• 1
  • 2
  • 3

Kajakář Dostál i bratři Fuksovi pojedou v sobotu o olympijskou nominaci

MS semi PepaKajakář Josef Dostál i kanoisté Petr a Martin Fuksovi se v sobotu poperou o olympijskou nominaci na hry v Tokiu 2020. Dostála čeká boj o medaile na individuálním kilometru, místo pro Tokio mu zajistí umístění do pátého místa. Bratři Fuksovi vyjeli na deblkanoi finále, v němž potřebují být nejhůře osmí, aby se kvalifikovali na olympijské hry. Na neolympijské pětistovce čeká finále kanoistu Filipa Dvořáka a deblkajak Vilém Kukačka, Jan Vorel. Finálový blok od 11:30 vysílá ČT Sport. V pátečním finále byl čtyřkajak Tomáš Veselý, Pavel Davídek, Lukáš Trefil a Martin Sobíšek na neolympijském kilometru šestý. Dvořák společně s Tomášem Jandou obsadili na deblkanoi sedmé místo.

„Ou, ou, ou,“ říkal kajakář Josef Dostál, když si prohlížel časy ze svého semifinále. „Bylo dost rychlé, čas 3:25,45 je asi můj třetí nejrychlejší vůbec. Nasvědčuje tomu, že forma rychlá je.“ Dostál vyhrál před Slovákem Peterem Gellem a Francouzem Etiennem Hubertem. V průběhu závodu se pohyboval na třetím místě za Britem a Australenem. „Jel jsem s nimi už několikrát a věděl jsem, že pravděpodobně nevydrží až do konce. A i kdyby jo, třetí místo si pohlídám. Ale na osmistovce zkapali a ta mladická nerozvážnost je stála velké finále,“ líčil.

Chtěl být ideálně třetí kvůli vyjetí dráhy schované pro finále před větrem, který má podle předpovědi foukat proti a zleva. Nakonec ale ještě raději ohlídal i Slováka Gelleho. „Myslel jsem, že už jsem vpředu sám, ale najednou jsem se podíval doleva. Úkol byl jet na třetí místo, nicméně mezi třetím a čtvrtým byla malá mezera. A věděl jsem, že kvůli nasazení do dráhy je lepší být první než třetí,“ dodal stříbrný olympijský medailista na individuálním kilometru.

Po finále od 12:14 ho o tři hodiny později čeká semifinále na deblu s Radkem Šloufem, do kterého postoupili díky druhému místu v páteční rozjížďce. „Bylo určitě cítit, že v naší jízdě je víc energie než v tréninkách. Formu máme vyladěnou dobře, souhra je taky solidní,“ řekl Radek Šlouf.

Deblkanoe završila drama postupem

MS semi C21000Petr a Martin Fuksovi v semifinále deblkanoí na kilometru pořádně napínali nervy všech, kdo jim fandili. V průběhu byli čtvrtí, ale v závěru se probili na třetí pozici a vybojovali postup do finále, v němž se utkají o místa pro olympijské hry v Tokiu 2020. Zvítězili Němci před ruskou posádkou, česká loď se však dotáhla na Italy a předčila je o osm desetin sekundy.

„Abych se přiznal, moc jsem na Italy neviděl. Jen jsme se s Máťou dohodli, že budeme finišovat. Já měl sílu na finiš a povedlo se nám to. Jelo se mi dobře,“ popisoval háček Petr Fuksa. Martin Fuksa dodával: „Viděl jsem, jak je dotahujeme, tak jsem měl hroznou sílu a věděl jsem, že to přijde. Já už to nechal na bráchovi a jen jsem to šolíchal. Když stahujete lodě před sebou, jede se lépe. Už vím, jaký má Němec Sebastian Brendel pocit, když mě dojíždí. Je to fakt dobrý. A já jen myslel na ty Italy, říkal jsem si, že je musíme dát. Pak jsme kopli loď do cíle."

V sobotním finále od 12:03 potřebují porazit alespoň jednu posádku, aby si zajistili místenky pro Tokio. „Pro nás je už tohle hodně dobrý krok a finále pojedeme jako semifinále. Od začátku do konce naplno a uvidíme, na co to bude stačit,“ dodal Martin Fuksa.

Na individuálním kilometru vyhrál svou rozjížďku před Číňanem Pcheng-fej Čengem, který v průběhu závodu vedl. „Hlídal jsem si ho, jel po mé pravé straně, koukal jsem na něj. Pak jsem to lehce zvednul do finiše, odjel jsem mu a šetřil jsem co nejvíc sil, jak se na rozjíždku sluší a patří,“ uvedl Fuksa.

Šváb a Ježová na dvoustovce o Tokio nepojedou

Kajakář Filip Šváb skončil na olympijské dvoustovce v semifinále šestý a pojede finále C. „Kdybych chtěl jet na olympiádu, musel bych být v semifinále do druhého místa, takhle na boj o olympiádu nešlo ani pomýšlet. Finále C není zklamání, bude to velmi vyrovnaný závod, i céčko je super,“ řekl olympionik z Ria 2016, kterého na sprinterské trati čeká na deblkajaku s Ondřejem Bišickým semifinále.

Kanoistka Jana Ježová byla v semifinále olympijské dvoustovky pátá a pojede finále B. „Jsem s jízdou spokojená. Dávala jsem si hodně pozor na start, měla jsem z něj respekt, protože v rozjížďce se mi opravdu hodně nepovedl. Podala jsem výkon, na který jsem měla natrénováno. Mým snem bylo finále A, nebudu říkat, že ne. Ale tím, jak konkurence jde každý rok nahoru, protože naše disciplína je olympijská, je pro mě i finále B dobrý výsledek,“ uvedla Ježová.

Posádky vybojovaly ve finále šesté a sedmé místo

MS K41000 finaleKajakář Pavel Davídek si v cíli souboji čtyřkajaků na neolympijském kilometru plácl s Lukášem Trefilem a zakřičel: „Je to dobrý!“ Šesté místo ve finále mistrovství světa posádku Tomáš Veselý, Pavel Davídek, Lukáš Trefil a Martin Sobíšek potěšilo. „Jsme spokojení. Myslím, že naší jízdě nebylo moc co vytknout, povedlo se nám to nejlépe, jak to šlo. Šesté místo je pro nás dobré,“ řekl Lukáš Trefil. Pavel Davídek dodal: „Byl to krásný závod. Byla to nejlepší jízda, co jsme tady předvedli. Předjeli jsme tři lodě, to je fantastické.“

Kanoisté Filip Dvořák s Tomášem Jandou dojeli na pětistovce sedmí. „Nevstupovali jsme do téhle jízdy jako úplně největší favorité. Je pro nás cenné, že se nám ve finále podařilo přetlačit dvě další lodě. Se sedmým místem jsem spokojený,“ uvedl Tomáš Janda. Filip Dvořák přidal: „Možná jsme trochu uspěchali poslední nástup, ale podali jsme výkon, na který jsme měli, a nemáme se za co stydět.“

Dvořák i deblkajak na pětistovce vybojovali finále

MS Filda semiKanoista Dvořák navíc na neolympijské pětistovce vyhrál své semifinále. „Věděl jsem, že to bude těžký závod, že nás tam bude šest vyrovnaných lodí na tři místa pro finále a mně ten závod asi sednul nejlépe. Jsem moc spokojený a jsem hrozně rád, že jsem postoupil do finále na singlu. Vyjet tady dvě finále byl můj cíl.“

Dvořák v cíli zatínal vítězně pěst, to členové posádky deblkajaku Vilém Kukačka a Jan Vorel si pořádně zakřičeli. Třetí místo v semifinále zajistilo juniorským medailistům, kteří jsou nyní prvním rokem závodníky kategorie do 23 let, pozici ve finále mistrovství světa seniorů.

„Je to úžasný pocit. Přijeli jsme sem s tím, že pokud se povede finále A, máme splněno. Radost je obrovská. Teď musíme pošetřit co nejvíc sil a dát do toho v sobotu všechno. Ve finále budeme chtít předjet co nejvíc lodí. Konkurence je tu velká a my jsme oproti ostatním ještě mladí kluci, takže každá předjetá loď je dobrá,“ řekl Jan Vorel.

Vilém Kukačka vedle něj zatím sbíral síly na to, aby mohl mluvit. V semifinále se vydal naplno. „Byl to hodně náročný závod. Měli jsme za úkol to co nejvíc napálit, protože v rozjížďce jsme jeli opatrně. Rozjet to co nejrychleji, aby nám vítr pomohl dotáhnout loď do cíle. Povedlo se nám to, akorát tenhle styl závodění je hodně bolavý.“

Ve finále B kajakářů na pětistovce skončil Jan Štěrba čtvrtý, stejně jako Kryštof Hájek a Daniel na deblkanoi na dvoustovce.

Výsledky můžete sledovat ZDE, livestream ZDE. Přímý přenos ze sobotního finálového bloku začne na ČT Sport v 11:30.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, Olympijské hry


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00