• 1
  • 2
  • 3

  • Úvod
  • Rychlostní kanoistika
  • Kanoista Fuksa i kajakář Dostál slaví další triumf, čtyřkajak bronzový i přes problémy s kormidlem

Kanoista Fuksa i kajakář Dostál slaví další triumf, čtyřkajak bronzový i přes problémy s kormidlem

mata 200 m belehradDoma v pokoji má kanoista Martin Fuksa tyč, na kterou věší všechny svoje medaile. Z letošního Světového poháru na ni přibude pět zlatých kousků. Ke třem vítězstvím ze tří závodů na kilometrové trati a zlatu z dvoustovky v úvodním klání v Portugalsku totiž Fuksa přidal v Bělehradě další triumf na dvoustovce. Ze šesti individuálních závodů letošního Světového poháru, do nichž nastoupil, tak má pět vítězství.

„Je to fakt super. Jsem moc rád, že to, co kanoistice dávám, mi nese takové ovoce. Je to ohromná motivace do další práce,“ řekl čtyřiadvacetiletý Fuksa. „Ale i když je tahle medailová sbírka speciální, žádné zvláštní místo pro ni mít nebudu. Medaile věším doma na tyč a ty ze Světového poháru dávám na pravou stranu. I tyhle tam půjdou.“

Přitom po sobotním semifinále dvoustovky nebyl Fuksa nadšený. „Byl jsem z něj trochu rozpačitý, protože jsem na startu narazil do bloku a zaspal jsem tam. Ale říkal jsem si, že na dvoustovce je každý závod úplně jiný.“ Na finále měl pak ještě jedno povzbuzení navíc. „Před závodem jsem našel čtyřlístek. Začal jsem si věřit. Asi jsem si vsugeroval, že to vyjde. Start byl perfektní a pak jsem si říkal: Jeď, je to dobrý!“ V cíli se však neradoval. „Koukali jsme po sobě s ostatními, protože jsme tam byli čtyři natěsno a nikdo nevěděl, kdo vyhrál,“ líčil Fuksa. Právě on však byl v cíli o 123 tisícin sekundy rychleji než Bělorus Kozyr, třetí skončil Litevec Žustautas. „Dobře jsem kopnul loď do cíle. Celý závod byl povedený,“ dodal Fuksa.

Dostál zopakoval triumf na pětistovce

pepa belehrad 500Podruhé v řadě vyhrál kajakář Josef Dostál závod na 500 metrů. „S pětistovkou jsem spokojený. Přemýšlel jsem nad taktikou pro závod, ale pak jsem zjistil, že si ji musím vymyslet za pochodu. Foukal protivítr, ale před startem ustal, tak jsem to napálil. Jenže ve druhé polovině závodu protivítr začal foukat pořádně, takže jsem pak dost tuhnul,“ popisoval Dostál, který zvítězil před Dánem Poulsenem a Španělem Rodríguezem.

Zatímco z pětistovky má dvě zlata ze dvou startů, na olympijském kilometru si Dostál připsal šesté a páté místo. „Takže spokojený jsem se závody Světového poháru jen napůl,“ řekl Dostál, kterého čekají soustředění v Livignu a v Kadani. „Budeme dělat to samé, co doteď, do mistrovství světa je ještě čas.“

Čtyřkajak přišel před startem o kormidlo, přesto má bronz

K4 medaile belehradDruhou bronzovou medaili v řadě vybojovala posádka čtyřkajaku Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba na pětistovce. „Ale tentokrát to tedy byl psychicky pořádně těžký závod,“ říkal Daniel Havel. Posádka totiž jako obvykle vyrazila z cílového prostoru na start patnáct minut předem. „Jenže tady mají člun uvázaný na laně, které je jen kousek pod hladinou, ale přitom není nijak označené. Takže jsme o to lano utrhli kormidlo,“ líčil Havel.

Kajakáři se vrátili k platu, členové týmu i výrobce lodí jim rychle pomohli nasadit nové kormidlo. „To nám pěkně rozhodilo soustředění. Jsme moc rádi, že jsme ukázali sílu naší lodi a i přes tyhle problémy máme medaili. Musím složit poklonu Kubovi Špicarovi, který na háčku tyhle potíže ustál. Bylo znát, že celou cestu musel loď opravdu řídit, protože kormidlo byl jen nasazené. Je to pro nás opravdu povzbuzení, že jsme ukázali, že to zvládneme,“ řekl dvojnásobný olympijský medailista Havel, který byl háčkem úspěšné posádky na kilometru. I na poloviční trati však čtyřkajak sbírá medaile. „Před sezonou, když oznámili, že se bude jezdit pětistovka, jsem na takové výsledky nepomýšlel. Myslel jsem si, že nás budou drtit posádky s ultraborci z dvoustovky. Ale pořád patříme do špičky,“ dodal Havel.

Členové čtyřkajaku přidali do letošní české medailové sbírky ze Světového poháru čtyři medaile. Celkem český tým získal dvanáct medailí, sedmkrát slavil vítězství. „Tolik medailí, tolik zlatých a ještě navíc hodně medailí v olympijských disciplínách, to považuju za velký příslib pro hlavní mezinárodní soutěže. Světové poháry jsou spíše testovací závody, ale konkurence na nich je obrovská, takže perspektiva je velká,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Přehled českých medailí z letošního Světového poháru
Martin Fuksa: 5 x zlato (třikrát C1 1000 m, dvakrát C1 200 m)
Josef Dostál: 2 x zlato (K1 500 m)
Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf, Jan Štěrba: 2 x bronz (K4 500 m)
Jakub Špicar, Daniel Havel: bronz (K2 1000 m)
Radek Šlouf, Jan Štěrba: bronz (K2 500 m)
Jana Ježová: bronz (C1 5000 m)

Výsledky Světového poháru v Bělehradě, muži, C1 200 m: 1. FUKSA 39,522, 2. Kozyr (Běl.) 39,645, 3. Žustautas (Lit.) 39,660, K1 500 m: 1. DOSTÁL 1:39,356, 2. Poulsen (Dán.) 1:40,316, 3. Rodríguez (Šp.) 1:40,836, K4 500 m: 1. Německo 1:19,812, 2. Francie 1:20,728, 3. ŠPICAR, HAVEL, ŠLOUF, ŠTĚRBA 1:21,192, finále B, K1 500 m: 1. ZAVŘEL 1:40,748. Ženy, C1 200 m: 1. Vincentová-Lapointeová (Kan.) 48,877, 2. Takácsová 49,455, 3. Bobrová (Běl.) 49,552, ...7. JEŽOVÁ 51,600.

Kompletní výsledky najdete ZDE. Záznam nedělních dopoledních závodů ZDE.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, Světový pohár


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00