• 1
  • 2
  • 3

Šest medailí vezou mladí rychlostní kanoisté z mistrovství světa juniorů a do 23 let

MSJ tymovkaČtyři stříbra a dva bronzy vybojovali rychlostní kanoisté na světovém šampionátu juniorů a závodníků do 23 let v rumunském Pitesti. Juniorský kajakář Tomáš Sobíšek přidal ke stříbru z olympijského kilometru bronz na poloviční trati. Juniorské evropské šampionky na deblkajaku Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová se staly vicemistryněmi světa. Pět ze šesti českých medailí získali junioři.

Český tým tak úspěšně navázal na červencové mistrovství Evropy juniorů a závodníků do třiadvaceti let v Račicích, kde získal devět medailí. „I na mistrovství světa jsme tedy čekali výborné výsledky, ale úspěchy, které tady v přišly, jsou v této výrazně silnější konkurenci ještě překvapivější a samozřejmě ještě cennější. Jak šest medailí, tak některá pěkná finálová umístění mě moc těší,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Za vypíchnutí stojí výrazný podíl úspěchů svěřenců Jana Andrlíka, kteří jsou připravovaní perfektně. Děkuju také všem ostatním klubovým trenérům, kteří dovedli své závodníky tak daleko a pomáhají jim na úrovni reprezentace.“

thumb MSJ Sobich AndySparťanský kajakář Tomáš Sobíšek na pětistovce výborně vystartoval. Cílem projel o sekundu později než vítězný Maďar András Redl, který ovládl i kilometr. Druhý byl Kanaďan Laurent Lavigne. „Start jsem trefil výborně. Foukal velký protivítr, takže jsem se snažil rozvrhnout si síly tak, abych vydržel až do konce. Posledních devadesát metrů už jsem fakt nemohl, ale nějak jsem to tam dotlačil. Jsem rád, že opět byla medaile. Vůbec jsem nečekal, že bych si mohl z mistrovství světa odvézt dvě placky,“ řekl Sobíšek, dvojnásobný medailista i z mistrovství Evropy.

thumb MSJ K2Také Štěpánce Sobíškové s Barborou Galádovou vyšel start. Snažily se držet na špici, ale v závěru jim uskočily Maďarky a suverénně vyhrály. Sobíšková a Galádovou však měly dostatečný náskok před zbytkem pole. „Start se nám povedl, to bylo super. Prvních sto metrů jsme se držely na úrovni první nebo druhé lodě. Pak nás předjely Maďarky, ale to se dalo čekat. Snažily jsme se jet to svoje, jak to máme naučené, a držet se s nimi. To se nám vedlo. V polovině Bára „hopla“ a šly jsme trochu do nich, ale posledních sto metrů už bylo peklo a Maďarky měly holt více síly. Ale i tak to byl skvělý závod,“ popisovala Štěpánka Sobíšková. Sparťanské kajakářky se popraly i s protivětrem. „Byl to těžký a hlavně strašně dlouhý závod, ale moc jsem si to užila,“ dodávala Barbora Galádová.

Juniorský čtyřkajak Josef Záhora, Patrik Podraský, Tomáš Hradil a Michael Prokop byl na pětistovce devátý, stejně jako kajakářky Eliška Betlachová a Anežka Paloudová v kategorii do 23 let na deblu. Juniorská kajakářka Barbora Betlachová byla třetí ve finále B. Výsledky najdete ZDE.

České medaile na mistrovství světa juniorů a do 23 let 2019

Stříbro: Tomáš Sobíšek (K1 1000 m, junioři), Jiří Minařík (C1 1000 m, junioři), Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová (K2 500 m, juniorky), Barbora Galádová (K1 1000 m, juniorky).

Bronz: Tomáš Sobíšek (K1 500 m, junioři), Anežka Paloudová (K1 1000 m, U23).

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, junioři, U23