• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Fuksa postoupil přímo do obou finále, uspěl i kajakář Zavřel

Kanoista Martin Fuksa vyhrál na mistrovství Evropy v Poznani rozjížďku na kilometru i pětistovce a postoupil přímo do finále. Souboj o medaile na delší – olympijské trati – ho čeká v sobotu, v neděli pojede oblíbenou pětistovku. Už v pátek zabojuje o úspěch kajakář Jakub Zavřel, který na pětistovce také vyhrál rozjížďku a zajistil si přímý postup. Finále pojede také kanoistka Jana Zetek na pětistovce.

Rozjížďku na olympijském kilometru vyhrál Martin Fuksa s pohodlným náskokem před Italem Carlem Tacchinim. „Chtěl jsem do závodu vypálit tak, jak to umím. Chtěl jsem zapomenout na Světový pohár v Szegedu, kde jsem jel zezadu, a ukázat, jak jsem to vždycky dělal. Trochu jsem to napálil, abych se i unavil, protože to je dobré. Pohlídal jsem to na první místo a jsem rád,“ řekl osminásobný evropský šampion.

Před pětistovkou vynechal rozjetí. „Docela si na ni věřím, tak jsem se soustředil hlavně na kilometr, což je pro mě priorita. Myslel jsem, že to dám v pohodě, ale bylo to takové tužší, tak jsem rád, že jsem to dotáhl do zdárného konce,“ dodal.

V pátek plánuje v Poznani, kde panoval zatím protivítr, lehký trénink. A ve finále? „Budu se soustředit sám na sebe. Chci odjet hezký kilák i pětistovku, kvalitní jízdu. Podat stoprocentní výkon a v cíli se pak podívat, jak jsem dopadl,“ řekl Fuksa.

Zavřelovi vyhovuje, že si může rozdělit trať

Kajakář Jakub Zavřel vyhrál v květnu pětistovku na Světovém poháru v Barnaulu. Na mistrovství Evropy si zajistil postup do boje o medaile vítězstvím v rozjížďce. „Bylo to překvapivě lehké, čekal jsem, že to bude o dost horší,“ řekl Zavřel, který očekával nápor Dána Reného Poulsena. „Naštěstí jsem si to mohl hlídat. Kdyby to takhle šlo ve finále, bylo by to super.“

Na neolympijské trati získal kontinentální titul v roce 2017 a jeho čas z Plovdivu je stále nejlepším z evropských šampionátů. V poslední době se však věnoval dvoustovce, na které se pokoušel kvalifikovat na olympijské hry. Teď je zpátky na delší trati. „Je vidět, že jsem pětistovku ještě nezapomněl. Jak v Rusku, tak tady se mi jede dobře, protože na obou tratích jsou po stovkách značené bójky, takže přesně vím, kde na trati jsem, a můžu si to v hlavě rozdělit.“

Ve finále ho čeká souboj i s Maďarem Bálintem Kopaszem, světovým šampionem na kilometru z roku 2019. „Budu ho mít vedle sebe, tak se budu snažit jet co nejlépe. Uvidíme, na co to bude stačit,“ dodal Zavřel.

Po přímém postupu do finále se natahovali také Jakub Špicar a Daniel Havel na deblkajaku na pětistovce, od vítězné německé posádky je v cíli dělily dvě desetiny, a tak pojedou semifinále.

Jistá páteční finále:

14:32 Jana Zetek (C1 500 m)

15:02 Jakub Zavřel (K1 500 m)

Kompletní program a výsledky najdete ZDE.

Mistrovství Evropy v ČT

Sobota 5. června

11:00–12:40 přímý přenos iVysílaní ČT, HBBTV

22:35–0:15 záznam na ČT Sport

Neděle 6. června

11:00–12:40 přímý přenos iVysílaní ČT, HBBTV

Pondělí 7. června

10:25–12:00 záznam z neděle na ČT Sport

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Mistrovství Evropy


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00