• 1
  • 2
  • 3

Dvoustovky vyhráli Fuksa a Havel, v posádce čtyřkajaku se otestují Zavřel a Špicar

IMG 5796Kanoista Martin Fuksa vyhrál na prvních nominačních závodech sezony i třetí individuální disciplínu. Na dvoustovce předčil mladšího bratra Petra a Filipa Dvořáka. „Podmínky byly hodně těžké. Jsem rád, když na těchto závodech jedu rychle a můžu z toho mít dobrý pocit, ale to se tady nedalo. Nebyl z toho dobrý čas, ani dobrý pocit,“ řekl Fuksa.

Mezi kajakáři vyhrál na nejkratší trati Daniel Havel před Jakubem Zavřelem a Josefem Dostálem. „Překvapilo mě to a myslím, že nejen mě. Dost mi k tomu pomohlo, že jsem postoupil až z mezijízdy a jel jsem ve druhé dráze, která byla oproti prostředku tratě schovaná za větrem. Ale závod mi dost sedl. Několik let jsem na dvoustovce nezávodil, protože jsem se bál, abych si zbytečně nezranil rameno, ale nastoupil jsem, jelikož se dvoustovka zohledňuje v nominaci do čtyřkajaku,“ řekl Daniel Havel.

IMG 5793Havel si díky výkonům na pětistovce a dvoustovce vybojoval místo v posádce čtyřkajaku, který bude závodit na pětisetmetrové trati – stejně jako další dvojnásobný olympijský medailista Jan Štěrba a také Radek Šlouf, mistr světa a Evropy do 23 let na deblkajaku na kilometrové trati. Na konci tohoto týdne je na testování doplní Jakub Zavřel. Zároveň se bude také zkoušet varianta posádky na háčku s Jakubem Špicarem, který byl náhradníkem olympijského čtyřkajaku.

„Jakub Zavřel prokázal vysokou individuální výkonnost na pětistovce i na dvoustovce. Variantu s Jakubem Špicarem na háčku zase závodníci zkoušeli úspěšně na soustředění v Kalifornii, navíc Kuba dlouhodobě podává výborné výkony. Věnujeme více času sjíždění posádky, testování a tréninku čtyřkajaku s oběma závodníky,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Čtyřkajak by se měl poprvé představit na závodě Světového poháru v maďarském Szegedu, který proběhne od 26. do 28. května, a následně pak případně v Bělehradě od 2. do 4. června. Složení posádky mohou ovlivnit výsledky ze závodů Světového poháru a eventuálně druhých nominačních závodů, které proběhnou také od 2. do 4 června. Sezona vyvrcholí mistrovství světa, které v Račicích proběhne od 23. do 27. srpna.

V posádce čtyřkajaku nyní chybí trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál, který se soustředí na individuální závody na kilometru a pětistovce. Nicméně vzhledem k tomu, že olympijskou disciplínou je z těchto dvou pouze kilometr, je pravděpodobné, že se Dostál do posádky čtyřkajaku před olympijskými hrami v Tokiu 2020 vrátí. V Japonsku už by měly čtyřkajaky závodit na pětistovce, kde zhoustne konkurence, neboť se do posádek zapojí také sprinteři, kteří přijdou o některé dosud olympijské disciplíny.

Kompletní výsledky prvních nominačních závodů najdete ZDE.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, nominace