• 1
  • 2
  • 3

Kajakář Šváb si splnil sen, vybojoval místo pro olympijské Rio

MS Svab_finalePomýšlel už na tři olympiády, teprve na čtvrtý pokus však kajakář Filip Šváb vybojoval místo pro olympijské hry. Na mistrovství světa v Miláně dojel ve finále kajakářské dvoustovky osmý a zajistil tak místenku pro českou kanoistiku do brazilského Ria de Janeira.

„Pro mě to byl sen, jezdím proto, abych se dostal na olympiádu. Třikrát už mi to nevyšlo, tak teď na stará kolena. Ale říkám, že bych jezdil až do Tokia, kdybych se tam nedostal. Asi bych to zkoušel dál, ale mladí by mě nejspíš už převálcovali. Věk nezastavím,“ říkal dvaatřicetiletý Šváb.

V nynější sezoně už byl ve finále mistrovství Evropy i Evropských her. Světový šampionát v Miláně mu však vyšel na výbornou, ačkoli ho trápí tenisový loket, který měl na závody zatejpovaný, aby necítil problémy na startu.

„Mistrovství se povedlo nečekaně. Už čtrnácté místo na deblu bylo super. A singl? Vyjel jsem místo pro olympiádu. Nad tím jsem ani nepřemýšlel, že bych tak mohl jet. Říkal jsem si, že kdybych se dostal do finále B, bylo by to super,“ řekl Šváb.

MS Svab_portretKanoistikou žije odmala, věnoval se jí jeho děda i táta, který ho trénoval. „Je to rodinná záležitost, to je skoro jak klan Fuksů,“ povídal kajakář. „Baví mě to čím dál tím víc. Jak jsem starší, víc si to užívám. Dřív jsem byl hrozně nervózní, furt jsem to bral: Zajedu, nebo nezajedu. A teď si říkám: Tak co, kolik mi zbývá? Jedna, dvě sezony? Tak si to jdu užít.“

Prospělo mu, že v Olomouci trénuje s parťákem z deblu Karlem Slepicou. „Je to lepší, když jezdíme ve dvou, člověk se víc hecne.“ Také je zdravý. „Předloni jsem měl dost dlouho salmonelu. Než mi na to přišli, byl jsem furt unavený. Chodil jsem na vyšetření, trvalo dlouho, než zjistili, že mám v sobě salmonelu . To mě dost ovlivnilo.“

Také letos na jaře absolvoval trénink v Jižní Africe se slovenskými kajakáři. „Tak jsem od nich odkoukal i něco jiného, trošku víc jsem posiloval, trochu víc jsem od loňska ztěžkl. Na dvoustovce hodně záleží na síle,“ říká Šváb, který věří, že i příští rok prokáže výkonnost, která mu zajistí letenku do Ria.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00