• 1
  • 2
  • 3

Evropská olympijská kvalifikace a Světový pohár rychlostních kanoistů v Račicích jsou zrušeny

Evropská olympijská kvalifikace a Světový pohár v rychlostní kanoistice, které měly proběhnout od 6. do 10. května 2020 v Račicích, se neuskuteční. Mezinárodní kanoistická federace ICF po dohodě s ČSK zrušila vzhledem k současné situaci a panujícím opatřením kvůli pandemii nemoci COVID-19 tyto závody bez náhrady.

„Bylo jen otázkou času, kdy ze strany ICF tato informace přijde, měli od nás aktuální informace o vládních opatřeních. Za současné situace je to rozhodnutí naprosto pochopitelné. Chtěl bych poděkovat všem, kdo se dosud podíleli na přípravách závodů. Mrzí mě, že se u nás letos nesejde absolutní špička rychlostní kanoistiky, ale zdraví všech je na prvním místě. Věřím, že se situace dříve nebo později uklidní a sezona proběhne, i když ve zkrácené podobě. Ztráty plynoucí ze zrušení závodu nejsou jen sportovní, ale také ekonomické, protože přípravy probíhaly již déle než rok a stály už dost peněz. Věřím, že MŠMT toto vezme jako v jiných případech v potaz,“ uvedl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

Zrušeny jsou také všechny domácí závody rychlostních kanoistů do 30. dubna 2020, a to jak regionální, tak celostátní včetně prvních nominačních závodů nebo mistrovství republiky na pětikilometrové trati.

V plánovaném termínu (21.–24. května) se nebude konat ani Světový pohár v Duisburgu, který je zároveň poslední olympijskou kvalifikací pro rychlostní kanoisty. „Nicméně ještě řešíme možnost, že by se tento závod konal na konci června. Rozhodnutí padne v závěru dubna a bude se řídit tím, zda budou sportovci moci cestovat, aby se mohli soutěže zúčastnit,“ uvedla Mezinárodní kanoistická federace ICF.

Česko má v rychlostní kanoistice zatím zajištěná čtyři místa pro olympijské hry v Tokiu, dvě v kategorii kanoistů
a dvě mezi kajakáři. Jak se za současné situace upraví kvalifikační systém, to nyní řeší ICF s Mezinárodním olympijským výborem. Jasno by mělo být na počátku dubna.

„Pro všechny reprezentanty a jejich trenéry je to hodně těžká situace. Celé dlouhé přípravné období se chystají na kvalifikace a světové soutěže, které se ruší nebo o nichž nyní vůbec netušíme, zda a kdy proběhnou. Také
s napětím budeme sledovat, jak ICF rozdělí zbylá dosud nepřidělená místa na olympijské hry. Tajně doufáme, že by se mohl dostat ke slovu čtyřkajak, který byl na loňském mistrovství světa těsně za postupujícími posádkami. Jak zorganizujeme domácí soutěže a kvalifikace na všechny mezinárodní soutěže, to je zatím opravdu ve hvězdách a není to ani na pořadu dne. Podstatné pro nás je, že naše největší naděje pro olympijské hry jsou zdrávy a trénink jim jde podle představ,“ dodal reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Světový pohár, Olympijské hry, covid-19


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00