• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Dvořák získal ve 32 letech první individuální medaili ze Světového poháru

Mnohokrát na vrcholných akcích vystoupal na stupně vítězů s deblovým parťákem Jaroslavem Radoněm, tentokrát bronzový stupínek patřil jen jemu. Kanoista Filip Dvořák na pětistovce vybojoval jedinou českou medaili na Světovém poháru v Szegedu, kde v českém týmu patřil k nejzkušenějším závodníkům. „Nevím přesně, kolikátá medaile ze Světového poháru to pro mě je, ale vím jistě, že je první ze singlové disciplíny. Takže pro mě je to v mých dvaatřiceti letech premiéra,“ řekl Dvořák.

Do cíle pětistovky dojel třetí za Italem Carlem Tacchinim a Bulharem Angelem Kodinovem. „Medaile se nerodila úplně jednoduše, protože závod mi nesedl stoprocentně, bylo to takové upracované. Na druhou stranu jsem věděl na základě výsledků z minulého roku i konkurence, která se tu sešla, že bych na medaili měl dosáhnout. Vybojoval jsem ji a jsem rád, že to takhle dopadlo,“ dodal svěřenec svého táty Libora Dvořáka.

O den dřív byl na olympijském kilometru čtvrtý. „Toho si možná cením trochu víc než medaile, protože na kilometru se sešla lepší konkurence a vlastně tam byla i spousta lidí, kteří se zřejmě objeví příští rok na olympijských hrách a někteří budou patřit mezi kandidáty na medaile.“

Po reprezentačních testech a mistrovství republiky se dočkal měření sil i se zahraničními kolegy. „Jsem rád, že jsme měli příležitost si zazávodit na Světovém poháru v mezinárodní konkurenci. Závodilo se mi dobře. Měli jsme tady mladý tým a jako jeden z nejzkušenějších jsem se snažil občas mladším poradit, když jsem viděl, že by to bylo vítané. Ale hlavně jsem se snažil jít příkladem chováním a soustředěním se na závody. Doufám, že si z toho něco vezmou a bude jim to třeba ku prospěchu,“ uvedl finalista olympijských her z Londýna 2012 i Ria 2016.

Mladí závodníci získali zkušenosti

Vedle Dvořákových úspěchů přidala česká výprava plná juniorských medailistů, v níž chyběly vzhledem k přípravě na olympijské hry největší hvězdy Josef Dostál a Martin Fuksa, dalších devět finálových umístění na krátkých tratích.

„Ceníme si toho, že Maďaři dokázali uspořádat alespoň jeden Světový pohár v sezoně. Nebyla tu celá mezinárodní špička, ale konkurence byla důstojná. Filip Dvořák ukázal, že je zkušený závodník, obě jeho umístění jsou výborná a medaile vždy potěší,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Velkou část týmu tvořili mladí závodníci, někteří jsou dokonce ještě v juniorské kategorii. Pro ně byl Světový pohár vynikající zkušeností a jejich výsledky tady pro ně mohou být velkou motivací do budoucna.“

V nedělních závodech si páté místo v závodě deblkajaků na dvoustovce připsaly Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová, přičemž právě Galádová ještě letos závodí jako juniorka. „Páté místo je úplně skvělé. Sice tu nebyly všechny holky, ale konkurence je pořád obrovská a pro nás je to hlavně velká zkušenost na další roky,“ řekla Galádová. Její parťačka mínila: „Mám velkou radost ze startu, který se nám povedl, s pátým místem jsem spokojená a řadím ho vysoko.“

Pořádnou radost ze sedmého místa na pětistovce měl čtyřkajak ve složení Josef Záhora, Vilém Kukačka, Jan Vorel a Jakub Stejskal. „Jsem nadmíru spokojený. Nemohlo to být lepší. Kluci mě tlačili dopředu, nevytuhli jsme. Start jsme měli asi nejlepší, jaký se nám kdy povedl, a v trati nám ostatní neujeli. Bylo to fakt super a jsem z toho dojatý.“ Řekl háček posádky Josef Záhora.

Na pětikilometrové trati dojel šestý kanoista Jakub Březina.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Nedělní české finálové účasti

Finále A

3. místo     Filip Dvořák (C1 500 m)

5. místo     Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová (K2 200 m)

7. místo     Josef Záhora, Vilém Kukačka, Jan Vorel, Jakub Stejskal (K4 500 m)

7. místo     Denisa Řáhová, Jana Ježová (C2 200 m)

8. místo     Eliška Betlachová, Barbora Betlachová (K2 200 m)

9. místo     Martina Malíková, Lenka Jandová (C2 200 m)

9. místo     Eliška Betlachová, Viktorie Telská, Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová (K4 500 m)

9. místo     Anežka Paloudová, Jakub Zavřel (K2 200 m mix)

Finále B

7. místo     Antonín Hrabal (C1 500 m)

Závody na 5000 m

6. místo      Jakub Březina (C1)

9. místo      Anežka Paloudová (K1)

11. místo    Alžběta Veverková (C1)

13. místo    Barbora Galádová (K1)

13. místo      Tomáš Sobíšek (K1)

14. místo    Jiří Minařík (C1)

14. místo    Pavel Davídek (K1)

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Světový pohár, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00