• 1
  • 2
  • 3

Čtyřkajak byl na mistrovství světa bez medaile, rychlostní kanoisté vezou celkem čtyři

MS tymČtyři medaile, z toho jednu zlatou a dvě v olympijských disciplínách, získali rychlostní kanoisté na mistrovství světa v portugalském Momtemoru. Všechny vybojovali na individuálních tratích dva výjimeční závodníci – kajakář Josef Dostál a kanoista Martin Fuksa. Posádky, včetně čtyřkajaku v nové olympijské disciplíně na 500m, zůstaly tentokrát stupňům vítězů vzdáleny.

„Čtyři medaile jsou super. Pepa Dostál a Martin Fuksa jsou opravdu ohromní talenti se super přístupem, což dokazují od juniorských let a mezi seniory to jen potvrzují. Hodně mě potěšil výkon deblkanoe na kilometru, která byla sedmá. I spousta jiných posádek byla v kontaktu se světovou špičkou,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Trochu panuje zklamání z umístění čtyřkajaku na pětistovce a deblkajaku na kilometru, ale celkově vidím výsledky velmi pozitivně. Pravidla olympijské kvalifikace sice ještě nejsou jasně daná, ale dá se předpokládat, že při stejných výsledcích jako letos bychom příští rok na mistrovství světa vybojovali sedm míst pro olympijské hry v Tokiu, což by pro nás bylo hodně dobré.“

MS dailistiKajakář Josef Dostál letos obhájil zlatou a bronzovou medaili z loňského mistrovství světa, kanoista Martin Fuksa přidal stříbro a bronz. „Loňský světový šampionát v Račicích byl se šesti medailemi opravdu rekordní, to je potřeba si připustit. Ale od roku 2014 jsme na mistrovství světa rychlostních kanoistů neměli méně než čtyři medaile. Byly doby, kdy jsme o tom mohli jen snít. Díky skvělé generaci závodníků a práci všech, kdo jim vytvářejí podmínky, patříme do nejlepší desítky v medailové bilanci,“ dodal Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů. „Závodníci i trenéři ale moc dobře vědí, že do olympijské kvalifikace nás čeká ještě mnoho práce, abychom pozice českých kanoistů na olympijských hrách měli šanci udržet.“

Čtyřkajaku se finále nepovedlo

Po šestileté medailové šňůře z nejdůležitějších akcí sezony zůstal tentokrát mimo stupně vítězů čtyřkajak, který od loňska závodí na nové olympijské trati pětistovce místo dřívějšího kilometru. Posádka Jakub Zavřel, Radek Šlouf, Josef Dostál a Jan Štěrba dojela na olympijské pětistovce osmá, sekundu a půl od medailových pozic, na kterých se seřadili Němci, Španělé a Maďaři.

MS K4 finale„Tohle nebyla dobrá jízda, nemůžeme být spokojení. Po startu se mi zdálo, že loď nesedí rovně jako vždycky, ale že se kývá ze strany na stranu. Já jsem se pak nemohl dostat do tempa, na které jsem zvyklý. To se také promítlo na výsledku,“ řekl háček posádky Jakub Zavřel.

Trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál dodával: „Tohle byla naše nejhorší jízda, co se týká i tréninků, takhle špatně jsme asi nejeli nikdy. Mrzí mě to. Těšil jsem se. Myslel jsem si, že budeme bojovat o zlato, na což jsme nakonec neměli. Uvidíme, jak dál.“

Zadák posádky Jan Štěrba se shodl s Radkem Šloufem, že jízda nebyla ideální i vzhledem k tomu, že čtyřkajak předčily také posádky z drah ještě víc vystavených nepříjemnému větru. „Možná na nás dolehlo to, že jsme nejeli žádný závod v mezinárodní konkurenci. Odjeli jsme tady takticky pojatou rozjížďku a jedno ostré semifinále. Takže tohle se mohlo podepsat, ale nechci se na to vymlouvat, dneska to prostě byl jeden z těch slabších, možná nejslabších výkonů. Samozřejmě je pozitivní, že jsme mezi loděmi, které by příští rok mohly bojovat o olympiádu, ale ambice byly vyšší,“ dodal Jan Štěrba.

Deblkajak na pětistovce vyhrál finále B

Kajakáři Lukáš Nepraš a Lukáš Trefil vyhráli na deblu na pětistovce finále B. „Jízda byla povedená, jelo se nám suprově a vyhráli jsme celkem jasně. Ze semifinále jsme byli trochu skleslí, protože z toho druhého bychom asi s největší pravděpodobností do finále prošli. Ale docela jsme se hecli a dokázali jsme, že jsme měli na to dojet ve finále dobře. Je taková cena útěchy,“ řekl Lukáš Trefil.

Lenka Součková s Janou Ježovou skončily na deblkanoi na pětistovce ve finále B páté. V závodech na 5000 metrů byli kanoistka Jana Ježová a kajakář Jakub Adam desátí, kanoista Filip Dvořák třináctý a kajakářka Anna Kožíšková osmnáctá.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00