• 1
  • 2
  • 3

Kajakářka Paloudová je ve finále pětistovky. Uspěli Fuksa, čtyřkajak i deblkanoe

Kanoista Martin Fuksa postoupil na mistrovství světa přímo i do finále pětistovky. O medaile pojede také čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf. Prosadili se i mladí kajakáři Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec na deblu na kilometru. Na deblkanoi na pětistovce uspěli Jiří Minařík a Jiří Zalubil. Senzační je postup kajakářky Anežky Paloudové na pětistovce, neboť v této disciplíně bude první českou finalistkou od 70. let. V sobotu se čeští závodníci představí v šesti hlavních finálových jízdách, sledovat je můžete na ČT Sport od 11:00.

V sobotu bude závodit ve finále na kilometru, v neděli pojede o další úspěch na oblíbené pětistovce. Kanoista Martin Fuksa postoupil díky vítězství v rozjížďce přímo do boje o medaile. „Chtěl jsem vyhrát, abych ukázal, že jsem na této trati silný. Němec a Kubánec budou silní i ve finále, chtěl jsem jim nahnat trochu strach, aby věděli, že budu rychlý. To se mi povedlo. Jelo se mi hezky a jsem rád, že jsem vyhrál,“ řekl dvojnásobný mistr světa na této trati.

V sobotním finále na kilometru považuje za největší soupeře Moldavce Tarnovského, Francouze Barta, Němce Scheibnera či Kubánce Cordovu. „Kluci budou rychlí a já doufám, že budu rychlejší než minimálně někteří z nich a nejlépe než všichni. Doufám, že bude hezké počasí, nebude foukat vítr a budou regulérní podmínky pro všechny,“ dodal Fuksa.

Díky vítězství v semifinále bude v sobotu útočit na medailové pozice také čtyřkajak čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf. „Semifinálová jízda byla povedená, ale věřím, že ve finále dokážeme ještě přidat poslední tečku,“ řekl dvojnásobný olympijský medailista Daniel Havel. Jan Vorel dodával: „Letos jsme byli pokaždé kousek od medaile. Doufáme, že se nám teď poštěstí a budeme to my, kdo se bude radovat.“

Paloudová vybojovala první finále od roku 1975

Kajakářku Anežku Paloudovou čeká v sobotu finále na neolympijské kilometrové trati, na níž získala stříbro na světovém šampionátu do 23 let. Vedle toho ale dokázala úspěšná sjezdařka, která se rychlostní kanoistice začala věnovat naplno teprve nedávno, postoupit do finále na olympijské pětistovce. Naposledy byla na mistrovství světa v roce 1975 a následně na olympijských hrách v Montrealu 1976 ve finále na K1 500 m Anastázie Hajná-Fridrichová, která v obou případech dojela šestá.

„Je to pro mě naprosto neskutečné. Měla jsem před semifinále obří strach, že se mi nepodaří ani postoupit do finále B. Nakonec jsem v něm dojela třetí, což mi musela říct trenérka v cíli. Jela jsem tak, že jsem neviděla a neslyšela. Na finále pětistovky jsem hodně zvědavá. Už teď jsem si říkala, že holky jsou kapacity, mnohem lepší než já, ale v semifinále se mi jich povedlo většinu porazit. Budu doufat, že ve finále ukážu, že tam mám co dělat a nejsem tam jen náhodou,“ řekla Paloudová.

Jen chvilku po ní se z postupu radovali Jiří Minařík a Jiří Zalubil, kteří postoupili do finále na deblkanoi na pětistovce, nové olympijské trati. „Pro mě to nebyla moc povedená jízda, nevystartovali jsme příliš dobře, chvíli jsem si říkal, že bychom to mohli zabalit. Ale věděl jsem, že je za mnou Jura, kterému to nesmím pokazit, tak jsme do toho kopli a vyšlo to,“ líčil Minařík, který s parťákem získal dvě medaile na mistrovství světa do 23 let. Jiří Zalubil dodával: „Moc jsem to nečekal. Ve finále se budeme snažit porazit co nejvíc lodí. Je to pro nás obrovský úspěch.“ Společně s Filipem Dvořákem a Antonínem Hrabalem pojedou v sobotu ve finále čtyřkanoí na pětistovce.

Ve 12:16 čeká finále na kilometrové trati na deblkajaku Tomáše Sobíška a Jakuba Brabce, kteří postoupili ze semifinále. „Jsem hodně spokojený, bylo to těsné, jsem rád, že to dopadlo dobře pro nás. Uvidíme, co předvedou soupeři, budeme ve finále chtít dopadnou co nejlépe,“ řekl Tomáš Sobíšek. Jakub Brabec dodával: „Jsem nadšený, na mistrovství světa v dospělé kategorii jsme ve finále poprvé, co víc si můžeme přát. Dáme do toho všechno, jsou to poslední závody sezony, budeme se rvát, jak to jen půjde.“

Sobotní české finálové účasti

Finále A

11:03 Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová (K2 200 m)

11:32 Martin Fuksa (C1 1000 m)

11:42 Anežka Paloudová (K1 1000 m)

12:16 Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec (K2 1000 m)

12:48 Jiří Minařík, Filip Dvořák, Antonín Hrabal, Jiří Zalubil (C4 500 m)

12:55 Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel, Radek Šlouf (K4 500 m)

Finále B

9:30 Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová (K2 500 m)

9:46 Jakub Zavřel (K1 1000 m)

Sobotní finálový blok můžete sledovat na ČT Sport od 11:00. Startovní listiny a výsledky najdete ZDE. Livestreamy a další informace najdete ZDE.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00