• 1
  • 2
  • 3

Zlato a stříbro! Fuksa obhájil titul mistra světa do 23 let, deblkajak Špicar, Zavřel má za sebou medailovou premiéru

martin fuksa_U23S naprostým přehledem a nikým neohrožován obhájil kanoista Martin Fuksa titul mistra světa do 23 let na olympijském kilometru. Stříbro získali na deblkajaku Jakub Špicar a Jakub Zavřel, pro které je mistrovství světa do 23 let prvním společným závodem. Za čtyři týdny je čeká, stejně jako Fuksu, olympijská nominace na mistrovství světa dospělých.

„Jsou to moc krásné výsledky v kategorii do 23 let, ale za důležitější považuju prokázání výkonnosti směrem k mistrovství světa v Miláně. Snad se borcům vydaří závěrečná příprava a obstojí i v obrovské konkurenci dospělých,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „U Martina jsme zlatou medaili tak trochu čekali, ale jeho náskok byl impozantní.“

Fuksa kontroloval první místo a obhajobu titulu hned od startu. „Před závodem jsem z toho měl maličký nervy. Na rozjetí se mi ale jelo celkem dobře, věděl jsem, že na to určitě mám, ale že zadarmo to nebude. Naštěstí jsem chytil hned začátek a pak už to byla celkem pohodička. Jsem rád, že jsem udržel vedení až do cíle a že můžu slavit druhý titul mistra světa do 23 let. Je to krásný, ale jedeme dál,“ popisoval Fuksa.

Dvojnásobnému medailistovi z loňského mistrovství světa seniorů se v portugalském Montemoru na větrné dráze daří, stejně jako v rozjížďce bojovali soupeři až o další místa. Stříbro získal Ukrajinec Alťuchov, třetí byl Ital Tacchini.

„Vůbec jsem nevnímal, co se děje za mnou, jel jsem si svoji jízdu. Jen jsem slyšel taťku ze břehu, jak na mě ve finiši řve, že mě dojíždějí. Tak jsem se několikrát podíval, abych si to zkontroloval, a ono nic. Pak mi taťka řekl, že tohle vůbec neřval,“ líčil se smíchem Fuksa. Vpodvečer postoupil do finále dvoustovky, na níž byl loni čtvrtý, ačkoli semifinále absolvoval dvakrát. Rozhodčí kvůli ulitému startu zastavili závod, jenže pětice kanoistů včetně Fuksy dojela až do cíle. Semifinále se tak muselo opakovat na závěr sobotního programu. A Fuksa ho vyhrál.

zavrel spicar_U23

Jakub Špicar a Jakub Zavřel naopak vybojovali stříbrnou medaili ve druhé části krásného závodu deblkajaků na olympijském kilometru. „Byl to super závod. Jeli jsme ho tak, jak jsme chtěli. Jelo se nám dobře, ale před cílem už jsem byl úplně tuhej,“ říkal háček posádky Jakub Špicar, juniorský mistr Evropy na deblkajaku z roku 2011.

Zavřel dodával: „Prostě nám to sedlo. Nenechali jsme si to tentokrát moc ujet. Jak se to začalo trhat, drželi jsme se pořád vepředu. V závěru jsem si chvíli myslel, že půjdeme i do vedoucích Australanů, ale nakonec už nebyly síly. Ale povedlo se nám udržet druhé místo.“

Společně trénují teprve krátce, světový šampionát v Portugalsku je jejich závodní premiérou, která skončila medailově. „V hloubi duše jsem medaili chtěl. Jsme šťastní, je to naše první medaile v chlapech,“ řekl Špicar. Zavřel navázal na juniorské stříbro na deblkajaku, které získal na evropském i světovém šampionátu. „Je to super. A myslím, že je to obrovský posun kupředu. Hned z juniorů zopakovat stejný úspěch na třiadvacítkách, to je prostě neuvěřitelný,“ řekl devatenáctiletý kajakář.

Za čtyři týdny čeká novou posádku olympijská kvalifikace mezi dospělými. „Asi si teď budeme víc věřit,“ dodal dvaadvacetiletý Špicar.

V neděli budou čeští závodníci sedmkrát v bojích o medaile. Finále na dvoustovce si vybojovali mezi juniory kajakář Ondřej Bišický, kajakářka Eliška Betlachová i kanoista Kryštof Hájek, v kategorii do 23 let pojede vedle kanoisty Fuksy finále také kajakářka Michaela Fasnerová. Už v pátek si místo mezi nejlepšími zajistily posádky čtyřkajaků juniorů i do 23 let. Finále B čekají Martina Seidla (K1 200 m, U23) a juniorky Sofii Kinclovou (K1 500 m) a Elišku Betlachovou s Janou Krpatovou (K2 500 m).

Výsledky, mistrovství světa do 23 let, finále, K1 1000 m: 1. Rodriguez (Šp.) 3:32,888, 2. Bain (Aus.) 3:34,664, 3. Bogár (Maď.) 3:35,048... 6. VESELÝ 3:37,992, C1 1000 m: 1. FUKSA 3:52,320, 2. Alťuchov (Ukr.) 3:55,400, 3. Tacchini (It.) 3:55,808, K2 1000 m: 1. Fitzsimmons, Wood (Aus.) 3:15,824, 2. ŠPICAR, ZAVŘEL 3:16,400, 3. Noé, Vass (Maď.) 3:17,184, C2 1000 m, finále B: 1. RUSO, BŘEZINA  3:46,052, semifinále na 200 m, muži, K1: 1. König (Něm.) 36,104, ... 4. SEIDL 36,796 (finále B), C1: 1. FUKSA 41,116 (finále A), K1 ženy: 1. Podolská (Rus.) 41,740, 2. Croitoruová (Rum.) 42,932, 3. FASNEROVÁ 43,720 (finále A). Mistrovství světa juniorů, finále, K4 500 m ženy: 1. Dánsko 1:37,464, 2. Rusko 1.37,928, 3. Německo 1:39,672, ... 9. BETLACHOVÁ, KINCLOVÁ, KRPATOVÁ, KOTĚROVÁ 1:42,624, C1 1000 m muži: 1. S. Tarnovskij (Mol.) 3:53,864, 2. Čebotar (Rus.) 3:57,896, 3. Kodinov (Bul.) 3:59,344, .... 9. HÁJEK 4:31,484, K2 1000 m, finále B: 1. Olejnikov, Kozejev (Rus.) 3:24,284, 2. Block, Broekz (Bel.) 3:24,908, 3. STEJSKAL, KUČERA 3:25,424, semifinále na 200 m, muži, K1: 1. Semykin (Ukr.) 39,280, 2. BIŠICKÝ 39,496 (finále A), C1: 1. Pron (Rus.) 42,832, 2. S. Tarnovskij 43,636, 3. HÁJEK 44,100 (finále A), K1 ženy: 1. Funchová (Dán.) 45,156, 2. BETLACHOVÁ 46,580 (finále A).