• 1
  • 2
  • 3

Členové bronzového čtyřkajaku přidali v posilovně

Nejspíš byste to do rychlostního kanoisty Josefa Dostála neřekli, ale tenhle dvoumetrový, namakaný chlap je docela lekavý. Takže když o volném dni na soustředění v americkém středisku Chula Vista vyrazil do domu hrůzy v hollywoodských ateliérech Universal Studios, odnesl si odtamtud zábavný zážitek.


"Zpoza rohu tam na mě ze tmy vyskočil chlap převlečený za vlkodlaka. No a já se tak lekl, až jsem zakřičel. Ostatní kolem to dost pobavilo. Málem jsem dostal infarkt. Byl to dost paradox, protože jsem tam mezi ostatními vypadal celkem nebojácně," líčil člen bronzového čtyřkajaku z olympijských her v Londýně.
V Kalifornii se připravuje s osobním trenérem Karlem Leštinou pět týdnů, ještě o týden delší soustředění tu stráví jeho parťáci z lodi Jan Štěrba a Daniel Havel, kteří se vrátí až po prvním dubnovém víkendu.
"Letos se k nám přidali ještě Pavel Davídek a americký reprezentant Ryan Dolan. Stejně jako v předchozích letech nás tu trénuje Jerzy Dziadkowiec, který to tu kompletně zařídil," popsal Jan Štěrba.
Ze čtyřkajaku v Kalifornii schází jen Lukáš Trefil, který se zranil při lyžařském soustředění v Livignu. Rehabilitace v Praze už má za sebou, a tak absolvuje soustředění v italské Sabaudii. Bez obtíží. "Samozřejmě nám tu chybí, protože je to veselý chlapík a hlavně parťák," vzkazoval Štěrba.
Kajakáři bydlí v rodinném domě vzdáleném patnáct minut jízdy od sportovního centra, které jim nabízí vše potřebné pro trénink – perfektní stravu, loděnici, dráhu, posilovnu, atletický ovál, služby maséra, vířivku i bazén.
"Zázemí je zde perfektní jak pro posilování a běh, tak pro vodu. Střídá se tu klidná hladina a vítr ze všech stran, takže to slibuje dobrou přípravu na závody, kde fouká ze strany, jako v Brandenburgu," popsal Josef Dostál. "Jak se blíží konec soustředění, můžu říct, že účel – najezdit objem – splnilo."
Štěrba s Havlem absolvují s Jerzym Dziadkowiecem přípravu sestávající ze čtyř až pěti hodin tréninku denně. "Dvakrát denně voda, zhruba třicet kilometrů, plus běh nebo posilovna," uvedl Jan Štěrba. "Letos jsme trochu zpestřili a rozšířili přípravu v posilovně, a to i díky velmi dobré spolupráci s klukama z deblkanoe v zimním období. Udělali jsme drobné změny ve vybavení – konkrétně v pádlech – a zlepšili jsme i regeneraci. K dispozici máme fyzioterapeuta/maséra."
K velké dřině na dlouhém soustředění patří i nezbytné volné dny. Štěrba s Havlem během nich spíše odpočívají. "Letos jsme nejdál vyrazili relaxovat na Imperial Beach s tradiční návštěvou a konzumací hamburgeru v Big Kahuna burger. Jinak se většinou vyvalíme do vířivky a zbytek dne strávíme u nějakého filmu nebo seriálu. Pavel Davídek se tu k tomu ještě učí na státnice z fyzioterapie," popsal Štěrba.
Dostál má volno každý čtvrtý den soustředění a často si relaxaci zpestřuje výlety. Takže vedle ateliérů Universal Studios vyrazil s trenérem Leštinou přes hranice do mexické Tichuany. "Tam jsme si došli na vynikající tacos a quesadillu." U mexických hranic stihli i nákupy oblečení. Prozkoumali také vojenské vybavení světoznámé válečné lodi Midway II. Na moři si vyzkoušeli paddleboardy.
"Největším zážitkem asi bylo rybaření v San Diego Bay při svítání. Sice jedinými úlovky byly chaluhy, ale i tak bylo úžasné vidět centrum města při východu slunce," líčil Dostál, který se ještě chystal pokoušet rybářské štěstí při osmihodinové plavbě na jachtě.

Text Barbora Žehanová

voda usa

zleva Ryan Dolan, Pavel Davídek, Daniel Havel, Jan Štěrba, Josef Dostál, Karel Leština

 

posil usa

zleva Jan Štěrba, Pavel Davídek, Jerzy Dziadkowiec, Ryan Dolan, Daniel Havel


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00