• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Fuksa postoupil dvakrát přímo do finále, o medaile pojedou také kajakář Dostál i deblkanoisté

LOGOracice2014Kanoista Martin Fuksa hladce vybojoval dvě finálové účasti na Světovém poháru v Račicích. Nejprve dopoledne ovládl svou rozjížďku na olympijském kilometru, vpodvečer pak uspěl díky vítězství v rozjížďce na poloviční trati. „Jsem spokojený. Bojoval jsem s větrem. Ale tak to má každý," řekl dvojnásobný mistr Evropy.

Rychlostní kanoisty přivítalo v Račicích nepříliš vlídné počasí. „Nejvíc tady vadí protivítr, hodně se točí, jednou fouká zprava, jednou zleva," dodal Fuksa, který se v sobotu představí ve finále na kilometru a v neděli na pětistovce. „Vždycky je výhoda postoupit z rozjížďky rovnou do finále, protože ušetříte hodně sil."
Aspoň z poloviny si ulehčili také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří vyhráli svou rozjížďku na pětistovce a skočili tak přímo do nedělního finále. Naopak po rozjížďce na olympijském kilometru, v níž skončili druzí a o kousek jim unikl přímý postup, byli rozmrzelí. Nicméně vítězstvím v semifinále si vylepšili náladu.
„Každé semifinále je strašně těžké, jsou to nervy. Jsem rád, že jsme asi po dvou letech konečně zvládli semifnále, jeli jsme ho docela uvolněně. Vítězství se počítá. Těšíme se na finále," uvedl Jaroslav Radoň.
Loni deblkanoisté v Račicích na kilometru slavili triumf. „Chceme urvat co nejlepší umístění. Každá medaile je super, ale zlato se třpytí nejvíc. Budeme bojovat. Loni jsme vyhráli, ale letos se sešla výrazně těžší konkurence. V sobotu do toho půjdeme, pojedeme i pro fanoušky," dodal Filip Dvořák.
Páteční program ovlivnily výpadky proudu, kvůli kterým se zpozdil program. Nakonec se tak na pětistovce odjely jen rozjížďky, semifinále se přesunula na sobotu. Kajakář Josef Dostál potížím unikl, svou rozjížďku na pětistovce stihnul ještě před nucenou pauzou, byl v ní druhý.
Už předtím zvládnul semifinále na olympijském kilometru, v němž zvítězil. „Dost jsem se toho bál, protože jsem měl proti sobě Maxe Hoffa a Kennyho Wallace, oba mě většinou porážejí. Jel jsem od začátku co nejrychleji, žádné taktizování. Vyplatilo se to, protože Kenny začal asi po pěti stech metrech trochu tuhnout. Bál jsem se, že si sedne na vlnu a vypálí finiš. Naštěstí jsem s tím trochu počítal, pořádně jsem zafinišoval. Nevyšlo mu to," řekl Dostál.
Olympijský kilometr absolvoval nadějný kajakář Tomáš Veselý, který v Račicích zažívá střet se světovou špičkou. V rozjíždce skončil stříbrný medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy třetí, v sobotu si zajede finále C. „Bylo vidět, že ostatní si od pětistovky posedali na vlnu, já jsem byl daleko od těch prvních, musel jsem jet za své. Pro mě to byl další zážitek, získal jsem nové zkušenosti. Hlavně už pro příště vím, že hvězdy jsou taky jenom lidi," dodal sedmnáctiletý Veselý.
Finálový blok je v sobotu na programu od 9.20. Josefa Dostála čeká boj o medaile v kategorii K1 1000 m od 10.49, o sedm minut později vystartuje Martin Fuksa na singlkanoii na 1000 metrů. Deblkanoisty Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka čeká finále na kilometru od 11.16. Do dalšího programu pak byly přesunuty semifinále na pětistovce, která měla původně proběhnout už v pátek, v plánu jsou také rozjížďky a semifinále na 200 metrů.
Finálové bloky v obou dnech vysílají televizní stanice Eurosport a ČT Sport, a to v sobotu od 10.30 a v neděli od 10.00. Vstup na Světový pohár je zdarma, stejně jako parkování. V době finále A bude pro diváky přichystáno také občerstvení.

Kompletní výsledky najdete zde: http://www.sportis.cz/csv.php?id=1451&co=startovka

TEXT BARBORA ŽEHANOVÁ, FOTO IVANA ROHÁČKOVÁ

fuksa


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00