• 1
  • 2
  • 3

Dva rekordy za týden. Kanoista Fuksa má nejlepší světový čas i na kilometru

mata C1 1000 Duisburg vodaPořádný kus před cílem mohl zvolnit a přesto za ním zela pořádná mezera. Kanoista Martin Fuksa vyhrál s náskokem více než dvou sekund závod na kilometr na Světovém poháru v německém Duisburgu před Isaquiasem Queirozem dos Santosem z Brazílie a domácím Sebastianem Brendelem. Navíc výsledkem 3:42,385 o více než sekundu vylepšil dosavadní nejlepší čas historie, který od roku 2016 držel právě dvojnásobný olympijský vítěz na této trati Brendel. Kajakář Josef Dostál dojel na kilometru těsně čtvrtý.

Tři finále, do kterých zatím letos na Světovém poháru postoupil, proměnil kanoista Martin Fuksa ve tři vítězství. Minulý týden v Szegedu posunul nejlepší čas historie na oblíbené pětistovce. Teď už je jeho jméno zapsáno také u rekordu na olympijském kilometru. „Po závodě mi to řekl Sebastian Brendel, který držel nejlepší čas doteď. Je to pro mě trochu zvláštní, porazit takového mistra v kiláku, jako je on, ale jsem za to moc rád. Stejně jako za to, že držím světový rekord jak na pětistovce, tak už i na kilometru. Doufám, že jsem všem ukázal, že umím jezdit i kilák, nejen pětistovku,“ řekl Fuksa, loňský mistr světa na pětistovce a stříbrný na kilometr.

Loni díky pěti triumfům ovládl Světový pohár mezi kanoisty. Letos ve vítězném tažení pokračuje, ačkoli se zažitý program závodů letos trochu změnil. „Po semifinále jsme měli ještě méně času než minulý týden v Szegedu, jen dvě hodiny. Když jsem jel na start, cítil jsem se lehce unavený, ale jakmile spadly startovní bloky, všechno ze mě spadlo. Moc jsem chtěl vyhrát. Vystartoval jsem, jel jsem si svoje,“ líčil Fuksa.

mata C1 1000 m medaileVnímal, že ujíždí německé hvězdě Sebastianu Brendelovi, který však umí skvělé finiše. Když Brendel začal zvyšovat tempo, Fuksa si v duchu říkal: „Martine, jsi na tom dobře, šetři se na finiš.“ Do poslední čtvrtiny závodu ještě zabral. „Aby nikdo neměl šanci mě předjet. Od dvoustovky jsem věděl, že se mi to povede.“

Párkrát se podíval, kde jsou soupeři. Všechny nechal daleko za sebou. „Posledních sto metrů jsem si užíval. Věděl jsem, že vyhraju, a byl jsem vděčný za to, že můžu takhle jet. Vědět, že se nemusím vydat na sto procent a stejně klukům ujíždím, je naprosto skvělý. Doufám, že to takhle vydrží co nejdéle,“ dodal Fuksa, kterého vyhrál i rozjížďku na pětistovce.

Čtvrtý Dostál: pokazil jsem si to sám

Do Duisburgu odjížděl kajakář Josef Dostál s tím, že s umístěním do pátého místa a malým odstupem na ostatní bude spokojený. Přesto ho čtvrté místo z kilometru štvalo. Od bronzového Němce Toma Liebschera ho dělil jen kousek, závod vyhrál Max Rendschmidt, druhý byl Belgičan Artuur Peters.

„Není tu tolik rychlých kluků jako minulý týden v Szegedu, takže ze čtvrtého místa s tím, že to bylo o desetinu od třetího, jsem rozpačitý,“ řekl bronzový medailista z kilometru na mistrovství světa. „Ale závod jsem si pokazil sám, jel jsem nevyrovnaně. Medaili mě stála třetí čtvrtina závodu, kde jsem měl jet trochu rychleji. Sice bych byl o něco pomalejší v závěru, ale jízda by byla vyrovnanější.“ Mistra světa na pětistovce vpodvečer vyhrál semifinále pětistovky, kde se pojede o medaile v neděli. Jan Štěrba byl v tomtéž semifinále třetí a čeká ho finále B.

Tomáš Veselý dojel na kilometru devátý ve finále B.

Na dvoustovce šesté a sedmé místo

Šestí byli ve finále dvoustovky deblkajaků Martin Seidl a Ondřej Bišický. „Jsme naprosto spokojení. Když jsme sem přijeli, nejelo se nám úplně adekvátně naší přípravě na dvoustovku. Ale dneska jsme už po rozjetí věděli, že to bude lepší. A povedlo se to,“ řekl Ondřej Bišický. Mladou posádku čekalo rovnou finále. „Někdy je lepší mít aspoň rozjížďku a zkusit si start, ale ten jsme trefili famózně. Vyjeli jsme s ostatními a drželi se jich,“ dodal Martin Seidl.

Sedmé byly ve finále na téže trati Lenka Součková a Jana Ježová na deblkanoi. „Asi nás trochu zviklal ulitý start. Když jsme pak v bloku čekaly na druhý start, přišel poryv větru z levé strany, takže jsme na poslední chvíli laborovaly s lodí, abychom startovaly dobře nastavené,“ líčila Jana Ježová.

Lenka Součková dodávala: „Prvních sto metrů bylo super, vyjely jsme dobře. Druhá stovka už byla náročnější, možná jsme se o to malinko tahaly. Ale dojely jsme docela v kontaktu s ostatními, takže jsme spokojené.“

Kajakářka Anna Kožíšková byla na pětistovce osmá ve finále C. Eliška Betlachová s Janou Krpatovou postoupily přímo ze třetího místa v rozjížďce do finále deblkajaků na dvoustovce. Semifinále čeká kajakáře Filipa Švába na dvoustovce, kanoistky Martinu Malíkovou a Lenku Součkovou na pětistovce. Na téže trati pojede semifinále i čtyřkajak Vojtěch Procházka, Jakub Stejskal, Tomáš Veselý a Martin Sobíšek.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Světový pohár


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00