• 3
  • Úvod
  • Rychlostní kanoistika
  • Kanoista Fuksa si na mistrovství republiky splnil zlatý cíl. Tým pro světový šampionát doplnili další závodníci

MCR Martin Fuksa sedmSedm zlatých medailí vybojoval na mistrovství republiky kanoista Martin Fuksa. Triumfoval na třech individuálních tratích, třikrát v deblkanoi s mladším bratrem Petrem a navíc na čtyřkanoi. Šampionát také rozhodl o doplnění nominace pro mistrovství světa, které proběhne v srpnu v portugalském Montemoru.

Kanoista Martin Fuksa projel vítězně cílem dvoustovky a získal šesté zlato z letošního mistrovství republiky, ale radostný výkřik se ozval z první dráhy, kde na druhém místě dojel Dan Drahokoupil. Vzhledem k tomu, že si Fuksa už v pátek vybojoval s bratrem Petrem na deblkanoi na pětistovce nominaci na světový šampionát, otevřela stříbrná pozice na individuální dvoustovce cestu na mistrovství světa také Drahokoupilovi.

„Emoce byly velké, protože foukal silný vítr z boku, což mi nehraje do karet. Ale vyjel jsme si v semifinále super dráhu, která mi pomohla, a zajistil jsem si mistrovství světa. Jsem rád, že jsem od Martina nedostal takovou nálož, a hlavně jsem rád, že budu závodit ještě v srpnu, což je pro mě nejvíc,“ řekl Dan Drahokoupil.

O dvě a půl hodiny později završil Martin Fuksa zlatou jízdu na mistrovství republiky sedmým titulem, s bratrem Petrem vyhráli i na deblkanoi na dvoustovce, i když mladší ze sourozenců měl problémy s pádlem.

MCR C2 200m„Bylo to závod náročný, co se týká povětrnostních podmínek, ale vyhráli jsme. Cíl sedmi zlatých je splněn a to je to nejdůležitější. Jsem moc rád, jsem teď hodně unavený, protože závodů bylo opravdu hodně a všechno ze mě spadlo. Ze začátku jsem si myslel, že by to mohlo být jednoduché, ale i když se to nezdá, je to fakt fyzicky dost náročné. Jsem rád, že to mám za sebou. Díky Péťovi, že mi pomohl ke čtyřem titulům,“ řekl Martin Fuksa.

Fuksa vyhrál závody na singl i deblkanoi na distancích 1000, 500 a 200 metrů a na čtyřkanoi na pětistovce. Sedm zlatých medailí získal v roce 2010 také kajakář Jan Štěrba, který tehdy zvítězil na singlu a deblkajaku na tratích 1000, 500 a 200 metrů a na kilometru se čtyřkajakem.

Kdo bude startovat na mistrovství světa

Na světovém šampionátu pojede Fuksa individuální závody na kilometru a pětistovce, kterým v sezoně dosud vládnul ve Světovém poháru i na mistrovství Evropy. A navíc tedy bude bojovat o úspěch společně s bratrem Petrem na C2 500 metrů.

Vedle Petra Fuksy a Dana Drahokoupila přibyla na domácím šampionátu do týmu pro světový šampionát kajakářka Sofie Kinclová, která v Montemoru bude startovat na pětistovce. Závodit na dvoustovce kajakářů bude díky jasnému domácímu vítězstvím Filip Šváb. „Rozhodl asi start, kde mi ostatní neujeli. Tam jsem se uklidnil. Jel jsem pak pěkný záběr, viděl jsem, že ostatním ujíždím, takže jsem jel v hlavě v klidu,“ řekl Filip Šváb, který společně s Ondřejem Bišickým bude startovat v Portugalsku na nejkratší trati také na deblu.

Již před domácím šampionátem měla vedle Martina Fuksy, loňského zlatého medailisty na pětistovce a stříbrného na kilometru, nominaci na mistrovství světa díky výsledkům z průběhu sezony zajištěnu řada závodníků. Kajakář Josef Dostál pojede individuální závody na kilometru a pětistovce, kde loni získal bronz a zlato. S Jakubem Zavřelem, Radkem Šloufem a Janem Štěrbou budou startovat ve čtyřkajaku na pětistovce v posádce nově složené po mistrovství Evropy.

Na deblkajaku na kilometru budou bojovat o další úspěch loňští bronzoví medailisté Jakub Špicar a Daniel Havel, na poloviční trati se nominovali Lukáš Nepraš a Lukáš Trefil. Závod kajakářů na 5000 metrů pojede Jakub Adam. Do deblkanoe na olympijském kilometru zakleknou Filip Dvořák a Tomáš Janda. Čtyřkanoe na základě testování pojede ve složení Antonín Hrabal, Daniel Kořínek, Jan Počta a Ivan Procházka.

Kajakářka Anna Kožíšková pojede individuální závody na 1000 a 5000 metrů. Kanoistka Jana Ježová bude závodit na dvoustovce a pětikilometrové trati a s Lenkou Součkovou pojede na deblu pětistovku. „Závodníci, kteří měli nominaci již jistou díky předchozím výsledkům, potvrdili na mistrovství republiky svou vysokou výkonnost. Do světového šampionátu mají ještě měsíc času na trénink a doladění detailů. Doufám, že všem vydrží zdraví a bude se jim v přípravě dařit,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Kompletní výsledky najdete ZDE. Tady si můžete přečíst informace z mistrovství republiky z pátku a soboty.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, nominace