• 1
  • 2
  • 3

Rychlostní kanoisté mají z mistrovství Evropy juniorů a do 23 let celkem devět medailí

uspesna vyprava z MEJ a U23Dalších šest medailí přidali rychlostní kanoisté v kategoriích juniorů a do 23 let na mistrovství Evropy v italském Auronzu. Zlato získal čtyřkajak juniorek na pětistovce, jeho členky Štěpánka Sobíšková s Barborou Galádovou navíc vybojovaly stříbro na deblkajaku. Bronzové medaile přidali na pětistovce kajakáři Jan Vorel mezi juniory a Jakub Zavřel v kategorii do 23 let. Bronz na pětistovce i dvoustovce vybojovala juniorská kanoistka Denisa Řáhová. Celkem tak český tým veze z Auronza devět medailí s bilancí dvou zlatých, tří stříbrných a čtyř bronzových. Osm medailí získaly juniorské posádky.

„Mistrovství Evropy juniorů a třiadvacítek se poprvé konalo s programem okleštěným o řadu disciplín, navíc počet disciplín byl vyvážený pro dívky i chlapce, takže bylo o to těžší se prosadit. V neděli pak závody poznamenal silný vítr do zad a vlny. Kdo se s tím dokázal vypořádat, posunul se hodně dopředu,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Každopádně devět medailí je nad plán. Děkuju závodníkům za předvedené výkony a jejich trenérům za dlouhodobou péči, kterou závodníkům věnují.“

MEJ 3Díky osmi juniorským medailím se český tým zařadil na šampionátu na třetí místo medailového pořadí v této kategorii (o sobotních úspěších si můžete víc přečíst ZDE). Druhé zlato pro výpravu získal čtyřkajak juniorek Štěpánka Sobíšková, Kateřina Zárubová, Sofie Kinclová, Barbora Galádová, které zvítězily před Maďarkami a Ruskami. „Bylo to luxusní. Povedl se nám start, vyletěly jsme. Ujely jsme ostatním, pak jsme si povolily,“ popisovala Štěpánka Sobíšková. Sofie Kinclová pak sice vydala pokyn ke zrychlení o něco dříve, než byla posádka zvyklá, ale nevadilo. „Pak jsme si znovu hoply v polovině závodu, totálně jsme vyrazily a ještě zafinišovaly. Tahle posádka si opravdu dobře sedla, mám ohromnou radost, že jsme zlaté,“ dodala Sobíšková. 

Málem vypadly z lodi, přesto získaly stříbro

MEJ 6Společně s Barborou Galádovou získala Sobíšková zhruba o hodinu a půl dříve stříbro na pětistovce na deblkajaku. A to přitom měly v silném větru a vlnách v závodě problémy. „Trochu mě to vyhodilo z lodě, myslela jsem si, že tam vystoupím,“ líčila Sobíšková. Naštěstí ale z lodi nevypadla, s Galádovou rychle získaly rovnováhu a vrátily se do tempa. „Chtěly jsme hlavně dojet. Myslela jsem si, že budeme poslední, ale pořád jsme se ostatních držely. Říkala jsem si: Dobrý! Ještě sto metrů před cílem jsme se snažily zrychlit a docela jsme je dojížděly.“

Nakonec ztratily jen tři desetiny na vítězné Dánky Jensenovou a Milthersovou, třetí byl Polky Wieczorková a  Olszewská. „Jsem ráda, že jsme to daly na druhé místo i s tím výpadkem. Mít medaili na takových závodech je obrovský úspěch,“ dodala Barbora Galádová, která byla loni bronzová společně s Adélou Házovou.

Kajakář Vorel veze dvě medaile

MEJ 2První nedělní medaili získal na pětistovce kajakář Jan Vorel. K sobotnímu stříbru na deblkajaku na kilometru s Vilémem Kukačkou přidal bronz. Zvítězil Dán Knudsen, druhý byl Srb Zdelar. „Závod to byl hodně bolavý, protože nemám moc dobrý start, i když tentokrát se mi povedl. Ale vždycky to pak dojíždím ve finiši, musím to rvát až do konce a tam to nejvíc bolí,“ popisoval Jan Vorel.

V cíli však jasně věděl, že má medaili, a mohl si zakřičet radostí. „Bylo to pro mě velké překvapení, čekal jsem nejlépe čtvrté místo, takže jsem za medaili moc vděčný. Věděl jsem, že Dán a Srb jsou hodně rychlí, a myslel jsem si podle rozjížděk, že přede mnou bude i Bělorus nebo Maďar. Takže jsem si říkal, že mám na čtvrté místo. Ale vyšlo to. A dvě medaile? To je velký úspěch!“

Kanoistika Řáhová získala dva bronzy

MEJ 5Dvě bronzové medaile si z Auronza veze kanoistka Denisa Řáhová. Nejprve vybojovala třetí místo ve finiši na pětistovce. Vyhrála Slovenka Lucie Valová, druhá byla Ruska Olga Alexandrovová. Řáhovou v těsném finiši dělilo od čtvrté Polky Szulecké sedm setin. Řáhová se výborně dokázala vyrovnat s těžkými podmínkami a siným větrem. Společně s Valovou stála na stupních vítězů i na dvoustovce, kde vyhrála Ruska Anastasie Važinská. I tady měla těsný náskok na čtvrté místo, a to třináct tisícin.

„Medaile jsou pro mě překvapení. Přijela jsem sem s tím, že bych chtěla postoupit aspoň do velkého finále, tohle jsem vůbec nečekala,“ řekla plzeňská závodnice.

Kajakář Zavřel zopakoval bronz

MEJ 1Silný vítr do zad zvedal na jezeře Santa Caterina vlny občas až tak, že se na nich tvořily zpěněné vrcholky. Podmínky si pohrály i s kajakářem Jakubem Zavřelem, který se vydal ze všech sil a v cíli pětistovky závodníků do 23 let spadl do vody.

„Na to, jak se mi tu jezdilo hodně špatně, se mi tentokrát jelo opravdu dobře. Jen je škoda závěru, protože jsem měl dobře rozložené tempo, ale na posledních sto padesáti metrech přišly hrozné vlny a já jsem v dráze lítal z jedné strany na druhou. Chvíli jsem měl strach, že z ní vyjedu, několikrát jsem se málem prásknul. Právě tam, kde jsem měl síly do nástupu a kde jsem do toho šel, jsem toho nemohl využít,“ popisoval Zavřel.

Závod vyhrál Ukrajinec Oleg Kucharyk, druhý byl Belgičan Artuur Peters. Zavřel získal bronz stejně jako před rokem. „Jsem trochu zklamaný z toho, že jsem nejel to, co jsem mohl. Mám pocit, že mě vlny stály lepší výkon. Výsledek je super, s tím jsem spokojený, ale vím, že výkon mohl být lepší, což mě mrzí,“ dodal Zavřel, který byl osmý ve finále B na dvoustovce. 

Další finálové úspěchy

Juniorská kajakářka Kateřina Zárubova byla ve finále pětistovky šestá. Stejné místo obsadili na čtyřkanoi Jiří Minařík, Jiří Zalubil, Martin Večerka a Vojtěch Nováček. V kategorii do 23 let byli Petr Fuksa a Daniel Kořínek sedmí na deblkanoi na pětistovce.

Juniorský čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Josef Záhora, Ondřej Mašek a Jakub Brabec vyhrál na pětistovce finále B. Z vítězství na dvoustovce se ve finále B radovala kajakářka Barbora Betlachová. Kajakář Vilém Kukačka byl v „béčku“ na nejkratší trati šestý. A kajakářka Kateřina Slivanská v kategorii do 23 let dojela ve finále B pátá.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Fotogalerie je na Facebooku rychlostní kanoistiky.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, junioři, U23, Mistrovství Evropy


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00