• 1
  • 2
  • 3

Kajakářským mistrům světa končí soustředění, souboj s veslaři prohráli

K4 rowak3Dlouhá tréninková dřina ve slunečné Kalifornii se kajakářským mistrům světa Danielu Havlovi, Lukáši Trefilovi, Josefu Dostálovi a Janu Štěrbovi blíží ke konci. V závěru soustředění se evropští a světoví šampioni na čtyřkajaku poměřili v rámci exhibičního závodu při San Diego Crew Classic 2015 s veslaři. A tentokrát prohráli. „Závod pro nás dopadl dost nešťastně, předvedli jsme jednu z našich nejhorších jízd. Nedokázali jsme se v lodi vůbec srovnat, což bylo vidět pak i na fotkách, kde máme trochu rozházené záběry," popisoval háček posádky Daniel Havel.

Skupina elitní českých kajakářů, do níž patří i Anna Kožíšková, Jakub Adam či Pavel Davídek, se v olympijském centru Chula Vista připravuje už od února. Tréninky na vodě i v posilovně si kajakáři zpestřili návštěvou utkání basketbalové NBA, parku s horskými dráhami nebo rybařením. I kvůli plánovanému souboji s nepárovými čtyřkami veslařů však Havel, Trefil, Dostál a Štěrba už trénovali i na čtyřkajaku. Do souboje na trati 500 metrů si věřili.

„Jenže jsme hned na začátku ztratili to, na čem jsme měli nejvíc získat. Kvůli tomu, že my jsme startovali úplně z místa, zatímco veslaři jeli z lehké jízdy, jsme si na startu neudělali úplně takový náskok, abychom ho udrželi až do konce. Takže nás předjeli v posledních padesáti metrech, kde se s tím už nedalo nic dělat," dodal Havel.

Mistr světa na singlkajaku Josef Dostál si v duchu tradiční rivality mezi veslaři a kajakáři postěžoval: „Sportovní porážka se nese velice těžko, o to hůř, že je od veslařů. I přes vědomí, že nepárová čtyřka amerického národního týmu byla prostě lepší, si postěžuju, že se nám jelo úplně na prd, byli jsme unavení a veslaři ulili start. Nikdy jsem nevěřil, že to řeknu, ale dnes před vámi veslaři smekám."

Souboj s názvem „ROWAK" si však čeští šampioni stejně vychutnali. „Byla to super akce. I přes prohru jsme od fanoušků sklidili veliký potlesk. Nakonec jsme trofej stejně získali, protože ženský souboj vyhrály kajakářky, takže po sečtení bodů šla trofej do rukou kajakářského klubu v San Diegu," dodal Havel.

V průběhu Velikonoc se kajakářská skupina vrací zpět do Česka a postupně se přesune k tréninku do Račic, kde 30. dubna začne slavnostním zahájením mistrovství Evropy. Finálový souboj mužských čtyřkajaků je na programu v neděli 3. května dopoledne. „Mistrovství Evropy je doma. Bude se jednat o hodně, těšíme se na to, všichni budeme mít dobrou formu," řekl Dostál.

Vstupenky na finálové dny šampionátu (sobota 2. května a neděle 3. května) jsou v předprodeji v síti Ticketpro, na slavnostní zahájení 30. dubna a na rozjížďky a semifinále v pátek 1. května je vstup zdarma. Děti do 150 centimetrů výšky mají vstup volný po všechny dny.

Text Barbora Žehanová, foto David Vrbický

K4 rowakK4 zavod

Tagy: press, rychlostní kanoistika


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00