• 1
  • 2
  • 3

Kajakář Dostál slavil v Duisburgu zlato, kanoista Fuksa přidal třetí stříbro

Duisburg Dostal zlatoZnovu po roce slaví kajakář Josef Dostál na Světovém poháru v Duisburgu zlato. Loni triumfoval na pětistovce, letos předčil silné soupeře na královském olympijském kilometru. Kanoista Martin Fuksa získal na stejné trati stejně jako před týdnem v Poznani stříbro, předstihl ho pouze Francouz Adrien Bart. Dostál navíc pojede i finále na deblkajaku s Radkem Šloufem, Fuksa byl druhý ve své rozjížďce na pětistovce. Čtyřkajak Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel, Jakub Zavřel vyhrál svou rozjížďku. Semifinále pojede i druhá posádka Tomáš Veselý, Ondřej Mašek, Jakub Stejskal a Martin Sobíšek.

Při průjezdu cílem se usmíval, za ním si vítězně zakřičel. Kajakář Josef Dostál na Světovém poháru v Duisburgu zvítězil na olympijském kilometru díky jízdě, do které se odvážně pustil od samého začátku. Vzal si k srdci slova trenéra Karla Leštiny, který mu vytýkal bronzový závod o předchozím víkendu v Poznani.

„Dostal jsem od něj dost sprďana, že jsem jel takovou opatrnou jízdu. Zmiňoval mi to skoro každý den až do dneška, což mi bylo dost protivné. Říkal jsem si, že má pravdu,“ popisoval stříbrný olympijský medailista na této trati. „Tentokrát jsem jel jízdu vabank. Před startem jsem si dělal srandu: první, nebo smrt. Ne úplná, ale že bych zkapal... První pětistovku jsem měl hodně rychlou, snad nejrychlejší, co jsem v kiláku kdy jel. Pak už jsem to udržel, povedlo se to.“

Zápolil se silnými soupeři. Druhý dojel bronzový medailista z Ria, Rus Roman Anoškin. Třetí byl Bálint Kopasz z Maďarska, čtvrtý mistr světa, Portugalec Fernando Pimenta, pátý Dán René Holten Poulsen. „Bylo to těžké. Obzvlášť když do mě soupeři šli a krásně finišovali,“ řekl Dostál. „Vítězství pro mě znamená, že vím zase, jak mám jezdit závody na mistrovství světa. Přeorientoval jsem se z pětistovky zpátky na kilák. Vím, že to bolí, že prostě musím jezdit tak jako tentokrát.“

S trenérem Leštinou se potkal krátce po jízdě. „Karel mě pochválil. Říkal: No vidíš, takhle jsi to měl udělat!“ dodával se smíchem Dostál, který společně s Radkem Šloufem postoupil ze třetího místa v semifinále do nedělního finále na deblkajaku na kilometrové trati.

Kanoistu Fuksu překvapil Francouz Bart

Duisburg Fuksa StribroKanoista Martin Fuksa získal třetí stříbrnou medaili ze tří závodů Světového poháru. Stejně jako v polské Poznani byl na kilometru druhý také v Duisburgu. Jel skvělý závod, v deváté dráze však všechny soupeře předčil Francouz Adrien Bart, který byl o půl sekundy rychlejší než stříbrný medailista z mistrovství světa.

„Tenhle závod hodnotím chvalitebně. Ale možná vlastně i výborně. Snažil jsem se ze začátku vypálit, jet kousek před ostatními, jak je mým zvykem s tím, že jsem si chtěl šetřit síly na finiš. To se mi podařilo. Začal jsem finišovat a středu pole jsem začal ujíždět. Bohužel pak jsem si všiml, že v devítce jede Francouz, což mě úplně nepovzbudilo, ale říkal jsem si, že to nemůže vydržet,“ popisoval Martin Fuksa.

Věřil, že když francouzského kanoistu porazil v semifinále, zvládne to i ve finále. „Věřil jsem si na něj, když už jsem měl jeho skalp. V semifinále byl třetí za mnou a Polákem Kaczorem, ale teď nám to vrátil. Většinou vydrží jet tak osm set metrů a pak jde dozadu, ale teď to zvládl až do cíle, takže respekt. Samozřejmě mě trochu mrzí, že mě předjel, ale na druhou stranu jsem rád, že jsem dojel druhý a mám zase medaili, což mě nakopává.“

V Polsku na kilometru vyhrál Kubánec Cordova, teď na první stupínek vystoupil Francouz, zatímco třeba olympijský vítěz Sebastian Brendel je zatím bez medaile a na olympijské trati zatím neuspěl ani Brazilec Isaquias Dos Santos. „Já jsem rád, že jsem pořád na stupních vítězů, povzbuzuje mě to. Ale bylo jasné, že před olympiádou bude konkurence přibývat. Letos jsou hlavní Evropské hry a zejména mistrovství světa jako olympijská kvalifikace. Budu se snažit na to připravit a budu se snažit to těm, kdo mě porazili, vrátit,“ dodal Fuksa, který dojel těsně druhý ve své rozjížďce na pětistovce.

Deblkanoisté byli osmí

Kanoisté Filip Dvořák s Tomášem Jandou dopoledne postoupili do finále na deblu na pětistovce, v němž odpoledne skončili osmí. Janda byl také osmý ve finále B na kilometru. Dvořáka čeká v neděli semifinále na pětistovce a také závod na 5000 metrů.

Kajakář Jan Štěrba byl ve finále B na pětistovce čtvrtý, stejně jako kajakářka Barbora Betlachová na kilometru. Kanoistka Jana Ježová si ráno vybojovala finále B na dvoustovce, v němž dojela sedmá. Finále B pojede také na deblkanoi na pětistovce společně s Lenkou Jandovou.

Posádky mladých kajakářů Ondřej Mašek, Martin Sobíšek a Vilém Kukačka s Janem Vorlem pojedou na deblech na pětistovce finále B. Kajakářky Eliška Betlachová s Anežkou Paloudovou pojedou semifinále na deblu na dvoustovce.

Kompletní výsledky najdete ZDE. Na Facebooku rychlostní kanoistiky najdete fotografie a videa.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Světový pohár


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00