• 1
  • 2
  • 3

Rychlostní kanoisté se předvedli na Jizerské 50, nejlepší byl trenér Souček

6Poprvé za zimu stál na běžkách ve středu, během závodu jednou spadl a kus trati běžel bez lyží. Přesto Jan Souček, bronzový medailista z mistrovství světa se čtyřkajakem a nyní trenér, skončil na 73. místě v ČEZ Jizerské 50. Jen o několik minut později dorazili do cíle i současní reprezentanti Filip Dvořák, Jakub Adam, Jaroslav Radoň a Martin Fuksa nebo maratonský reprezentant Michael Odvárko. Kajakářka Anna Kožíšková byla na 21. místě mezi ženami do 40 let.

„Jelo se celkem dobře, občas jsem i běžel bez lyží, protože jsem je neměl namazané na stoupaní. Na Smědavě jsem to asi na kilák zul a šel jsem pěšky. Jednou jsem zbytečně upadl, když jsem přeskakoval ze stopy do stopy. Trať byla tvrdá, ale hrbolatá. Většinu cesty se jelo mimo vyjetou stopu," popisoval Souček.
Už v pátek skončil na osmém místě na třicítce volnou technikou. A to stál v letošní zimě poprvé na lyžích ve středu. „Takže jsem Jizerskou padesátkou překročil letos sto kilometrů na běžkách."
Na 99. místě dorazil do cíle maratonský reprezentant Michael Odvárko. Nedaleko za ním se v provizorní výsledkové listině srovnali i Filip Dvořák (113. místo), Jakub Adam (118.), Jaroslav Radoň (135.) a Martin Fuksa (154.).
„S hromadnými závody zkušenosti nemáme, bylo super, že člověk jel víceméně pořád s někým, někdo mu fandil. A tím, že jsme byli vzadu na startu a pořád jsme někoho předjížděli, bylo to psychicky příjemnější. Příště to chce víc zkušeností a narvat se do první lajny. Ale bylo to hezký," říkal bronzový medailista z mistrovství Evropy Filip Dvořák.
Jeho parťák z deblkanoe Jaroslav Radoň počítal s horším výsledkem. „Říkal jsem si, že kdybych byl do čtyřstovky, bylo by to dobré, tohle je pro mě úplně neuvěřitelné. Bylo to hrozně tvrdý, nevím, co budu dělat další týden. Na soustředění do Livigna se mi úplně nechce, lyží mám plné zuby."
Kajakář Jakub Adam toužil po pozici v první stovce, ale na trati měl trochu problémy. „Stoupalo se mi dobře, ale dal jsem asi moc klistru, takže jsme se trápil na rovinkách a z kopce."
Kanoista Martin Fuksa zase měl potíže s hůlkou. „V půlce jsem blbě spadl a utrhl jsem poutko. To mě mrzí. Ale čekal jsem to horší, pomohly podmínky, bylo to hodně rychlý. Celý ten víkend mě moc bavil," řekl stříbrný a bronzový medailista z mistrovství světa.
Na 21. místě mezi ženami se umístila Anna Kožíšková. „Lidi mě míjeli cestou z kopce, ale nahoru mi lyže držely fantasticky. Bylo to dobré, ale štve mě, jak prvních deset kilometrů jdete jako na výlet v davu lidí. Jak se to trochu roztrhá, pak už to jde."
Malou chvilku za ní dorazil mistr světa ze čtyřkajaku Lukáš Trefil, který absolvoval i páteční volnou třicítku. „Jel jsem klasiku v podstatě poprvé v životě, čekal jsem to horší, krize jsem neměl. Musím zapracovat na střídáku, ten mi nešel. Dvakrát jsem si trochu lehnul, jednou jsem vytrhnul vázání, tak mi to tam borec opravoval, to byla docela výzva. Ale po třicítce jsem byl v pohodě, čekal jsem, že mi to půjde hůř."
Vedle páteční třicítky se rychlostní kanoisté účastnili i dalších závodů v průběhu lyžařského víkendu. Martin Fuksa, Filip Dvořák a Jaroslav Radoň prošli do finále sprintu na 1500 metrů soupaž, v němž Fuksa skončil desátý. V souboji štafet pak jako členové Atomic Salomon SkiGo Teamu vybojovali společně s olympijskou vítězkou ve veslování Mirkou Knapkovou páté místo a byli nejlepší smíšenou štafetou.
Kompletní výsledky všech závodů najdete zde: http://www.jiz50.cz/cs/vysledky-2015

Text a foto: Barbora Žehanová

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy: press, rychlostní kanoistika


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00