• 1
  • 2
  • 3

Kajakářka Kinclová je juniorskou mistryní světa, deblkajak juniorů získal bronz

kinclova MSLoni se stala mistryní Evropy, letos je světovou šampionkou. Kajakářka Sofie Kinclová vyhrála na mistrovství světa juniorů v Rumunsku závod na 1000 metrů. Bronzovou medaili získali na deblkajaku Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec. Kinclová ovládla závod s převahou dvou sekund. „Byl dobrý. Ale děsně foukal vítr, takže jsme jely o dost pomaleji.“ Nicméně silný protivítr sedmnáctileté kajakářce spíše svědčil. „Favoritky jsou oproti mě menší, takže jim vítr vadil víc.“

Podmínky byly velmi náročné. „Před startem jsem musela pořád pádlovat, kdybych přestala, vítr by mě sfouknul. Ale záběr mi vyšel přímo do startu, odjela jsem a pak jsem jela výborně celou dobu. Potom už bylo jasné, že jsem první a ostatní mě nedojedou,“ řekla Kinclová, jež letos získala na evropském juniorském šampionátu dvě stříbrné medaile.

Přesto měla chvilinku před cílem obavy. „Strašně jsem se bála, abych se necvakla, jak se to někdy stává. Ale když jsem projela cílem, řekla jsem si: Jo, jsem mistryně světa. Jsem naprosto nadšená,“ řekla pravnučka olympijského medailisty Bóži Karlíka. V neděli ji čeká ještě finále pětistovky, na dvoustovce postoupila do finále B.

V souboji se staršími konkurenty získali bronz na deblkajaku šestnáctiletí Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec, kteří byli druzí na pětistovce na letošním evropském šampionátu. „Jelo se nám skvěle, po startu nám ostatní trochu odjeli, ale pak jsme to dotáhli. Konkurence byla velká. Nemysleli jsme, že závod odjedeme takhle dobře, protože ve finále nebyla žádná pomalá loď a Němci jeli opravdu rychle,“ řekl Jakub Brabec. „A protivítr? Hodně v něm trénujeme.“

Tomáš Sobíšek dodával: „Byl to super závod. Povedl se nám docela rychlý start a pak nám pomohla loď Němců, kteří vypálili vpřed. V tom protivětru možná nevydrželi všichni až do konce.“

Šampionát pokračuje dalšími finálovými závody v neděli. Na dvoustovce vybojoval postup juniorský kajakář David Volák, finále B pojede kanoista Antonín Hrabal, stejně jako v kategorii do 23 let kajakářka Kateřina Slivanská a kajakář Jakub Zavřel, který byl sedmý na kilometru a v neděli ho čeká finále pětistovky.

Výsledky mistrovství světa, juniorky, K1 1000 m: 1. KINCLOVÁ 4:41,692, 2. Viriková (Nor.) 4:43,692, 3. Kohalmi (Maď.) 4:45,336, K4 500 m: 1. Maďarsko 1:49,572, 2. Španělsko 1:49,980, 3. Bělorusko 1.50,580, ...5. SOBÍŠKOVÁ, ŠTEMBERKOVÁ, BETLACHOVÁ, GALÁDOVÁ 1:50,980, junioři, K2 1000 m: 1. Kurschat, Thordsen (Něm.) 3:44,076, 2. Eros, Kós (Maď.) 3:46,524, 3. T. SOBÍŠEK, BRABEC 3:49,100, K1 1000 m: 1. Schopf (Něm.) 4:10,784, 2. Varga (Maď.) 4:11,528, 3. Knudsen (Dán.) 4:13,048, ... 8. KUKAČKA 4:24,744, kategorie do 23 let, muži, K1 1000 m: 1. Vernice 4:03,328, 2. Peters (Bel.) 4:05,692, 3. Nathell (Švéd.) 4:06,580, ... 7. ZAVŘEL 4:09,712

Finále B, junioři, C2 1000 m: 1. Grisans, Ozols (Lot.) 4:18,588, ...6. HOLENKA, FRANĚK 4:28,488, do 23 let, K2 1000 m: 1. Golendov, Jerguchjov (Kaz.) 3:38,584, ... 4. STEJSKAL, M. SOBÍŠEK.

Startovní listiny a výsledky najdete ZDE. Živě můžete sledovat závody ZDE.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, junioři, U23