• 1
  • 2
  • 3

Kajakář Dostál vyhrál čtyři individuální tratě, zlata sbírali i Fuksa a Ježová na kanoi

NZ Fuksa 500Kanoista Martin Fuksa získal na nominačních závodech pro letošní sezonu tři zlaté medaile na individuálních tratích. Kajakář Josef Dostál přidal k vítězstvím na kilometru, pětistovce i dvoustovce také triumf na pětikilometrové trati. Plný počet triumfů získala i kanoistka Jana Ježová, na singlu i na deblu s Lenkou Součkovou. Nominační závody rozhodovaly o složení reprezentačního týmu pro Světové poháry v Szegedu a Duisburgu i pro seniorské mistrovství Evropy v Bělehradě. Přesné obsazení tratí však závisí také na časovém programu a plánech pro sezonu, jejímž vrcholem je sprnové mistrovství světa v portugalském Montemoru.

Po celé tři dny nominačních závodů trápil rychlostní kanoisty protivítr, kvůli kterému narůstal čas strávený na trati. Proto si kanoista Martin Fuksa obzvlášť vychutnal pondělní rozjížďku na pětistovce. „Konečně foukalo do zad!“ Ve finále už ovšem závodníci znovu čelili protivětru. „Nevěděl jsem, do čeho půjdu. Koukal jsem celou dobu na kluky, jak jedou, dal jsem pak finiš, nic víc. Bylo to těsné, možná jsem svoje síly přecenil, ale dopadlo to dobře. Jsem rád, že jsem vyhrál.“ Zvítězil před Filipem Dvořákem a Tomášem Jandou.

NZ K1 5000 mKajakář Josef Dostál soutěžil v pondělí na dvoustovce a pak na nejdelší, pětikilometrové trati. Zvítězil na obou. Na dvoustovce mu byla motivací rozjížďka, ve které skončil čtvrtý. „Nebyl jsem se v neděli vyjet po deblu a před ranním startem jsem se nebyl rozjet. Takže se mi jelo strašně. V semifinále jsem jel ostře, ale pořád jsem si hlídal odstup a pořádně jsem se tím rozjel. Před finále mě začal bolet zlomený prst z loňska, nebylo to nic moc příjemného. Ale perfektně se mi povedl start, byl jsem namotivovaný, že chci zajet co nejlepší výsledek a to se povedlo.“ Dostál zvítězil před Jakubem Zavřelem a Filipem Švábem.

Z nominačních závodů si nakonec vedle dvou bronzových medailí z deblu s Pavlem Davídkem odvezl čtyři zlata včetně toho ze závěrečného závodu na 5000 metrů. Do něj dobře odstartoval. „Postupně jsem zavřel všechny kluky. Ocitl jsem se na špičce v docela pohodovém tempu. Rozhodl jsem se, že to utrhnu, jen jsem nečekal, že se toho nikdo nechytí. Byla nějaká srážka, využil jsem toho a napálil jsem to, ale pak jsem zase na někoho počkal.“

Po určitý čas skupinu táhl, ale pak šetřil síly. Mezitím dojížděl dvakrát ztrátu. „Což mě dost vybralo. Jsem rád, že kluci nedali sprint, protože bych asi nevydržel.“ Pak už schovával síly do finiše a do protivětru v závěrečné rovince. „Jel jsem bez špricdeky, takže jsem měl v lodi asi deset litrů vody, což byla velká chyba. Navzdory tomu jsem to tam napálil a kluky jsem porazil,“ líčil Dostál. V napínavém závodě a finiši za ním skončili Jakub Adam a Tomáš Veselý.

Zlatou bilanci udržela až do závěrečného petikilometrového závodu také kanoistka Jana Ježová. V pondělí nejprve zvítězila na deblkanoi na pětistovce s Lenkou Součkovou. „Bylo to náročné, foukalo zleva, řídila jsem loď celý závod. Už v polovině mi docházely síly a posledních sto dvacet metrů jsem udržovala frekvenci, kterou mi Lenka nasadila.“

Lenka Součková dodávala: „Pro mě ten závod nebyl tak hrozný, Jana se u řízení nadřela, ale zvládla to dobře. Neměly jsme žádnou kolizi, ale bylo to náročné a dlouhé.“ Obě proto překvapil vítězný čas. „Moc mu nemůžu uvěřit, je nad očekávání vzhledem k podmínkám a průběhu,“ dodala Ježová.

NZ Jezova 5000 mPětikilometrový závod jí patřil od samého začátku. „Pětikilák vždycky bolí a jde o to překonat prvních sedm set metrů, tam vždycky přijde krize. Pak už je to o tom to nějak dokroužit. A taky člověk musí vědět, kolik jede koleček. Myslela jsem si, že jsou čtyři místo pěti menších a divila jsem se, že nám nezazvonili do posledního kola. Ale jsem ráda, je to titul.“

Pětikilometrový závod kajakářek suverénně ovládla Anna Kožíšková. „Byl to dvanáctý start během tří dnů, ale byla jsem na nominační závody dost odpočinutá a nechtěla jsem se nechat předjet juniorkami. Pětikilák bolí, ale tak to mám ráda. A medaile na závěr je špičková,“ řekla Kožíšková, za kterou dojely Barbory Galádová a Betlachová.

NZ K2 200 zenyKožíšková už během odpoledne získala titul na docela odlišné trati. S Kateřinou Slivanskou, se kterou bojovaly na deblu i na pětistovce, vyhrály dvoustovku. „Tahle finálová jízda se mi už líbila. Vzhledem k tomu, že jsme byly v Praze na deblu jednou na půl hodiny, prospělo nám, že jsme si to mohly vyzkoušet i na pětistovcce. Ale kdybychom měly jezdit víc, chce to se víc sjet a třeba i poštelovat loď,“ řekla Kožíšková.

Na pětistovce – stejně jako na kilometru – na deblkajaku vyhrály juniorky Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová, které díky tomu získají zkušenosti i na seniorském mistrovství Evropy. „Jelo se nám dobře, ale byl to velký souboj a dobrá zkušenost pro další léta,“ říkala Barbora Galádová. Štěpánka Sobíšková dodávala: „Byla to výzva. Sedlo nám to, start se povedl, měla jsem z toho radost.“

Muži na deblech závodili na dvoustovce. Mezi kanoisty vyhráli Dan Drahokoupil a Petr Fuksa. Drahokoupil přitom ještě na loňském mistrovství světa závodil s veteránem Petrem Bubancem. „Závod to byl docela dobrý. Vyměnil jsem parťáka, mám mladého a nejsme sjetí, takže tam byly nějaké chyby, ale vyhráli jsme, to se cení.“

Na deblu kajakářů vyhráli na dvoustovce Filip Šváb s Jakubem Zavřelem před Martinem Seidlem s Ondřejem Bišickým a Lukášem Neprašem a Lukášem Trefilem. „Loni jsme Martinovi s Ondrou dělali sparingy před mistrovstvím světa a jelo nám to. Tak jsme se s Kubou domluvili, že proti nim pojedeme letos,“ líčil Filip Filip Šváb.

Jakub Zavřel dodával: „Neřekl bych, že nám jízda extra sedla. Jak jsme loď rozjedli, začali jsme zbytku pole ujíždět. Ale náš debl měl trochu povytáhnuté kormidlo a sjížděli jsme ke straně dráhy, takže Filip zakormidloval a já jsem tam trochu vypadl.“

Závod na pět kilometrů kanoistů vyhrál Jakub Březina před Filipem Dvořákem a Janem Dlouhým. „Naštěstí se do závodu trochu umoudřil vítr, foukal přímo, ne z boku, takže to docela šlo. Rozhodující moment přišel ve třetím kole, kdy jsem podjel Filipa a pak v obrátce jsem ho trochu vyvezl,“ popsal Jakub Březina.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, nominace


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00