Špicar. „Dostal jsem sám sebe pod tlak tím, že mám dobrou dráhu a dobré podmínky a nechtěl jsem to pokazit. Se závodem jsem ale spokojený. Start se mi povedl, byla to povedená jízda.“

Fuksa přesvědčil hlavu

Závod kanoistů vyhrál s náskokem dvou sekund Conrad-Robin Scheibner z Německa, který vypálil hned od startu. Martin Fuksa se dotahoval na druhého Brazilce Isaquiase Queiroze Dos Santose.

„Němec měl už v semifinále rychlý start. Vítr tentokrát foukal trochu zleva, on byl schovaný v první dráze, takže měl hodně velkou šanci předvést dobrý závod. Využil to a po právu zvítězil,“ řekl Fuksa. „Když jsem viděl, že zbývá dvě stě metrů do cíle a já mám ještě síly, zkusil jsem zafinišovat. Být trať ještě o trochu delší, myslím, že bych dal i Brazilce, ale to si nechám na příště.“

S mezinárodní konkurencí se poměřil po 20 měsících a před finále byl napjatý. „Takže jsem rád, že jsem se kousnul a že si zase po takové době můžu pověsit medaili na krk. Těší mě, že jsem přesvědčil svoji hlavu, že dokážu jet závod i proti větru, i když fouká trochu zleva. Němec nám uletěl, ale budu si říkat, že to bylo výhodnou dráhou. Jsme na stejné úrovni s ostatními kluky, můžu s nimi závodit. Ve finále mám šanci vyhrávat, šanci na medaili. Jsme vyrovnaní,“ řekl Fuksa, jenž v Szegedu pojede finále i na deblkanoi. V semifinále na kilometrové trati byl s mladším bratrem Petrem druhý.

Šestý dojel mezi singlkanoisty na kilometru Filip Dvořák. „Šel jsem do závodu s plánem snažit se držet kontakt s Němcem a Martinem Fuksou, ale Němec to rozjel tak rychle, že kontakt tam byl zhruba prvních padesát metrů. S většinou závodu jsem spokojený, v konci jsem se nechal maličko srazit nějakým poryvem větru a už jsem nebyl schopný vjet do ostřejšího finiše tak, jak bylo potřeba.“ Dvořák bude bojovat o finále také na pětistovce, kde ho v neděli ráno čeká semifinále.

Mladí závodníci se porovnali se světovou konkurencí

Své první velké mezinárodní finále na olympijské trati jely na deblkajaku na pětistovce Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová. Dojely deváté. „Start se nám znovu povedl, ale v poslední stovce došly síly,“ popsala Štěpánka Sobíšková. Barbora Galádová dodala: „Jsme moc spokojené, že jsme byly ve velkém finále v takové konkurenci. Ještě je co vylepšovat, ale myslím si, že jsme se dobře držely se soupeřkami.“ V neděli se ještě poperou o finále na dvoustovce.

Finalisty doplnili v sobotu ráno ještě kajakáři Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec, kteří se na deblkajaku na pětistovce dostali mezi devítku nejlepších lodí z třetího místa v semifinále. Ve finále byli mladí závodníci s mnoha juniorskými úspěchy osmí. „Jsme spokojení, nedojeli jsme poslední. Start byl o dost lepší než v semifinále, akorát jsme pak možná trochu zaspali v trati. Ale finiš se nám povedl na sto procent,“ řekl Jakub Brabec. Tomáš Sobíšek dodával: „Do budoucna je pro nás hodně dobré, že se už teď můžeme porovnávat s nejlepšími závodníky ze světa.“

Odpoledne ještě výtečně využili toho, že v semifinále deblkajaků na olympijském kilometru jeli v dráze vedle Dostála se Šloufem. Finišovali na druhém místě a do finále tak prošli spolu s posádkou, která vybojovala místa pro olympijské hry v Tokiu.

Kanoistka Jana Ježová dojela na neolympijské pětistovce osmá. „V pátek foukal krásný povítr, tentokrát byl ze strany. A ještě k tomu jsem měla vlnu od Polky, která byla vedle mě, takže bylo trochu technicky náročnější loď uřídit. Ale celkově můžu být docela spokojená. Tuhle trať jsem trénovala jen na deblu. Věřím, že moje šance budou na mistrovství Evropy v červnu mnohem vyšší, než jsem si původně myslela.“

Jiří Minařík a Jiří Zalubil na deblkanoi na pětistovce dojeli čtvrtí ve finále B, které pojedou i na kilometrové trati. Kajakář Jakub Zavřel byl třetí ve finále C, v němž budou v neděli na olympijské pětistovce závodit kajakářky Anežka Paloudová a Barbora Betlachová.

V dopoledním semifinále zabojují o postup do finále také posádky čtyřkajaků. Čtveřice Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel dojela v rozjížďce na druhém místě o čtyři desetiny za slovenským čtyřkajakem, který vybojoval přímý postup. Posádka Josef Záhora, Ondřej Mašek, Lukáš Nepraš a Jakub Stejskal byla v rozjížďce šestá. Semifinále čeká i čtyřkajak žen ve složení Kateřina Zárubová, Adéla Házová, Eliška Betlachová a Barbora Betlachová.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Světový pohár, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00