• 1
  • 2
  • 3

Finále olympijské dokvalifikace jedou kanoistky i deblkajak žen

Kanoistka Denisa Řáhová na dvoustovce a kajakářky Anežka Paloudová s Kateřinou Zárubovou na deblu na pětistovce vybojovaly účast ve finálových jízdách evropské olympijské dokvalifikace v Szegedu. Český tým tak může fandit při třech finálových kláních, v souboji o místa pro Tokio je Řáhová také společně s Janou Zetek na deblkanoi na pětistovce. Deblkanoistky by na olympijské hry posunuly první dvě pozice, na deblkajaku i singlkanoi uspěje pouze nejlepší loď.

„Doufám, že zajedu stejně jako v rozjížďce, co nejlépe. A že se mi pojede dobře. Taktika byla jet co nejrychleji a start se mi povedl,“ říkala kanoistka Denisa Řáhová, která si přímý postup do finále zajistila výbornou jízdou a druhým místem v rozjížďce.

Prospělo jí, že s trenérem Karlem Kožíškem změnili rozjetí před závodem. „Dbáme víc na to, aby Denisa přijela ke startu dokonale připravená a start byl ten nejlepší, který se dá předvést. Rozjíždíme se tréninkovou sérií, kterou jezdíme hodně často, takže je nám známá. A taky nám přálo štěstí, co se větru týká,“ dodal Karel Kožíšek.

Finále na singlu čeká Řáhovou v 11:00, s Janou Zetek pak zabojují ve finále deblu v 19:04. O osm minut později odstartují do finále Anežka Paloudová s Kateřinou Zárubovou na deblkajaku. Posádku utvořily teprve v této sezoně. „Takže jsme do toho šly s čistou hlavou s tím, že jsme jely spíš na dobrou jízdu než na výsledek. A povedlo se to. V cíli nás až překvapilo, jak dobrá jízda to byla,“ řekla Anežka Paloudová.

Do finále prošly z druhého místa v semifinále. „Soupeřky vyjely o dost rychleji, ale prvních sto metrů bylo super. Na dvoustovce jsme se ještě snažily přidat, což se nám docela povedlo. Ale v poslední stovce jsem byla docela tuhá, tam to šlo hůře, ale vydržely jsme to,“ líčila Kateřina Zárubová. „Ve finále se pokusíme o co nejlepší výsledek a dáme do toho všechno.“

Po úspěšném semifinále si kajakářky plácly a zakřičely radostí. Paloudová postupem završila perný den, během kterého startovala šestkrát – absolvovala rozjížďky i semifinále také na singlu na pětistovce a dvoustovce. Na obou tratích jí postup unikl jen o místo.

„Musím říct, že jsem z toho měla fakt velký strach. Šest závodů jsem v rychlostní kanoistice určitě nejela, šla jsem do toho s velkým respektem. Ale ve všech třech semifinálích jsem si zajela jedny z nejlepších výsledků, co jsem kdy zvládla.“ Při rozjížďce na deblu, kdy foukal prudký vítr zprava, pocítila obnovené zranění, které ji během zimy vyřadilo z tréninku. „Asi je znát, že jsem nějakou dobu nebyla pořádně v posilovně. Ale jsem s dnešním dnem moc spokojená.“

Na kajakářské dvoustovce usiloval o vstup do boje o olympijská místa také kajakář Jakub Zavřel. V nabité konkurenci však v semifinále skončil pátý a další pokus bude mít při závěrečné světové kvalifikaci v sibiřském Barnaulu. „V rozjížďce jsem měl super start, který nebyl v semifinále stoprocentní, ale to jsem zase lépe vydržel. K postupu do finále chyběl kousek. Trochu štěstí a pár let tréninku,“ řekl Zavřel, který se na dvoustovku začal specializovat po mistrovství světa 2019. „Myslím, že oproti loňsku jsem udělal velmi viditelný posun, ale přeci jen ti borci na to trénují deset let a já rok, to je hrozně znát. Do Barnaulu pojedu s tím, že se pokusím o finále, bude tam zase o dva lidi méně, takže to by mohl být ten rozdíl.“

Čtvrteční program:

11:00   Denisa Řáhová, C1 200 m, postupuje 1 loď          

19:04   Denisa Řáhová, Jana Zetek, C2 500 m, postupují 2 lodě

19:12   Kateřina Zárubová, Anežka Paloudová, K2 500 m, postupuje 1 loď

Výsledky můžete sledovat ZDE. Livestream ZDE.

Středeční dopolední závody si můžete pustit ZDE, odpolední ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Olympijské hry, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00